Genetyka w sportach siłowych (część II)
Gęstość mięśni
Gęstość z definicji oznacza skupienie w niewielkim rozmiarze dużej ilości włókien mięśniowych, które tworzą proporcjonalny dobrze zarysowany kształt mięśnia. Gęstość mięśnia charakteryzuje się ponadto brakiem tkanki tłuszczowej oraz bardzo małą ilością wody lub jej brakiem. W środowisku sportowym często słychać opinie, że dobrą definicję mięśnia można uzyskać tylko dzięki litrom potu wylanym na siłowni, ale jest jeszcze druga strona medalu – indywidualne uwarunkowania genetyczne.
Genetyka a gęstość mięśni
Osoba szczupła o budowie ektomorficznej może uzyskać o wiele lepszą gęstość mięśnia, ze względu na zlokalizowanie większej ilości włókien mięśniowych w mięśniu, niż osoba z atletyczną budową, typową dla mezomorfika, która posiada mniejsza liczbę włókien, nawet przy większym obwodzie mięśnia.
Siła skurczu mięśniowego
Analizę siły skurczu mięśniowego powinniśmy rozpocząć od poznania definicji jednostki motorycznej. Mianowicie jest to grupa włókien mięśniowych pobudzana jednocześnie do skurczu o odpowiedniej intensywności w odpowiedzi na sygnał przekraczający granicę czułości. Szybkość aktywacji jednostek motorycznych wpływa na szybkość pracy włókien mięśniowych. Im większa praca jest wykonywana, tym więcej wywoływanych jest mikrouszkodzeń, które przyczyniają się do wzrostu mięśni. Osoby na poziomie zaawansowanym, aby móc aktywować maksymalną liczbę jednostek motorycznych możliwych do pobudzenia, powinny stosować treningi o bardzo wysokiej intensywności i obciążeniu. Z kolei osobom o niższym poziomie wytrenowania przychodzi to znacznie łatwiej, już przy zastosowaniu niższej intensywności.
Rodzaje jednostek motorycznych
Jednostki motoryczne możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy typ – jednostki toniczne, wywołują skurcz toniczny, czyli powolny i długotrwały. Drugim typem są jednostki fazowe wywołujące skurcz fazowy, czyli szybki i krótkotrwały. Występowanie obu jednostek jest uzależnione od określonej grupy mięśniowej. Jednostki toniczne występują w mięśniach o przewadze włókien czerwonych cechujących się skurczami długotrwałymi i powolnymi. Możemy do nich zaliczyć między innymi mięśnie posturalne odpowiedzialnie za utrzymywanie pionowej postawy ciała. Jednostki fazowe występują natomiast w mięśniach o przewadze włókien białych charakteryzujących się szybkim i krótkim skurczem. Ten rodzaj mięśni występuje przede wszystkim w obrębie kończyn.
Znajdź w sobie genetycznego siłacza
Zadaj sobie pytanie:
- czy może już na początku przygody ze sportami siłowymi cechowała Cię większa siła niż Twoich rówieśników?
- a może mając szczupły typ budowy potrafiłeś podnosić duże ciężary?
- czy może genetycznie jesteś szczupły, a masz kształtne i twarde muskuły?
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
11 lat, 4 miesiące ago
5 lat, 9 miesięcy ago