Lek receptą na sukces?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Lek receptą na sukces?
Coraz częściej w szeroko pojętych mediach padają stwierdzenia, że wielu zawodników specjalnie „choruje” na różnego rodzaju choroby, na przykład na astmę, by móc zażywać środki (lekarstwa), które dla zdrowych sportowców są surowo zabronione nawet pod groźbą długoletniej dyskwalifikacji. W efekcie dochodzi do sytuacji, tak jak miało to miejsce między innymi w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbywają się we włoskim Val di Fiemme, w której praktycznie całe podium zajęte jest przez ciężko „chore” zawodniczki. Dowiedz się, czy lek jest receptą na sukces!

Lek receptą na sukces? - wprowadzenie

Droga na skróty, jaką niewątpliwie jest stosowanie dopingu, od zawsze pociągała wielu zawodowych sportowców. Jednakże konsekwencje związane ze stosowaniem dopingu, między innymi groźba wykrycia i zdyskwalifikowania oraz ściśle związany z tym ostracyzm społeczny, skutecznie zniechęcały wielu sportowców przed zażywaniem niedozwolonych substancji. Stąd też, wśród zawodników wielu dyscyplin sportu, coraz popularniejsze jest wykorzystywanie „luki” w przepisach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), która umożliwia zażywanie niedozwolonych substancji zawodnikom posiadającym udokumentowaną chorobę, na przykład astmę. Po uzyskaniu zgody tacy sportowcy mogą w zgodzie z obowiązującymi przepisami zażywać niedozwolone środki, a także startować w zawodach razem z zawodnikami zdrowymi. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której całe podium zajmują sportowcy cierpiący na astmę i zażywający zabronione dla zdrowych zawodników leki.

Astma

Astma oskrzelowa jest to przewlekła, zapalna choroba dróg układu oddechowego. Objawia się ona przede wszystkim w postaci napadów kaszlu i duszności. Najczęstszą przyczyną astmy jest nadreaktywność oskrzeli. Do wspomnianych napadów dochodzi pod wpływem ograniczonego przepływu powietrza w drogach oddechowych. Podstawowymi objawami astmy jest między innymi:

  • kaszel,
  • napady duszności,
  • świszczący oddech.

Napady astmy bardzo często występują w trakcie wysiłku fizycznego (hiperwentylacji wysiłkowej). Warto również podkreślić, iż astmę zalicza się do chorób psychosomatycznych. Jest to grupa chorób ciała, w których powstawaniu bierze udział ludzka psychika (czynniki psychologiczne), zwłaszcza przeżywane emocje.

Leczenie astmy

W leczeniu astmy stosuje się przede wszystkim leki wziewne oddziałujące bezpośrednio na drzewo oskrzelowe. Do najczęściej wykorzystywanych leków zalicza się beta-2 agonistów (beta-2 mimetyki). Są to substancje będące selektywnymi agonistami receptorów β-adrenergicznych. Rozkurczają one mięśnie gładkie znajdujące się w obrębie układu oddechowego, dzięki czemu udrażniają drogi oddechowe. W efekcie beta-2 mimetyki w bardzo skuteczny sposób łagodzą objawy astmy oskrzelowej.

Lek jako środek dopingujący

Wykorzystanie beta-2 agonistów jako środka dopingującego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim poprawie ulega wytrzymałość organizmu, gdyż zwiększa się wydolność oddechowa ustroju. Wiele beta-2 mimetyków zażywanych w dużych dawkach, między innymi klenbuterol i salbutamol, ma działanie anaboliczne (zwiększa syntezę białek). W efekcie ich stosowanie prowadzi do zwiększenia siły generowanej przez mięśnie. Ponadto niektórzy beta-2 agoniści (na przykład wspomniany już klenbuterol) nasilają lipolizę, co przyczynia się do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.

Beta-2 agoniści – zagrożenia

Beta-2 agoniści są chętnie wykorzystywani jako środek dopingujący. Wynika to z tego, iż „generowane” przez nich efekty uboczne są łagodne, w porównaniu z tymi, które występują przy stosowaniu steroidów anaboliczno-androgennych. Jednakże również one, jak każdy niedozwolony środek dopingujący, prowadzą do wielu negatywnych zmian w obrębie ludzkiego organizmu. Do najważniejszych z nich zalicza się możliwość wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności serca. Beta-2 mimetyki mogą prowadzić także do obniżenia masy kostnej oraz zmniejszenia zmineralizowania kości, co w efekcie skutkuje drżeniem oraz kurczeniem się mięśni. Do negatywnych efektów wywołanych stosowaniem beta-2 agonistów zalicza się również podrażnienie gardła oraz górnych dróg oddechowych, bóle głowy, a także niepokój.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj