Street workout – jak często trenować?
Trening street workout a poziom zaawansowania
Każdy organizm jest inny, a poziom zaawansowania treningu ma ogromne znaczenie przy planowaniu liczby treningów.
- Im młodsze ciało, tym szybciej się regeneruje. Osoba w wieku 15 lat będzie pewnie w stanie zrobić więcej treningów na przestrzeni tygodnia niż ta, która jest starsza i przez większość życia nie miała do czynienia z aktywnością fizyczną.
- Nie ma złego momentu, żeby zacząć treningi. Ćwiczenia street workout są dla każdego, niezależnie od doświadczenia, wieku czy masy ciała.
Pomijając kwestię wieku, poziom zaawansowania świadczy o tym jak nasz organizm będzie reagował na trening, który wykonywaliśmy wczoraj lub przedwczoraj.
- DOMS, czyli (ang.Delayed Onset Muscle Soreness) to potreningowy ból mięśni, który może wystąpić od momentu zakończenia treningu do 72 godzin i utrzymywać się przez kolejne 5 dni. Zjawisko często nazywane jest zakwasami.
- Od tego ile będzie on trwał zależy ogrom czynników, tj. staż, wiek, dieta, regeneracja, itd.
DOMS to naturalny proces potreningowy, którym nie należy się przejmować, jednak dla naszego dobra lepiej poczekać, aż ustanie do minimum.
Im większy staż treningowy, tym lepiej znamy swoje ciało i tym lepiej możemy zaplanować kiedy odbędziemy następną jednostkę.
Poziom zaawansowania decyduje też o tym, czy podzielimy trening na konkretne partie, czy wykonamy FBW (Full Body Workout), czyli trening całego ciała.
- Osoby z dłuższym stażem będą musiały zrobić więcej ćwiczeń, aby pobudzić swoje mięśnie do dalszego wzrostu.
- To sprawia, że osoby zaawansowane w większości przypadków będą wykonywały więcej sesji treningowych w ciągu tygodnia.
- W skrajnych przypadkach ktoś przygotowujący się na zawody może robić nawet 8-12 treningów na tydzień, a trening street workout dla początkujących powinien składać się z 2-3 sesji, trwających 45-60 minut.
Street workout – jak często ćwiczyć?
Odpowiedź na to pytanie jak często ćwiczyć street workout nie jest łatwa. Najlepiej byłoby porównać kilka systemów treningowych i określić jak wpływają na poziom zmęczenia. Weźmy na przykład dwa najpopularniejsze systemy, czyli FBW i Split. Każdy z nich możemy stosować przez 2 tygodnie i na tej podstawie określić, który wpływa na nas bardziej korzystnie.
FBW to trening, podczas którego myślimy globalnie. Będziemy więc wykonywać ćwiczenia zarówno na dolne, jak i górne partie mięśniowe .Przykładowo, poniedziałek, środa i piątek będą dniami treningowymi, w których pobudzamy całe ciało, a w pozostałe odpoczywamy i dbamy o regenerację.
W treningu Split natomiast stosuje się podział na konkretne partie mięśniowe.
Przykład:
- w poniedziałek - biceps i plecy,
- we wtorek - nogi,
- w środę - odpoczynek,
- w czwartek - klatka,
- w piątek - przedramiona i brzuch.
Kolejną kwestią jest to, czy chcemy dodawać dodatkowe kilogramy do pasa, czy będziemy ćwiczyć tylko i wyłącznie z masą własnego ciała. Jeżeli mamy w planach treningi siłowe, to będziemy zmuszeni zmniejszyć objętość tygodniową, ponieważ znacznie bardziej obciążą one układ mięśniowy i nerwowy. Osoby trenujące street workout z ciężarem często zmniejszają liczbę treningów w tygodniu do maksimum trzech, podczas gdy osoby trenujące freestyle robią je codziennie.
Następnym ciekawym zagadnieniem jest postawiony przez siebie cel treningowy – jeżeli decydujemy się np. na zwiększenie ilości podciągnięć do końca roku, to będzie się to wiązało z koniecznością poświęcenia rozwoju innych partii, w przeciwieństwie do osób, które pragną jedynie polepszyć swoje samopoczucie i wygląd. Pamiętajcie, że cel musi być realny, czyli taki, który będzie możliwy do wykonania i przyniesie jak najwięcej korzyści.
- Jeżeli zaczynam przygodę ze street workout, to nie mogę zakładać, że w miesiąc zrobię 10 podciągnięć, gdy nie umiem zrobić jeszcze żadnego.
- W tym przykładzie realnym planem byłoby wykonanie pierwsze podciągnięcia w ciągu dwóch miesięcy od pierwszego treningu.
Jeżeli czujemy, że coś z naszym ciałem jest nie tak, to czasem warto odpuścić jedną jednostkę treningową, niż później zmagać się miesiąc z kontuzją.
- Zazwyczaj chcemy osiągnąć efekty jak najszybciej.
- Powoduje to, że często próbujemy się równać z najlepszymi, korzystając z gotowych planów mistrzów street workout.
- Staż treningowy profesjonalistów wynosi kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary.
Trzymajcie się dokładnie swojego planu, a z pewnością przyniesie to dużo więcej korzyści w dłuższej perspektywie czasu.
Jak często ćwiczyć street workout?
Na to jak często ćwiczyć street workout składa się wiele czynników, tj.
- wiek,
- cel,
- poziom zaawansowania,
- znajomość własnego ciała.
Jeżeli jesteś początkujący - daj sobie czas, żeby poznać swoje możliwości. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Z kolei jeśli spędziłeś kilka lat za biurkiem i masz dodatkowe kilogramy do zgubienia, bądź cierpliwy i czekaj na efekty. Od nas samych zależy jak długo będziemy ćwiczyć. W końcu naszym celem nie jest trzymanie formy na lato, a na lata. Treningiem mamy cieszyć się jak najdłużej.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!