Jak przygotować się do treningów?
Systematyczna aktywność fizyczna, oczywiście pod warunkiem, że uwzględnia ona wszelkie przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń fizycznych, wywiera niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm. Z tego też względu cieszy fakt, że coraz więcej osób podejmuje się regularnego wykonywania treningów. Warto jednak mieć na uwadze to, iż treningi będą skuteczne i co najważniejsze bezpieczne, jedynie wtedy, gdy zostaną odpowiednio ułożone i zaplanowane. Na chwilę obecną większość systematycznie ćwiczących osób samodzielnie układa swoje treningi lub korzysta z darmowych planów treningowych dostępnych na przykład w Internecie. Należy jednak pamiętać o tym, iż nieprawidłowo dobrany plan treningowy może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Powoli do celu
Przystąpienie do systematycznego wykonywania treningów wiąże się z ogromnym zapałem i chęcią jak najszybszego uzyskania pierwszych efektów. Dlatego też u osób, które same ułożyły swój plan treningowy, oczywiście o ile nie ‘planują’ treningów na chwilę przed ich realizacją, bardzo często pierwsze treningi nie różnią się niczym od tych, które będą wykonywane w przyszłości. Dlaczego jest to błędem? Otóż, jeśli osoba, która do tej pory prowadziła siedzący tryb życia zacznie swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną od intensywnych, a nawet bardzo intensywnych treningów, to jej aparat ruchu, a zwłaszcza mięśnie i stawy, oraz układ krwionośny i oddechowy zostaną poddane ogromnemu obciążeniu. Takie postępowanie w najlepszym przypadku może skończyć się nasilonym potreningowym bólem mięśni, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Co zrobić, aby tego uniknąć?
Uwzględnij fazę adaptacyjną
Regularne wykonywanie treningów należy rozpocząć od przygotowania swojego organizmu do zwiększonego wysiłku fizycznego. Stąd też każdy plan treningowy osoby, która dopiero co zaczyna swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną, powinien rozpocząć się od tak zwanej fazy adaptacyjnej, która często nazywana jest też fazą wprowadzającą lub wstępną. Czym taka faza się charakteryzuje? Faza adaptacyjna wyróżnia się przede wszystkim dużo mniejszą intensywnością i objętością wchodzących w jej skład treningów w porównaniu do treningów z fazy właściwej, która będzie realizowała główne założenia aktualnie stosowanego planu treningowego. Wskazane jest, aby treningi z tej fazy uwzględniały ćwiczenia bodźcujące wszystkie partie ciała, niezależnie od tego, na jakie części ciała będzie położony szczególny nacisk w fazie właściwej. Ponadto treningi z fazy adaptacyjnej powinny charakteryzować się systematycznie zwiększającą się objętością oraz intensywnością. Umożliwi to organizmowi lepiej przygotować się do treningów z fazy właściwej. Faza adaptacyjna skierowana jest nie tylko do osób, które miały bardzo długą rozłąkę z systematyczną aktywnością fizyczną. Również osoby, które na dłużej przerwały realizację swojego planu treningowego, na przykład przez kontuzję lub dłuższa chorobę, powinny swój powrót do regularnego wykonywania treningów rozpocząć od fazy adaptacyjnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!