Poznajemy swoje ciało – mięśnie zginające ramię
Poznajemy swoje ciało – mięśnie zginające ramię - wprowadzenie
Z fizjologicznego punktu widzenia, mięśnie zginające ramię, to niezwykle ważne mięśnie, które odpowiedzialne są za ruchy w stawach: ramiennym i łokciowym. Do tej istotnej grupy mięśniowej należą: mięsień dwugłowy ramienia, mięsień kruczo - ramienny, i mięsień ramienny. Najpopularniejszym i najbardziej znanym mięśniem w wymienionych wyżej jest dwugłowy ramienia, czyli biceps. Wraz z klatką piersiową stanowi atrybut atrakcyjności ciała męskiego, który ze względu na swoją naturalną pogrubioną strukturę tworzy charakterystyczny wzgórek w stanie napięcia. Biceps stanowi 1/3 obwodu ramienia, a jego siła stanowi istotę wielu sportów: boks, zapasy, biegi, wioślarstwo, kajakarstwo, pływanie.
Mięsień dwugłowy ramienia
(łac. musculus biceps brachii) to miesień długi, który leży na przedniej powierzchni ramienia. Nazwa mięśnia – dwugłowy – określa jego budowę, bowiem dwugłowy ramienia składa się z dwóch części, a mianowicie z głowy krótkiej oraz z głowy długiej. Obie głowy w początkowej fazie występowania są oddzielnymi składowymi z odmiennie ulokowanymi przyczepami. Analizując budowę bicepsa w dalszej części – kierując się w dół ramienia – głowa krótka i głowa długa łącza się w jedną część (w jeden brzusiec), który ma już tylko jeden przyczep. Innymi słowy, biceps to miesień, który ma dwa przyczepy początkowe i jeden końcowy.
Mięsień kruczo - ramienny
(łac. musculus coracobrachialis) to bardzo mały mięsień umiejscowiony w przedniej części ramienia. Siłę tego mięśnia można określić jako słaba, głównie współpracuje z mięśniem dwugłowym ramienia
Mięsień ramienny
(łac. musculus brachialis) wykazuje silne działanie zginające, jednak nie w stawie ramiennym, tylko łokciowym. Podobnie jak pozostałe mięśnie znajduje się w przedniej części ramienia.
Budowa i funkcja mięśnia dwugłowego ramienia
Mięsień dwugłowy ramienia:
Głowa krótka: swój początek bierze w wyrostku kruczym łopatki, głowa krótka łączy się w swoim przebiegu z głową długą w jedną część, która zakończenie ma zlokalizowane na guzowatości kości promieniowej przedramienia.
Głowa długa: przyczep początkowy znajduję się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki, przyczep końcowy leży na guzowatości kości promieniowej przedramienia.
Mięsień dwugłowy ramienia odpowiedzialny jest za szereg ruchów w stawach ramiennych i łokciowych, a ich niezwykłością jest fakt, że mogą występować jednocześnie. Angażowanie bicepsa odbywa zatem poprzez zginanie ramienia i łokcia. Poniżej dokładny opis ruchów:
-
zgina staw ramienny
-
odwodzi i przywodzi ramię
-
obraca ramię do wewnątrz
-
unosi ramię do przodu
-
zgina i odwraca przedramienia
Mięsień kruczo – ramienny: początek znajduje się na wyrostku kruczym łopatki, koniec – połowa przedniej powierzchni przygrodkowej kości ramiennej. Mięsień odpowiedzialny jest za następujące ruchy:
-
zgina ramię
-
obraca ramię
-
przywodzi ramię
Mięsień ramienny: początkowy przyczep znajduję się na przedniej części kości ramiennej (połowa kości ), koniec mięśnia styka się z kością łokciową, dokładniej z jej guzowatością. Mięsień odpowiedzialny jest za następujące ruchy:
-
zgina przedramię
-
utrzymuje napięcie torebki stawowej
Popularne ćwiczenia kształtujące zginacze ramienia:
-
Zginanie/ uginanie ramion z hantlami z rotacją w pozycji siedzącej i stojącej
-
Zginanie/ uginanie ramion z hantlami bez rotacji w pozycji siedzącej i stojącej
-
Zginanie/ uginanie ramienia z handelkiem w oparciu łokcia o udo lub w zwisie
-
Zginanie/ uginanie ramion z hantlami w uchwycie neutralnym w pozycji siedzącej i stojącej
-
Zginanie/ uginanie ramion ze sztangą łamaną w wąskim i szerokim uchwycie w pozycji stającej lub na modlitewniku
-
Zginanie/ uginanie ramion ze sztangą prostą w uchwycie wąskim, średnim i szerokim w pozycji stojącej
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 7 miesięcy ago
13 lat, 6 miesięcy ago
13 lat, 6 miesięcy ago
13 lat, 6 miesięcy ago
13 lat, 6 miesięcy ago
13 lat, 5 miesięcy ago
13 lat, 5 miesięcy ago
13 lat, 4 miesiące ago
13 lat, 3 miesiące ago
13 lat, 2 miesiące ago
12 lat, 9 miesięcy ago
12 lat, 7 miesięcy ago
12 lat, 7 miesięcy ago
12 lat ago
6 lat, 6 miesięcy ago