Jak BCAA wspomaga budowanie mięśni?
Podczas budowania masy mięśniowej aminokwasy rozgałęzione, występujące pod nazwą BCAA będą niezwykle przydatnym suplementem. BCAA, a konkretnie leucyna zawarta w tymże kompleksie inicjuje budowanie łańcucha białkowego. Dowiedz się, jak aminokwasy BCAA wspomagają budowanie mięśni.
Funkcje BCAA
Aminokwasy przyjmowane są głównie przed treningiem, by zapobiec katabolizmowi mięśni. Wykazują więc działanie antykataboliczne, ale jak to się dzieje? Kiedy podczas ciężkiego treningu wykorzystasz już całą glukozę, organizm potrzebuje kolejnego źródła energii. Wtedy pozyskuje ją z aminokwasów, budujących mięśnie. Odpowiednie stężenie aminokwasów zapewnione przez dostarczenie BCAA przed wysiłkiem stanowi pewnego rodzaju rezerwę energetyczną. To BCAA z odżywki zostaną rozłożone i ochronią mięśnie.Aminokwasy BCAA stosowane są w okresie około treningowym, bowiem podczas dnia codziennego nie przynoszą efektów dla budowania masy mięśniowej. Ich zbyt wysokie stężenie w okresie bez treningu może ograniczać wchłanianie innych aminokwasów.
Kwestią podkreślaną przez wielu trenujących jest fakt, że przyjmowanie BCAA sprawia, że na treningach można uzyskać lepsze rezultaty. Co to znaczy w praktyce? Dodatkowe źródło energii sprawia, że możemy ćwiczyć dłużej bądź bardziej intensywnie, co przełoży się na efektywność całości planu treningowego.
Aminokwasy rozgałęzione mają także znaczenie dla układu nerwowego. Możemy liczyć na wzmożoną produkcję glutaminianu, będącego neurotransmiterem niezbędnym do prawidłowych reakcji. Znamy już skutki stosowania całego kompleksu BCAA, ale jakie funkcje pełnią poszczególne z aminokwasów egzogennych?
Leucyna – inicjuje proces powstawania nowego białka, bierze udział w regeneracji tkanki
Izoleucyna – stabilizuje poziom glukozy we krwi
Walina – odpowiada za wzrost, pobudza do wysiłku i stanowi zapasowe źródło energii
Aminokwasy rozgałęzione w jedzeniu
Aminokwasy egzogenne muszą zostać dostarczone z zewnątrz – organizm nie produkuje ich samodzielnie. Właśnie dlatego pozyskujemy je z pożywienia, między innymi z: mięsa, ryb, produktów mlecznych, jajek, soi, fasoli, soczewicy, grochu. Nie są to jednak duże ilości, toteż w przypadku osób trenujących, zalecana jest suplementacja aminokwasami BCAA.Poleca się spożywanie 10 g aminokwasów na dzień. Dawka powinna zostać podzielona na dwie równe porcje, z czego pierwszą przyjmujemy 30 minut przed treningiem, a drugą po nim. W odżywkach białkowych, z jakich przyrządza się szejki również występują BCAA, nie są to jednak wystarczające ilości. Dlaczego nie używamy codziennego pożywienia do uzupełnienia BCAA przed treningiem? Głównie z uwagi na czas trawienia pokarmu. BCAA metabolizowane są w mięśniach, nie w wątrobie, jak ma to miejsce w przypadku innych aminokwasów, stąd też postawienie na szybkie wchłanianie i przyswajanie dostarczonych związków.
Czy aminokwasy BCAA są skuteczne?
Skuteczność aminokwasów BCAA została potwierdzona wieloma badaniami. Wiadomo, że posiadają one działanie antykataboliczne, a osoby, które je przyjmują mogą cieszyć się nieco zwiększoną ilością energii na siłowni oraz bardziej efektywnym przyrostem beztłuszczowej masy mięśniowej, co jest celem każdego, komu zależy na zbudowaniu mięśni.Skuteczność BCAA jest niewątpliwa, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej – kluczem do sukcesu jest ich podawanie. Przypominamy, że aminokwasy spełniają swoją rolę w czasie około-treningowym, zaś spożyte w ciągu normalnego dnia na nic się nie zdadzą. Dodatkową kwestią, na którą uczulamy, jest spożywanie zbyt dużych ilości BCAA. Może to nie tylko prowadzić do ograniczenia wchłaniania innych rodzajów aminokwasów, ale też obciążyć układ pokarmowy. Ponadto, zbyt duża dawka jednorazowa zwyczajnie nie zostanie przyswojona.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!