Obuwie na siłownię – co włożyć na stopy?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 4
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Obuwie na siłownię – co włożyć na stopy?
Noszenie odpowiedniego obuwia sportowego podczas wysiłku siłowego zapewnia cztery daleko idące korzyści. But sportowy przeznaczony do tego rodzaju ćwiczeń fizycznych pełni funkcję stabilizacyjną – utrzymuję stopę w prawidłowym położeniu, funkcję ochronną – przeciwdziała urazom stawu skokowo – goleniowego, funkcję amortyzującą – zmniejsza nacisk sił działających na kończyny dolne oraz funkcję antypoślizgową, czyli eliminuję przypadkowe ruchy związane z brakiem przyczepności stopy z podłożem.

Rodzaj obuwia powinien zmieniać się w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. Jeżeli miejscem tym jest siłownia, należy stopy przywdziać w buty sportowe, które po pierwsze zapewnią nam komfort podczas ćwiczeń, po drugie bezpieczeństwo. Odpowiednie obuwie na siłownie jest wskazane dla każdego bez wyjątków. Trzeba raz na zawsze wpoić tą prawdę wszystkim amatorom ćwiczeń siłowych: buty sportowe mogą przyczynić się do wzrostu efektywności treningu oraz uchronić od wielu niemiłych sytuacji. Pod określeniem „niemiłe sytuacje” kryją się zarówno wszelkiego rodzaju mikro i makro uszkodzenia kończyn dolnych (skręcenia, przeciążenia, nadwerężenia stawu skokowo - goleniowego, uszkodzenia stawu kolanowego) jak również stany niezadowolenia spowodowane ograniczoną możliwością wykonywania ćwiczeń siłowych. By zmniejszyć ryzyko wystąpienie kontuzji i dyskomfortu psychicznego należy znaleźć buty, które spełnią poniższe wymagania. Cechy dobrego buta:

  • Wygoda: cecha ta nie bez znaczenia wymieniona jest jako pierwsza. Bez odczuwalnego komfortu na stopie nie można odpowiednio skupić się na ćwiczeniach.
  • Wiązanie: preferowane są buty sznurowane na grzbietowej części stopy. Ich główna zaleta to możliwość dopasowania siły wiązania, tak by but trzymał się mocno na stopie, ale nie uciskał.
  • Podeszwa wewnętrzna: ta część buta powinna być dość miękka i dobrze amortyzować wstrząsy, co zmniejszy nacisk na stawy podczas wykonywanie ćwiczeń intensywnych na dolne partie ciała.
  • Podeszwa zewnętrzna: powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego. Dobra przyczepność stóp pomoże utrzymywać prawidłową postawę podczas ćwiczeń i wykluczy możliwość przypadkowego wypadku.
  • Profilowana wkładka: powinna mieć anatomicznie dopasowany kształt do stopy. Taka wkładka działa zdrowotnie na całe ciało.
  • Wysokość: but powinien zakrywać stopę aż do miejsca lekko powyżej kostki. Jeżeli ten warunek jest spełniony maleje ryzyko uszkodzenia stawu skokowo – goleniowego.
  • Pokrycie: powinno być wykonane z mocnego materiału, który przepuszcza powietrze, przez co stopa nie jest narażona na intensywne pocenie się.
  • Trwałość: but powinien być odporny na pranie w pralce, tak by można było po wizytach na siłowni odświeżyć go.

Uwaga!!! Niewybaczalne jest rozpoczynanie ćwiczeń mając na stopach kąpielowe klapki. Dlaczego? Otóż gumowe klapki:

  • Zwiększają ryzyko uszkodzeń stawów kończyn dolnych;
  • Wykluczają możliwość bezpiecznego wykonania ćwiczeń rozgrzewkowych i rozciągających takich jak np. biegi, podskoki, wypady, skłony w rozkroku itp.;
  • Wykluczają możliwość wykonanie niektórych ćwiczeń siłowych takich jak np. przysiady ze sztangą, martwy ciąg, wznosy barków ze sztangą itp.;
  • Nie wchłaniają potu w odróżnieniu od skarpety z butem sportowym. Spocone stopy i w konsekwencji klapki są niczym innym jak lepem na kontuzje.

Zapamiętaj: Bierz klapki kąpielowe, ale używaj ich tylko pod prysznicem; Zabieraj obuwie sportowe, które nie będzie przeszkadzać w ćwiczeniach; Ćwicz z zaangażowaniem- nawet najlepsze buty nie są w stanie poprawić twojej sylwetki, jeśli nie będziesz ćwiczył wytrwale.


Czy można milusie kapcie zakładać na siłownie! One wchłaniają pot!

