BCAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Aminokwasy rozgałęzione znane też jako BCAA to aminokwasy, które muszą zostać dostarczone do organizmu z zewnątrz. Występujące w suplemencie leucyna, izoleucyna i walina należą do grupy ośmiu aminokwasów egzogennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skąd popularność BCAA? Czy naprawdę aminokwasy rozgałęzione mają działanie anaboliczne? Poniżej przedstawiamy artykuł "BCAA – działanie, dawkowanie, skutki uboczne".
Aminokwasy BCAA – skąd je brać?
BCAA naturalnie występują w pożywieniu, jakie dostarczamy. Nie są produkowane przez organizm, toteż pozyskujemy je z produktów takich jak: soja, mięso, mleko, pszenica, a także z odżywek białkowych, w których występują. W trakcie wzmożonych procesów anabolicznych oraz potężnego wysiłku zapotrzebowanie na BCAA wzrasta. Wtedy też warto sięgnąć po dodatkowy suplement z tym kompleksem.BCAA działanie
Główną zaletą BCAA, jaka wymieniana jest podczas wspominania o nich jest zbawienne działanie leucyny. To do niej dobudowane są kolejne peptydy i to dzięki niej tworzą się nowe białka. Z nich zaś budowane są nowe włókna mięśniowe. Nie jest to jednak jedyna zaleta BCAA. Udowodniono, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych pozwala zarówno na wydajniejszy wzrost mięśni, jak i na uzyskanie działania antykatabolicznego. Suplementacja BCAA pozwala nie tylko na tworzenie nowych białek, ale także umożliwia doskonałe odżywienie mięśni, przez co mogą lepiej się rozrastać. Kolejną kwestią jest zahamowanie rozpadu tkanki mięśniowej podczas intensywnych ćwiczeń. Tu warto nadmienić, że stężenie BCAA ma związek z tryptofanem, który z kolei bezpośrednio wiąże się z serotoniną. W trakcie, gdy spada ilość BCAA, wzrasta ilość tryptofanu. Ten, jako prekursor serotoniny, sprawia, że tracimy siły i musimy zakończyć trening. BCAA korzystnie wpłyną na wydajność treningową, redukując zmęczenie i senność.Mówi się, że BCAA zmniejsza poziom stresu, który wywołuje produkcję kortyzolu – niekorzystnego dla rozrostu tkanki mięśniowej hormonu o działaniu katabolicznym. Na tym zalety BCAA nie kończą się. Warto nadmienić, że w razie zapotrzebowania na inne aminokwasy, BCAA mogą się w nie przeistoczyć. Dodatkowo, gdy hamują one spalanie mięśni podczas wysiłku – ukierunkowują organizm na pozyskanie energii ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej, co jest niezwykle korzystne w procesie redukcji wagi.
Aminokwasy BCAA w przeciwieństwie do innych białek, rozkładane są bezpośrednio w mięśniach. Tam też działają i odżywiają tkanki. Dzięki temu procesowi nie obciążają wątroby, maksymalizując skuteczność i minimalizując czas do ich działania. Niesamowicie szybki metabolizm związków przyczynia się do jego popularności, gwarantując szybsze (w stosunku do pozostałych aminokwasów) wykorzystanie BCAA przez mięśnie.
6 lat, 10 miesięcy ago
6 lat, 3 miesiące ago