Street workout – droga do planche
Planche – co to jest?
Na pewno spotkaliście się ze zdjęciem w sieci lub filmikiem, na którym ktoś wykonuje pompkę unosząc swój ciężar ciała tylko i wyłącznie ku górze, podpierając się jedynie na rękach. Właśnie ta pozycja w street workout to nic innego jak planche.
- Cechuje się ona utrzymaniem wyjściowej pozycji pompki z nogami w górze.
Choć pozornie nie wydaje się to skomplikowane, o tym, jak ciężko dojść do planche wie tylko ten, kto miał z nią styczność. Wiele osób wykonuje tę pozycję uginając ręce w łokciach i twierdzi, że to też jest planche. Owszem, jest to inny rodzaj ćwiczenia – planche elbow,
- Jest ona bardzo łatwym elementem względem tej trzymanej na prostych rękach w łokciach, a wykonać ją może praktycznie większość osób z rocznym stażem.
Przeciążenia na prostych rękach względem naszego łokcia są ogromne, zatem jeżeli myślisz na poważnie nad wykonaniem tego elementu, musisz być dobrze przygotowany i stopniowo się wzmacniać pod kątem całego ciała.
Idąc dalej, rodzajów planche jest ogrom – można zacząć od trzymania nóg zwiniętych w kulkę, albo z nogami rozszerzonymi jak nożyczki (straddle planche), a następnie z nogami razem (które wymaga nadludzkiej siły, aby utrzymać je prosto względem całego ciała). Dodatkowo w planche można wykonywać przeróżne rodzaje pompek.
- Jedną z wersji ekstremalnych w roku 2014 była pompka w planche z klaśnięciem za plecami, którą jako pierwszy zrobił Vladimir Sadkov.
- Jakby tego było mało, znajdują się i tacy, którzy wykonują pompki w planche na jednej ręce.
Poprawna technika planche
Na prawidłowe wykonanie planche wpływa ogrom czynników. Dzieje się to za sprawą tego, że w ćwiczeniu walczy się z grawitacją. Ciężar wahający się w okolicach 70-90 kg trzeba utrzymać na ramionach. Wiele osób jednak myli planche z elbow planche ( w którym gdzie łokcie są ugięte ).
Poprawnie wykonane planche to:
- dłonie skierowane przed siebie,
- ręce proste w łokciach,
- łopatki lekko ściągnięte do siebie,
- neutralne ustawienie kręgosłupa (głowa patrzy w dół),
- napięte całe ciało,
- nogi na tej samej wysokości co tułów,
- palce u stóp obciągnięte.
Najczęstsze błędy to:
- ugięcie rąk w łokciach,
- brak przytrzymania pozycji 3 sekund,
- nogi poniżej poziomu tułowia,
Jak zacząć drogę do planche?
Planche to jedna z trudniejszych figur w street workout.
- Jeżeli masz zamiar ją ćwiczyć, to powinieneś wiedzieć, że najpierw musisz mieć silną bazę podstawowych ćwiczeń, którymi będą podciąganie/dipy/pompki/wznosy nóg.
- Wykonanie ich w liczbach kolejno 20/30/40/12 jest odpowiednią podstawą, aby brać się za planche.
- Jeżeli nie masz tyle siły, to nadal możesz w tym czasie pracować nad sobą i wzmacniać m.in. nadgarstki, barki i brzuch.
Progresja planche
Tak jak każde ćwiczenie w street workout, planche należy do tych, w których możemy stopniowo zwiększać trudność. Podobnie jak w front lever i back lever, skrócenie dźwigni naszego ciała ułatwi nam znacznie ćwiczenie planche.
Gdyby trzeba było wybrać najważniejsze ćwiczenia do jej progresji (pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio przygotowani i wciąż wzmacniamy nasze nadgarstki/ brzuch/ barki), byłyby to:
- Pompki w pozycji kulki (tuck).
- Pozycja tuck planche.
- Elbow planche.
- Pompki w straddle planche.
- Pozycja straddle planche.
- Pompki w full planche.
- Full planche.
We wszystkich podpunktach (oprócz nr.3) dąży się do prostych łokci.
- Pompki są prostsze od samych pozycji statycznych dlatego, że nie będziemy zmuszeni do utrzymania stałego napięcia w jednej pozycji.
- Warto podkreślić też, że wykonywanie tych progresji na niższych poręczach będzie łatwiejsze przez to, że odchodzi nam mobilność nadgarstków co u większości ludzi jest zaniedbywane i sprawia ból przy wykonywaniu ćwiczeń na ziemi.
- Niejednokrotnie osoby, które bolą nadgarstki, rezygnują z ćwiczenia na ziemi. W celu pozbycia się problemu wystarczy skupić się na rozciąganiu nadgarstków, np. 15 minut dziennie przez okres kilku miesięcy.
Pozycje tuck/straddle/full różnią się przede wszystkim tym, że ciężar ciała jest rozmieszczony w innych dźwigniach.
- Pozycja kulki to taka, gdzie trzymając łokcie wyprostowane unosimy nasze nogi podkulone do momentu, gdy plecy zostaną ustawione równolegle do podłogi.
- Straddle to figura, w której nogi są rozstawione szeroko, otwarte jak nożyce. To też pozwala skrócić dźwignię w mniejszym stopniu niż full planche, gdzie ciało jest idealnie proste.
Rozsądnym przejściem bariery do następnej progresji będzie 6 pompek w pełnym zakresie ruchu i 10 sekund przytrzymania.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!