Białko serwatkowe a kazeina micelarna – różnice i stosowanie

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Białko serwatkowe a kazeina micelarna – różnice i stosowanie
Odżywki białkowe są cennym produktem w ręku każdego, kto poszukuje białka łatwo przyswajalnego. Szczególną uwagę zwracamy na nie w trakcie diety o zwiększonej zawartości białka, gdzie dostarczenie odpowiedniej jego ilości jest niemożliwe, a także w okresie około treningowym. Czym różni się kazeina micelarna od białka serwatkowego? Wskażemy podstawowe różnice pomiędzy białkiem serwatkowym a kazeiną micelarną w działaniu i zastosowaniu.

Białko serwatkowe - podstawowe informacje

Białko serwatkowe jest najpopularniejszą formą białka. Stosowane zarówno przed treningiem, jak i po nim, a także podczas codziennych posiłków, gdzie potrzebujemy uzupełnić ilość białka. Wiedzie prym wśród odżywek białkowych, bowiem szybko się przyswaja, jest lekkostrawne, a ponadto stanowi cenne źródło aminokwasów egzogennych, których ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Występuje w trzech formach:
- koncentrat białka serwatkowego WPC
- izolat białka serwatkowego WPI
- hydrolizat białka serwatkowego WPH
Białko serwatkowe - co daje jego stosowanie?
  • przyswojenie białka w ciągu 2 – 3h
  • możliwość zastosowania w posiłku przedtreningowym i potreningowym
  • lekkostrawne białko
  • zminimalizowana wartość laktozy
  • w zależności od formy białka serwatkowego, w produkcie spotkamy od 70 do niemal 100% czystego białka pochodzenia mlecznego
Należy zaznaczyć, że białko serwatkowe obecne jest nie tylko w typowych odżywkach sportowych jak koncentrat, czy gainer i bulk, ale także w batonach białkowych, odżywkach dla chorych. Jest całkowicie bezpieczne i skuteczne w stosowaniu.

Kazeina micelarna - podstawowe informacje

Kazeina podobnie jak białko serwatkowe jest białkiem pochodzenia mlecznego. W znacznych ilościach występuje w nabiale, skąd dostarczamy sobie zarówno aminokwasów BCAA, jak i innych aminokwasów egzogennych. Od białka serwatkowego różni się przede wszystkim konsystencją, która przypomina nieco budyń oraz czasem przyswajania, który potrafi zbliżyć się nawet do 8h. Kazeina dostępna jest w dwóch formach:
- kazeina micelarna – podstawowa, najczystsza kazeina o przyjemnym smaku
- kazeinian wapnia – połączenie kazeiny z wodorotlenkiem wapnia, co sprawia, że produkt ma gorzkawy smak
Co daje stosowanie białka kazeinowego?
- uczucie sytości przez długi czas
- zapewnia działanie anty-kataboliczne
- doskonale nadaje się jako białko na noc
- można ją stosować podczas długich przerw między posiłkami, a także jako białko na noc
Białko serwatkowe i kazeina micelarna - różnice
Skład
Zarówno białko serwatkowe, jak i kazeinowe uważane są za pełnowartościowe. Obydwa produkty posiadają pełną gamę potrzebnych do rozbudowy mięśni aminokwasów, a różnice zauważyć można jedynie przy dokładnym porównaniu składów:
- kazeina zawiera więcej izoleucyny, waliny, kwasu glutaminowego, tyrozyny od białka serwatkowego
- białko serwatkowe zawiera więcej leucyny (rozpoczynającej budowę nowego łańcucha aminokwasów) oraz argininy

Sama kazeina jest bardziej zbliżona do mleka niż serwatka, toteż osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą odczuwać dyskomfort po jej spożyciu.
Czas wchłaniania
Białko serwatkowe jest białkiem, które stosujemy podczas dnia, najlepiej w porze około treningowej. Szybkie trawienie i wchłanianie, które w zależności od wybranej formy trwa od 1h do 3h, pozwala na uzyskanie szczytowego momentu stężenia aminokwasów we krwi. Sprzyja to rozbudowie i regeneracji tkanki mięśniowej.
Kazeina jest białkiem charakteryzującym się wchłanianiem do 8h. Stałe, powolne uwalnianie aminokwasów sprawia, że nie wyróżnia się ich momentu szczytowego. W związku z zaistniałymi różnicami, niektóre osoby po spożyciu kazeiny mogą poczuć się pełne, ich brzuch może być wzdęty.
Zastosowanie
Białko serwatkowe stosujemy w ciągu dnia, gdy zależy nam na szybkim przyswojeniu posiłku. Możliwe dodawanie do omletów oraz innych dań, a także w postaci szejków. Doskonale się rozpuszcza, dostępnych jest wiele smaków. Kazeina będzie dobrym białkiem na noc, bądź podczas dnia, gdzie spożycie posiłków jest niemożliwe. W większości przypadków stosowana jest jako smarowidło np. do omletów. Raczej nie używa się jej podczas obróbki termicznej.

Białko serwatkowe czy kazeina - jaką odżywkę białkową wybrać?

Najlepiej zarówno serwatkę, jak i kazeinę, bowiem obydwie mają zróżnicowane zastosowanie. Pamiętaj jednak, że białko serwatkowe lepiej się rozpuści i będzie zawierało dużo białka w odżywce. W przypadku kazeiny sprawa nie jest oczywista. Najlepiej wybrać kazeinę micelarną – jej atutem jest zarówno dobry smak, jak i wysoka zawartość białka, na której nam zależy. Gdy kupujesz odżywki – zwróć uwagę na zawartość laktozy. Jeśli masz problem z jej trawieniem – wybierz te, które nie maja laktozy w składzie bądź pozycje, w których obok laktozy występuje laktaza – enzym pozwalający trawić laktozę. Manipulację białkiem szybko i wolno wchłaniającym się możemy stosować podobnie do manipulacji węglowodanami prostymi i złożonymi – wszystko zależne jest od naszych wymagań, zapotrzebowania i zastosowania ułożonej diety, jednak najlepsze rezultaty będą widoczne przy połączeniu obydwóch wariantów.