Lek receptą na sukces?
Lek receptą na sukces? - wprowadzenie
Droga na skróty, jaką niewątpliwie jest stosowanie dopingu, od zawsze pociągała wielu zawodowych sportowców. Jednakże konsekwencje związane ze stosowaniem dopingu, między innymi groźba wykrycia i zdyskwalifikowania oraz ściśle związany z tym ostracyzm społeczny, skutecznie zniechęcały wielu sportowców przed zażywaniem niedozwolonych substancji. Stąd też, wśród zawodników wielu dyscyplin sportu, coraz popularniejsze jest wykorzystywanie „luki” w przepisach Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), która umożliwia zażywanie niedozwolonych substancji zawodnikom posiadającym udokumentowaną chorobę, na przykład astmę. Po uzyskaniu zgody tacy sportowcy mogą w zgodzie z obowiązującymi przepisami zażywać niedozwolone środki, a także startować w zawodach razem z zawodnikami zdrowymi. W efekcie dochodzi do sytuacji, w której całe podium zajmują sportowcy cierpiący na astmę i zażywający zabronione dla zdrowych zawodników leki.
Astma
Astma oskrzelowa jest to przewlekła, zapalna choroba dróg układu oddechowego. Objawia się ona przede wszystkim w postaci napadów kaszlu i duszności. Najczęstszą przyczyną astmy jest nadreaktywność oskrzeli. Do wspomnianych napadów dochodzi pod wpływem ograniczonego przepływu powietrza w drogach oddechowych. Podstawowymi objawami astmy jest między innymi:
- kaszel,
- napady duszności,
- świszczący oddech.
Napady astmy bardzo często występują w trakcie wysiłku fizycznego (hiperwentylacji wysiłkowej). Warto również podkreślić, iż astmę zalicza się do chorób psychosomatycznych. Jest to grupa chorób ciała, w których powstawaniu bierze udział ludzka psychika (czynniki psychologiczne), zwłaszcza przeżywane emocje.
Leczenie astmy
W leczeniu astmy stosuje się przede wszystkim leki wziewne oddziałujące bezpośrednio na drzewo oskrzelowe. Do najczęściej wykorzystywanych leków zalicza się beta-2 agonistów (beta-2 mimetyki). Są to substancje będące selektywnymi agonistami receptorów β-adrenergicznych. Rozkurczają one mięśnie gładkie znajdujące się w obrębie układu oddechowego, dzięki czemu udrażniają drogi oddechowe. W efekcie beta-2 mimetyki w bardzo skuteczny sposób łagodzą objawy astmy oskrzelowej.
Lek jako środek dopingujący
Wykorzystanie beta-2 agonistów jako środka dopingującego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim poprawie ulega wytrzymałość organizmu, gdyż zwiększa się wydolność oddechowa ustroju. Wiele beta-2 mimetyków zażywanych w dużych dawkach, między innymi klenbuterol i salbutamol, ma działanie anaboliczne (zwiększa syntezę białek). W efekcie ich stosowanie prowadzi do zwiększenia siły generowanej przez mięśnie. Ponadto niektórzy beta-2 agoniści (na przykład wspomniany już klenbuterol) nasilają lipolizę, co przyczynia się do redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej.
Beta-2 agoniści – zagrożenia
Beta-2 agoniści są chętnie wykorzystywani jako środek dopingujący. Wynika to z tego, iż „generowane” przez nich efekty uboczne są łagodne, w porównaniu z tymi, które występują przy stosowaniu steroidów anaboliczno-androgennych. Jednakże również one, jak każdy niedozwolony środek dopingujący, prowadzą do wielu negatywnych zmian w obrębie ludzkiego organizmu. Do najważniejszych z nich zalicza się możliwość wystąpienia niedokrwienia mięśnia sercowego, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności serca. Beta-2 mimetyki mogą prowadzić także do obniżenia masy kostnej oraz zmniejszenia zmineralizowania kości, co w efekcie skutkuje drżeniem oraz kurczeniem się mięśni. Do negatywnych efektów wywołanych stosowaniem beta-2 agonistów zalicza się również podrażnienie gardła oraz górnych dróg oddechowych, bóle głowy, a także niepokój.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!