Sen – doskonała forma regeneracji
Większość ludzi śpi zdecydowanie za krótko. Niestety sam zaliczam się do tego grona. Uświadomiłem to sobie jednak dopiero w momencie, gdy koleżanka powiedziała mi ile godzin przeznacza na sen. Czy efekty odpowiedniej dawki snu są u niej widoczne? Oczywiście! Przez cały dzień, nawet bardzo intensywny pod względem wykonywanej aktywności fizycznej, tryska energią, a figury może jej pozazdrościć niejedna instruktorka fitness.
Ile należy spać?
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych ustalono, iż optymalna długość snu mieście się w zakresie od 6 do ponad 9 godzin. Należy jednak przy tym pamiętać, że wartości skrajne, to jest 6 i ponad 9 godzin dotyczą tylko niewielkiego odsetka ludzi. Przeciętny człowiek powinien przeznaczać na sen od 7 do 9 godzin.
Co się dzieje w czasie snu?
Sen jest niezwykle skomplikowanym zjawiskiem, które w pełni nie zostało jeszcze poznane. Dlatego też skupię się na zachodzących w czasie jego trwania mechanizmach, które w największym stopniu wpływają na efektywność procesu treningowego. Będą one dotyczyły przede wszystkim układu mięśniowego oraz zmian zachodzących w stężeniu niektórych hormonów.
Sen a mięśnie
W czasie snu pracują tylko mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie podstawowych procesów życiowych. Z tego też względu zmniejsza się ilość substancji energetycznych, które muszą być dostarczone do pracujących mięśni. Zaistniała sytuacja pozwala zwiększyć dopływ substratów budulcowych (aminokwasów) oraz energii do uszkodzonych w czasie wykonywania przede wszystkim ćwiczeń siłowych mięśni. Dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników jest niezbędne do prawidłowego przebiegu zachodzących w mięśniach procesów anabolicznych. Również brak aktywności uszkodzonych mięśni przyczynia się do ich lepszej odbudowy.
Śpij, bo nie urośniesz
Zapewne każdy z nas nie raz usłyszał od swoich rodziców zwrot „idź już spać, bo nie urośniesz”. Mimo, iż jego celem w większości przypadków była próba zagonienia nas do łóżka, to jednak zawiera on w sobie cząstkę prawdy. Z czego to wynika? Mianowicie sen jest jednym z czynników przyczyniających się do zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu. Hormon ten odpowiada między innymi za wzrost masy mięśniowej. Ponadto przyczynia się on również do wytwarzania insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-I, który w istotnym stopniu zwiększa transport aminokwasów do mięśni oraz syntezę białek.
Niezbędny sen
Wymienione wyżej zmiany, to nie jedyne zjawiska zachodzące w ludzkim organizmie podczas snu. Należy również wspomnieć o odpoczynku i regeneracji obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto, gdy jesteśmy wyspani i wypoczęci nasz komfort psychiczny jest zdecydowanie większy. Dlatego też należy pamiętać o odpowiedniej dawce snu.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!