Genetyka w sportach siłowych (część I)
W gruncie rzeczy sytuacja wygląda trochę inaczej. Nasze predyspozycje genetyczne do uprawiania sportu mówią bardzo dużo i przekładają się na nasze wyniki. Genetyka jest również jednym z elementów, który wpływa na wzrost naszych mięśni.
Czym są predyspozycje genetyczne?
Tak jak już wspomniałem wcześniej, jedną ze składowych wpływającą na rozwój mięśni jest genetyka oraz predyspozycje do uprawiania sportów siłowych. O predyspozycjach genetycznych mówi się bardzo mało, mimo tego, że mają one ogromne znaczenie w sporcie, Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- typ budowy naszego ciała,
- wzrost,
- położenie przyczepów mięśniowych,
- skład włókien mięśniowych,
- typ somatyczny człowieka.
Właśnie z tego względu każda osoba trenująca na przysłowiową „masę” jest w stanie rozwijać swoje mięśnie, jednak jednemu przychodzi to łatwiej, a drugiemu trudniej.
Mechanika dźwigni
Ruchome połączenie kości w stawie nazywamy dźwignią, a sam staw stanowi punkt podparcia dźwigni. Z kolei mięśnie są przyczepione do kości w odpowiedniej odległości od stawu.Przyczepy tych mięśni znajdują się w różnych odległościach od siebie, w zależności od budowy danego mięśnia. W praktyce wygląda to tak, że im dalej od stawu znajduje się przyczep mięśnia na kości, tym większą dźwignię tworzy, co wiąże się z większą siłą, którą może wygenerować osoba ćwicząca.
Od czego zależy siła dźwigni?
Siła dźwigni zależy przede wszystkim od długości kości. Oznacza to, że niższy kulturysta, o krótszych kościach będzie operował lepszą dźwignią, generując dzięki temu większą siłę, niż jego kolega, który jest wyższy, przez co posiada dłuższe kości, na których przyczepy mięśni znajdują się bliżej stawu. Punkt przyczepu mięśni jest bardzo istotny, gdyż im bliżej stawu się znajduje, tym siła generowana przez dźwignię jest mniejsza. Możemy powiedzieć, że jest to trochę niesprawiedliwe, że osoby posiadające większe dźwignie mają ogólnie większe mięśnie oraz sporą przewagę nad resztą ćwiczących.
Pamiętajmy jednak o tym, że nawet osoby z najlepszą dźwignią mają ograniczenia genetyczne. Nie załamujmy się więc, jeśli nasz kolega z siłowni potrafi więcej wycisnąć lub podnieść. Po prostu róbmy swoje, a na pewno przyjdą efekty.
Rodzaje włókien mięśniowych
W naszym organizmie znajduje się bardzo duża liczba włókien mięśniowych, które różnią się od siebie składem, liczbą i strukturą. Przyjrzymy się głównie tym włóknom mięśniowym, które będą odpowiadały za najszybszy wzrost mięśni w naszym organizmie. Włókna te charakteryzują się dużą siłą i krótkim czasem skurczu, co znalazło odzwierciedlenie w ich nazwie – włókna szybkokurczliwe, zwanej inaczej włóknami białymi. Charakteryzują się one również większą podatnością na zmęczenie. Osoby z przewagą białych włókien mięśniowych z powodzeniem mogą trenować sporty siłowe, takie jak na przykład podnoszenie ciężarów, gdzie wymagana jest duża siła skurczu mięśni w bardzo krótkim czasie. Włókna mięśniowe, które maja najmniejszy potencjał wzrostowy to włókna wolnokurczliwe, zwane również czerwonymi włóknami mięśniowymi.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
11 lat, 5 miesięcy ago
11 lat, 4 miesiące ago