Mit 1: Cardio jest kluczem do zgubienia zbędnych kilogramów
Oczywiście trening cardio jest jedną ze stosowanych i skutecznym metod utraty tkanki tłuszczowej, ale nie stanowi jedynej drogi do schudnięcia. Musimy mieć jednak świadomość, że cardio będzie skuteczne tylko wtedy, gdy osiągniemy odpowiednie dla spalania tkanki tłuszczowej tętno. Zostało ono określone jako 60 – 70% tętna maksymalnego, które obliczamy ze wzoru: HR max = 220 – wiek.
Kolejną kwestią jest także długość treningu, która powinna oscylować w okolicy 40 minut, bowiem dopiero po 20 minutach wysiłku uruchomimy rezerwy tłuszczu jako źródło energii. Spędzając godzinę, a nawet dwie na orbitreku niewiele zdziałamy, jeśli nie będziemy się męczyć.
W spalaniu tkanki tłuszczowej znacznie lepiej sprawdza się trening interwałowy - HIIT, a także crossfit, czy inne aktywności, które angażują znaczną ilość mięśni i powodują zmęczenie. Przy redukcji pamiętaj, że wysiłek jest ważnym, ale nie jedynym elementem Twojego planu. By chudnąć, musisz uzyskać deficyt kaloryczny (z uwzględnieniem aktywności i spożywanych posiłków), który nie powinien być większy niż 300 – 400 kcal w ciągu jednego dnia.
Mit 2: Musisz jeść mało i często
W wielu artykułach możemy spotkać się z ilością posiłków oscylującą w okolicy 5 – 6 na dobę. Nie jest to niezbędne do tracenia kilogramów. Zwiększenie ilości posiłków ma na celu stałe dostarczenie energii w sposób stały, co pozwala uniknąć podjadania i magazynowania energii w postaci tłuszczu.
Zasada skierowana jest głównie od osób, które przez długi czas nie jedzą, a następnie spożywają ogromną ilość jedzenia na przykład wieczorem. Jeśli masz stałe godziny posiłków, nie podjadasz i czujesz się dobrze ze swoim planem żywieniowym – jedynym, na co powinieneś zwrócić uwagę jest skład posiłków, gdzie powinny pojawić się pełnowartościowe i nisko przetworzone produkty.
Mit 3: Na redukcji eliminuj tłuszcze
To, że chcemy pozbyć się tłuszczu, nie znaczy, że musimy go wykluczyć z diety. Co więcej, nawet nie powinniśmy tego robić. Określa się, że zdrowy człowiek powinien dostarczyć około 20 - 30% kalorii właśnie z
tłuszczów, z czego około 10% może pochodzić z tłuszczu zwierzęcego. Modyfikacje w tym zakresie warto więc rozpocząć od postawienia głównie na nienasycone tłuszcze roślinne, które znajdziemy w orzechach, awokado, oliwie z oliwek, a także innych produktach. Jakie znaczenie ma tłuszcz dla organizmu?
Bierze udział w produkcji hormonów płciowych, w tym anabolicznego testosteronu, jest nośnikiem smaków w potrawach, dodany do warzyw w postaci chociażby oliwek zapewnia sytość przez dłuższy czas, a ponadto bierze udział w budowaniu błon komórkowych oraz stanowi środowisko do rozpuszczania witamin A, D, E i K. Osoby, które niepokoją się o odkładanie tkanki tłuszczowej z powodu spożywania tłuszczu, mogą wprowadzić supelmentację L – karnityną.
Mit 4: Dużo powtórzeń z małym ciężarem
Spalanie jest kwestią intensywności treningu, toteż zbyt dużą dla Ciebie ilość powtórzeń z powodzeniem możesz zastąpić wykonaniem treningu z większym obciążeniem, w wymiarze mniejszej ilości powtórzeń, przy minimalizacji odpoczynku pomiędzy seriami. Testuj różne metody i znajdź tę najskuteczniejszą.
Mit 5: Liczenie kalorii jest niezbędne
W zdecydowanej większości przypadków, jeśli nie manipulowałeś swoją dietą wcześniej, wystarczy wprowadzenie aktywności fizycznej i zmodyfikowanie swoich nawyków żywieniowych. Dokładne liczenie kalorii i makroskładników diety, staje się konieczne wtedy, gdy mamy już za sobą sterowanie własnym metabolizmem, który przyzwyczajony jest do wszelkich urozmaiceń. Szczegółowe ustalenia będą więc dotyczyły osób bardziej zaawansowanych oraz tych, które mają za sobą nieskuteczne diety.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!