Jak kofeina redukuje zmęczenie

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak kofeina redukuje zmęczenie
Redukcja zmęczenia to jedna z podstawowych przyczyn picia kawy przez szerokie grono jej wyznawców. Niejednokrotnie to wrażenia smakowe i aromat, przyciągają nas do świeżej kawy, jednak właściwości pobudzające sprawiają, że zostajemy przy niej na dłużej. To kawa ratuje nas w sytuacjach zmęczenia, niewyspania, czy konieczności skupienia się przez długi czas na określonym działaniu. Sprawdź, w jaki sposób kofeina zredukuje Twoje zmęczenie!

Kofeina a redukcja zmęczenia

Redukowanie zmęczenia, do którego przyczynia się kofeina zawarta w kawie czy suplementach sportowych, opiera się na podstawowych reakcjach biochemicznych. W każdym z przypadków, nasze subiektywne doznania (takie jak pobudzenie, zdolność do skuteczniejszej pracy i uczenia się) spowodowane są konkretnymi reakcjami chemicznymi.

1.Kofeina w ośrodkowym układzie nerwowym zredukuje zmęczenie

Wydaje się niemożliwe? Wystarczy poznać mechanizm działania zmęczenia, a wszystko stanie się jasne. Wraz z treningiem, zużywasz coraz więcej energii. Wskutek spalania kolejnych kalorii, uwolniona zostanie adenozyna. To ona niesie informację o tym, że organizm daje z siebie coraz więcej, o tym że jest zmęczony. Dotarcie do receptora zwanego adenozynowym i połączenie się z nim adenozyny da sygnał, by zmniejszyć wydajność pracy. Mózg po otrzymaniu takiej informacji zmniejszy metabolizm i ciśnienie, doprowadzając do uczucia senności i szeroko pojętego zmęczenia.
Kofeina jest podobna do adenozyny i ma szansę dotrzeć do receptora przeznaczonego dla niej, tuż przed nią. Połączenie się kofeiny z receptorem zablokuje dostęp adenozynie. Nietrudno dojść do wniosku, że skoro adenozyna nie została przyłączona, nie zostanie też wysłana informacja o zmęczeniu. W rezultacie mózg nie zorientuje się, że ćwiczymy coraz ciężej, nie spowolni metabolizmu, a neuroprzekaźniki pobudzające nas do działania, będą produkowane w takim samym tempie jak dotychczas. Oczywiście, nie możemy mówić o takiej samej skuteczności treningowej przez bardzo długi czas, a o widocznej poprawie po zastosowaniu kofeiny. W końcu zastępstwo adenozyny nie będzie mogło wskakiwać na jej miejsce bez przerwy i nasze ciało w końcu zorientuje się, że jest zmęczone.

2.Kofeina da Ci skupienie

Przyjęcie kofeiny spowoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, lepszy przepływ krwi, a co za tym idzie zwiększone odżywienie i dotlenienie tkanek. Ten mechanizm pozwala na długotrwałe skupianie uwagi, zwiększa naszą szybkość reagowania, a także pozwala na skuteczniejsze zapamiętywanie. Z pewnością będzie to przydatne nie tylko na siłowni, ale też w pracy.

Jakie dawki kofeiny przyjmować?

Dawka kofeiny uważana za optymalną, która pobudzi nas na około 2 – 3 godziny to jakieś 75 mg. Nie możemy jednak mówić o tym, że taka ilość zadziała na każdą z osób. Wszystko zależne jest od tego, czy wcześniej przyjmowałeś kofeinę oraz od tego, czy masz w zwyczaju pić kawę dla czystej przyjemności. Nie bez przyczyny mówi się, że z czasem trzeba jej pić więcej, by wywołać ten sam efekt. Nasz organizm jest całkiem sprytny i gdy adenozyna zastępowana jest kofeiną, produkuje więcej receptorów adenozynowych, aby móc otrzymywać informację o zmęczeniu ciała. W rezultacie musimy przyjmować coraz więcej kofeiny, by zastępowała adenozynę i blokowała receptory. Na szczęście jest to proces odwracalny i kilkudniowy „odwyk” spowoduje powrócenie do stanu pierwotnego, a my znów będziemy mogli stosować kawę wedle upodobań.

Zróżnicowane działanie kofeiny

Kofeina przyjmowana w niskich dawkach korzystnie wpłynie na uwagę, zdolności poznawcze, zapamiętywanie. Będzie stymulowała nas do pracy i z pewnością nie wywoła chaosu w naszych planach. Niestety wysokie dawki kofeiny mogą powodować rozkojarzenie, nadmierne pobudzenie, podniesioną temperaturę ciała, a także zwiększoną potliwość. Warto wiedzieć, że kawa zaczyna działać po około 20 minutach, a spożycie kawy z cukrem, zwiększy jej przyswajalność i nieco efekt zapewniony przez kofeinę.

:)

:D