Jak wzrasta siła?
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych zaobserwowano, iż niewielki wzrost masy mięśniowej, który ma miejsce na początku treningu (pierwsze 2-3 tygodnie) jest zbyt mały, by stanowić przyczynę wzrostu siłygenerowanej przez mięśnie. W związku z tym, co sprawia, że tak gwałtownie wzrasta siła mięśniowa?
Nerwy pomogą
Za główną przyczynę wzrostu siły podaje się zmiany w funkcjonowaniu układunerwowego. Przejawiają się one przede wszystkim w silniejszym pobudzaniu włókien mięśniowych do skurczu. Odpowiadają za to dwa mechanizmy. Pierwszy z nich sprawia, że do skurczu zostaje pobudzona większa ilość jednostek ruchowy (wszystkich włókien mięśniowych unerwianych przez jeden nerw). Należy jednak podkreślić, iż występuje to jedynie u osób trenujących - osoby nietrenujące nie są w stanie w czasie skurczu mięśnia pobudzać wszystkich swoich jednostek ruchowych. Natomiast drugi mechanizm polega na wzroście częstotliwości potencjałów czynnościowych wytwarzanych przez czynne motoneuron (neurony służące do wywoływania skurczu).
Jakie zmiany?
Systematycznie wykonywanie treningów siłowych prowadzi do wielu zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego. Dotyczą one przede wszystkim sposobu rekrutacji (pobudzania) poszczególnych włókien mięśniowych. U osób trenujących, zwłaszcza dyscypliny sportu wymagające dużej siły mięśniowej, do skurczu włączane są najsilniejsze jednostki ruchowe już na samym jego początku. Natomiast u osób nietrenujących najsilniejsze jednostki ruchowe są pobudzane dopiero wtedy, gdy wygenerowana przez mięsień osiągnie odpowiedni, wysoki poziom.
Co dalej?
Dalszy wzrost siły generowanej przez mięśnie jest uzależniony przede wszystkim od wielkości mięśni. Generalnie im większy przekrój poprzeczny mięśnia, tym większą siłę jest on w stanie wygenerować. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż bardzo dużo zależy od uwarunkowań genetycznych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim rodzaj dominujących w mięśniach włókien. Osoby u których dominują białe włókna mięśniowe charakteryzują się większą siłą i przyrostem mięśni niż osoby z przewagą czerwonych włókien mięśniowych. Jednak przyrost mięśni następuje zdecydowanie wolniej niż początkowy wzrost siły mięśniowej spowodowany zmianami w obrębie układu nerwowego.
Jak nie zwariować?
Warto pamiętać, że początkowego, gwałtownego i znacznego przyrostu siły mięśniowej, będącego następstwem zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego nie da się powtórzyć. Nie pomoże w tym, ani zwiększenie ilości ćwiczeń, serii, czy też dni treningowych, ani też zastosowanie odżywek i suplementów. Proces zwiększania siły mięśniowej, a co za tym idzie masy mięśniowej jest długotrwały i wymaga systematycznego wykonywania treningów, optymalnej regeneracji, a także odpowiednio dobranej diety.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!