Jak kofeina redukuje zmęczenie
Redukcja zmęczenia to jedna z podstawowych przyczyn picia kawy przez szerokie grono jej wyznawców. Niejednokrotnie to wrażenia smakowe i aromat, przyciągają nas do świeżej kawy, jednak właściwości pobudzające sprawiają, że zostajemy przy niej na dłużej. To kawa ratuje nas w sytuacjach zmęczenia, niewyspania, czy konieczności skupienia się przez długi czas na określonym działaniu. Sprawdź, w jaki sposób kofeina zredukuje Twoje zmęczenie!
Kofeina a redukcja zmęczenia
Redukowanie zmęczenia, do którego przyczynia się kofeina zawarta w kawie czy suplementach sportowych, opiera się na podstawowych reakcjach biochemicznych. W każdym z przypadków, nasze subiektywne doznania (takie jak pobudzenie, zdolność do skuteczniejszej pracy i uczenia się) spowodowane są konkretnymi reakcjami chemicznymi.1.Kofeina w ośrodkowym układzie nerwowym zredukuje zmęczenie
Wydaje się niemożliwe? Wystarczy poznać mechanizm działania zmęczenia, a wszystko stanie się jasne. Wraz z treningiem, zużywasz coraz więcej energii. Wskutek spalania kolejnych kalorii, uwolniona zostanie adenozyna. To ona niesie informację o tym, że organizm daje z siebie coraz więcej, o tym że jest zmęczony. Dotarcie do receptora zwanego adenozynowym i połączenie się z nim adenozyny da sygnał, by zmniejszyć wydajność pracy. Mózg po otrzymaniu takiej informacji zmniejszy metabolizm i ciśnienie, doprowadzając do uczucia senności i szeroko pojętego zmęczenia.Kofeina jest podobna do adenozyny i ma szansę dotrzeć do receptora przeznaczonego dla niej, tuż przed nią. Połączenie się kofeiny z receptorem zablokuje dostęp adenozynie. Nietrudno dojść do wniosku, że skoro adenozyna nie została przyłączona, nie zostanie też wysłana informacja o zmęczeniu. W rezultacie mózg nie zorientuje się, że ćwiczymy coraz ciężej, nie spowolni metabolizmu, a neuroprzekaźniki pobudzające nas do działania, będą produkowane w takim samym tempie jak dotychczas. Oczywiście, nie możemy mówić o takiej samej skuteczności treningowej przez bardzo długi czas, a o widocznej poprawie po zastosowaniu kofeiny. W końcu zastępstwo adenozyny nie będzie mogło wskakiwać na jej miejsce bez przerwy i nasze ciało w końcu zorientuje się, że jest zmęczone.
7 lat, 3 miesiące ago
7 lat, 2 miesiące ago