Wykorzystaj moc tlenu
Tlen stanowi niecałe 21% procent powietrza. Do ludzkiego organizmu dostaje się na drodze oddychania zewnętrznego, tak zwanej respiracji. Jest to złożony proces biologiczny umożliwiający wymianę gazową. W czasie jego trwania do organizmu dostarczony zostaje tlen, natomiast wydalany jest dwutlenek węgla. Z kolei energia, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wytwarzana jest w ciele człowieka podczas oddychania wewnętrznego, zwanego również oddychaniem komórkowym. Biorą w nim również udział takie substraty energetyczne jak węglowodany, tłuszcze oraz w skrajnych przypadkach białka.
Maksymalny pobór tlenu
Maksymalny pobór tlenu (VO2 max) informuje nas o największej ilości tlenu pobieranej przez organizm w czasie jednej minuty. W literaturze nazywany jest również pułapem tlenowym. Poziom VO2 max wyrażany jest w zdecydowanej większości przypadków w litrach/mililitrach tlenu na minutę lub w mililitrach tlenu na kilogramy masy ciała na minutę. Wartości maksymalnego poboru tlenu charakteryzują się istotnym zróżnicowaniem międzyosobniczym i wahają się od 15 do nawet 85 ml ∙ kg-1 ∙ min-1. Przyjmuje się, że VO2 max osób zdrowych oscyluje w granicach 45-55 ml ∙ kg-1 ∙ min-1. U osób aktywnych fizycznie pułap tlenowy osiąga wartość 60 ml ∙ kg-1 ∙ min-1. Z kolei wartość maksymalnego poboru tlenu przekraczającą 70 ml ∙ kg-1 ∙ min-1 zaobserwowano u najlepszych sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe.
VO2 a wysiłek fizyczny
Na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań zaobserwowano, iż wysokie wartości VO2 max przekładają się na osiągnięcie lepszego rezultatu przede wszystkim w wysiłkach długotrwałych. Dlatego też, pomiar pułapu tlenowego może służyć do oceny poziomu wytrenowania zawodnika. Należy jednak zaznaczyć, że wysoki poziom maksymalnego poboru tlenu ma odzwierciedlenie w uzyskanym wyniku, tylko w przypadku wysiłków fizycznych trwających przez 5-8 minut. Wynika to z tego, iż jedynie przez taki okres czasu organizm jest w stanie wykorzystywać pełną moc tlenowych procesów energetycznych.
Co wpływa na VO2 max
Na wielkość maksymalnego poboru tlenu wpływa bardzo dużo czynników. Dla ułatwienia ich klasyfikacji zostały one podzielone na 4 grupy. Poniżej znajdują się najważniejsze parametry wpływające na pułap tlenowy człowieka uszeregowane według przynależności do poszczególnych grup.
1. Parametry dotyczące funkcjonowania układu oddechowego
- stosunek wentylacji pęcherzykowej do perfuzji
- wentylacja minutowa płuc
2. Parametry dotyczące układu krwionośnego
- stężenie hemoglobiny we krwi
- ciśnienie krwi (tętnicze)
- powinowactwo tlenu do hemoglobiny
- objętość minutowa serca
3. Parametry dotyczące przepływu krwi przez mięśnie
- gęstość naczyń włosowatych w mięśniach
- przenoszenie tlenu z krwi do mitochondriów
- wielkość przepływu krwi przez mięśnie
4. Parametry dotyczące metabolizmu mięśniowego
- masa mięśni
- ilość (gęstość) mitochondriów w mięśniu
- rodzaj dominujących w mięśniu włókien mięśniowych
- skuteczność procesów dostarczających substancje energetyczne do mięśni
- funkcjonowanie enzymów oksydacyjnych w komórkach mięśniowych
Znaczenie VO2 max
Maksymalny pobór tlenu stanowi niezwykle skuteczne narzędzie pomiarowe określające poziom wytrzymałości organizmu. Pomiaru VO2 max można dokonywać również w przypadku osób nietrenujących, w celu zbadania ich stanu zdrowia. Systematyczne badanie maksymalnego poboru tlenu umożliwia monitorowanie skuteczności stosowanego planu treningowego. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać ze stosowaniem tego narzędzia pomiarowego, szczególnie u młodych zawodników.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!