Jak skutecznie poprawić swoją technikę?

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak skutecznie poprawić swoją technikę?
Zachowanie prawidłowej techniki ruchów w głównej mierze decyduje o efektywności wykonywanych ćwiczeń. Jej przestrzeganie gwarantuje również, że w znacznym stopniu ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia kontuzji. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy w naszej technice występują braki? Jak skutecznie poprawić swoją technikę?

Na nauczaniu prawidłowej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń należy się skupić przede wszystkim w początkowym etapie swojej przygody z każdą nową formą aktywności fizycznej. Powyższa zasada dotyczy również treningu siłowego. Co więcej, wprowadzenie każdego nowego ćwiczenia do treningów należy rozpocząć od przyswojenia sobie jego prawidłowej techniki. Dotyczy do wszystkich niezależnie od doświadczenia i stażu treningowego.

Nauczanie i doskonalenie techniki w treningu

Ćwiczenie ukierunkowane na nauczanie i doskonalenie techniki należy wykonywać na samym początku treningu. Dlaczego? Wynika to z tego, iż organizm jest wtedy ‘świeży’. Co to daje? Przede wszystkim posiada w pełni odbudowane rezerwy energetyczne. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy od poprzedniego treningu upłynęła odpowiednia ilość czas pozwalająca na pełną regenerację organizmu. Ponadto na początku treningu brak jest zmęczenia, zwłaszcza ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, które odgrywają istotną rolę w procesie zapamiętywania nowych nawyków ruchowych. Kolejną niezwykle istotną zmienną wpływającą na proces nauczania i doskonalenia techniki jest skupienie się i motywacja. Na początku treningu łatwiej jest się skupić i zmotywować do wykonywania ćwiczeń (zwłaszcza ukierunkowanych na nauczanie i doskonalenie techniki) niż pod koniec treningu.

Przede wszystkim wizualizacja

Niezależnie od tego, czy dopiero jesteśmy na etapie nauczani techniki, czy też ją doskonalimy, nieodłącznym elementem każdego z tych etapów jest wizualizacja. Powinna ona dotyczyć nie tylko pokazu poprawnego sposobu wykonania danego ćwiczenia, ale również jego samodzielnego wykonania. To właśnie z tego względu w praktycznie każdej siłowni znajdują się lustra, które na bieżąco pozwalają kontrolować technikę wykonywania danego ćwiczenia. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy sposób realizacji danego ćwiczenia nie pozwala na jego obserwowanie w lustrze, na przykład podczas wyciskania sztangi w leżeniu na ławce prostej? W takim przypadku z pomocą przychodzi technika, a mianowicie kamery. Można je wykorzystać do nagrania sposobu wykonania danego ćwiczenia, a następnie, już po jego zakończeniu, w oparciu o zapisane materiały wideo, możliwe jest dokładne przeanalizowanie techniki. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pełnego skupienia się na realizowanym ćwiczeniu (nie trzeba kombinować jak ustawić się, aby być dobrze widocznym w lustrze), a także sposobność dokładnego (film można obejrzeć w zwolnionym tempie) przeanalizowania techniki wykonania danego ćwiczenia po jego zakończeniu.

O czym jeszcze należy pamiętać

Warto pamiętać o tym, że istotą treningu ukierunkowanym na nauczanie lub doskonalenie techniki nie jest podniesienie jak największego ciężaru. Głównym celem takiego treningu jest podnoszenie umiejętności technicznych, a zastosowane obciążenie ma stanowić jedynie dodatkowy bodźce służący realizacji celu treningowego. Stąd też, zwłaszcza w ćwiczeniach ukierunkowanych na nauczanie techniki, stosuje się obciążenie małe lub co najwyżej umiarkowane.

Zdjęcie