Hej A czemu nie można ćwiczyć na boso? Rozumiem, że chodzi tutaj o higienę i te inne sprawy, ale u mnie np. na siłce wielu gości chodzi właśnie boso - oczywiście ich trening jest głównie siłowy - z bieżni raczej nie korzystają. Pozdrawiam

W sumie to prawda, że trzeba dokładnie wybrać odpowiednie dla siebie obuwie. Zawsze kiedy jestem na siłce i widzę osoby i ich "pseudo" buty to, aż nie wiem co powiedzieć - nie chodzi mi tutaj o wygląd, ale o zastosowanie - np. bieganie na bieżni w sandałach. Masakra. Pozdro

Jasno i wyraźnie jest napisane że obuwie dba o bezpieczeństwo. Sam kiedyś ćwiczyłem boso, wierz mi że stopy naprawdę się pocą. A teraz wykonać przysiad ze sztanga z tymi spoconymi stopami - horror! Lekkie poślizgnięcie i tony żelastwa mogą cię przygnieść, inne ćwiczenie wspięcie na łydkach....to samo! Czyli buty dają bezpieczeństwo!

ja tam lubie na boso ćwiczyć - a nogi się nie pocą aż tak

dobre buty trochę kosztują! ABy spełnić wszytskie te cechy pewnie trzeba kupic buty za 500! Nie można jednak boso!

ja chodzę w samych skarpetach, tam gdzie ćwiczę wszędzie jest wykładzina a pod nią guma grubości 25mm

ja od ponad roku uzywam obuwia na deskorolke i wcale nie jest tak zle. mimo ze nie spelniaja tych wszystkich warunkow ani razu nie mialem kontuzji a ni bolow

Ja na treningach używam butów Adidasa model Allegra. W zasadzie to używałem ich do biegania bo naleze do szkolnego klubu lekkoatletycznego, ale swietnie sprawdzaja sie na siłowni. Polecam ;)

ja noszę NIKE RONALDINHO:D elegancko:D

Zależy od rodzaju wykładziny na Twojej siłowni. Wyobraź sobie, że masz na plecach 100 kg, bose stopy i masz zrobić przysiad na parkiecie :] Wolę mieć dobre obuwie i martwić się tylko i wyłącznie o to, czy dam radę coś podnieść. Po co zawracać sobie głowę jeszcze tym, czy się poślizgnę?

stanowi podstawe prawidłowej postawy,co jest wazne podczas cwiczeń stojąc .

dobre buty i do roboty pozdro

odpowiedne do postawy ciala w cwiczeniach stojac no i wygodne

Ja ćwiczę w zwykłych halówkach i jest mi wygodnie.

Ja nosze adasie są spoko co prawda mają już ze 2 lata ale nadal są bardzo wygodne a to jest chyba najważniejsze.

Nike. lub boso.

Buty wiązane to podstawa, jak się patrzy na ludzi co w klapkach, albo japonkach ćwiczą , to szlak człowieka trafia. Sam miałem okazję raz, i nigdy więcej, zaraz się nogi tylko ślizgają i o kontuzję nie trudno.

dobrze wiedzieć

buty to podstawa! należy o tym pamiętać;) ja już sobie zakupiłam odpowiednie, przyczepność to podstawa ;)

Ćwiczę w adidasach, są wygodne i się nie ślizgają. Mam kolegę, który ubiera czasami zwykłe laczki i nie da sobie przemówić do rozumu, upierając się że i tak nie dozna kontuzji.

dobre

Dobre buty i do przodu

ja ćwicze w adidaskach i nie narzekam

no będę musiał sobie kupić jakieś adidasy

trampki;D ciekawy art

dobre dobre

na treningach ze sztuk walki przyzwyczaiłem sie cwiczyc na boso, i bardzo ta technike polecam;] (oczywiscie nie wtedy, gdy ktos ma kafelki, lub gdy w piwnicy cwiczy, ja mam cos w stylu dywanu na silowni;] ) ... nogi sie nie smierdza w tych butach, skarpet nei trzeba zmieniac, same korzyści ;D dodatkowo po każdym treningu mam worek treningowy, a kopanie w butach może nie tylko zniszczyć worek, ale i przysporzyć kontuzji

dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

ja tam nosze klapki

W domu jak ćwiczę no to nosze normalne laczki ;D

klapki i jazda:D

Generalnie lubię ćwiczyć bez obuwia ale przy treningach aerobowych jest przydatne:)

Dobry art.

jak mi zdarzy raz na ruski rok przyjść na siłownię (w pracy mam swoją;)) to widzę często ludzi w klapkach

a co do kopania. Puryści mówią TYLKO BOSO ;P fajnie się tak kopie, wygodnie, ale na ulicy zawsze masz buty, więc dobrze i tak poćwiczyć. Kwestia niszczenia worka odpada jeśli kopiesz piszczelem

skarpety

wygodne miekkie buty

NA BOSO

Ja to wolę bez butów ćwiczyć :)