Kreatyna – prawda na temat stabilności
Kreatyna jest niezwykle popularnym suplementem, który pomoże Ci nabrać suchej masy mięśniowej. Jednak czy dostępne na rynku formy czymś się różnią? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru suplementu? Poznaj prawdę na temat stabilności kreatyny!
Kreatyna a jej stabilność
Czym właściwie jest stabilność kreatyny i co oznacza dla nas w praktyce? Stabilność kreatyny to nic innego jak czas, w którym będzie ona użyteczna dla naszego ciała. W poszczególnych formach okres, w jakim kreatyna nie ulegnie działaniu enzymów, jest różny. Musimy mieć świadomość tego, że kreatyna jest dla nas cenna przed zajściem w rozmaite reakcje chemiczne. W przeciwnym razie możemy mieć do czynienia ze związkiem zwanym kreatyniną, który jest metabolitem i do niczego nam się nie przyda. Wybierając suplement dla siebie, zwróć uwagę na to, czy jest stabilny w układzie pokarmowym.Stabilność kreatyny w żołądku
Jak już wiesz, kreatyna o niskiej stabilności zostanie wydalona, a my nie zaobserwujemy żadnych korzyści z jej spożywania. Niektóre badania wskazują, że kwaśne środowisko żołądka przyczynia się do jej cyklizacji, inne z kolei, że jest to zależne od przyjmowanej formy kreatyny. Niestety informacje nie są jasne, a większość stwierdzeń została oparta na doświadczeniach sportowców, którzy suplementowali kreatynę przez długi czas.Która forma kreatyny jest najbardziej stabilna?
Nie od dziś wiadomo, że rynek suplementów ma bogate zaplecze naukowe. Siedzący w laboratoriach badacze, opracowują coraz bardziej zaawansowane technologicznie formuły, które mają być skuteczniejsze, bardziej stabilne, lepiej przyswajalne, itd. Jak jest naprawdę? W wielu miejscach możemy zobaczyć doniesienia o tym, że zdecydowana większość wymyślnych substancji niewiele różni się od tradycyjnych, znacznie tańszych form. Tu jednak przyjdzie podjąć decyzję zupełnie samodzielnie.Postaramy się pokrótce przedstawić specyfikację dostępnych na rynku kreatyn:
- monohydrat kreatyny – jest najstarszą, najpopularniejszą i najtańszą kreatyną, która stosowana jest od pokoleń. Największą z wad monohydratu kreatyny jest zdolność do zatrzymywania znacznych ilości wody w organizmie, co wzmaga się wraz ze spożyciem większej ilości soli. Jeśli chodzi o stabilność – pH żołądka powoduje ograniczenie wchłaniania
- jabłczan kreatyny – ceniony z uwagi na dodatek kwasu jabłkowego do kreatyny, co pozwala mu włączyć się w cykl Krebsa. Z tego właśnie względu uważany jest za dobrze przyswajalny. Z poszczególnych opinii, możemy dowiedzieć się, że jabłczan kreatyny zatrzymuje zdecydowanie mniej wody od monohydratu, a co więcej – jest łagodny dla układu pokarmowego.
- fosforan kreatyny – bardzo zaawansowana forma, która niemalże natychmiast może zostać wykorzystana. Tworząc fosfokreatynę bierze udział w odnawianiu ATP, redukuje czas, w jakim narażony jest na działanie kwaśnego środowiska i enzymów.
- kre – alkalyn – ta forma to również dziecko technologii. Używanie kre – alkalynu to wytworzenie środowiska zasadowego, a więc przeciwdziałanie kwasom obecnym w żołądku. Decydując się na tę formę, nie musimy się martwić o zmniejszoną przyswajalność kreatyny. Z tego też względu, przyjmowany jest w mniejszych dawkach niż tradycyjna kreatyna w postaci monohydratu.
- chelat magnezowy kreatyny – stanowi połączenie kreatyny z magnezem i uważany jest za jedną z najbardziej stabilnych cząsteczek. Co więcej, szybko i skutecznie włącza się do procesu odbudowy ATP.
- cytrynian kreatyny – w tymże przypadku, keratyna została połączona z kwasem cytynowym, co zapewnia jej możliwość przetrwania w kwaśnym środowisku. Cechą charakterystyczną jest bardzo dobra rozpuszczalność suplementu w wodzie.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!