Elementy procesu treningowego

  • |
  • |
  • Trening
  • Głosów: 4
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Elementy procesu treningowego
Trenowanie to skomplikowany i czasochłonny proces składający się z kilku ważnych elementów: jednostka treningowa, mikrocykl, mezocykl i makrocykl. Wymienione składowe odpowiedzialne są za przebieg wszystkich poszczególnych treningów w całym planie treningowym. Stworzenie planu treningowego opartego na powyższych pojęciach daję pewność szybkich efektów dbając jednocześnie o zdrowie i bezpieczeństwo.
Wysiłek fizyczny realizowany metodycznie i zgodnie z wcześniej przygotowanym planem przynosi wymierne korzyści. Do podstawowych zaliczyć można przede wszystkim bezpieczeństwo dla organizmu podczas całego procesu trenowania, skrócenie czasu trwania treningu poprzez wyeliminowanie chaosu z grafiku ćwiczeń oraz szybsze i skuteczniejsze dochodzenie do założonego celu ćwiczeń. Plan treningowy zawsze rozpatruję się długofalowo, a strategię trenowania należy zawsze budować wokół 4 istotnych pojęć Cztery pojęcia strategii trenowania:
  • jednostka treningowa: najmniejsza cegiełka procesu treningowego.
  • mikrocykl: kilka lub kilkanaście jednostek treningowych
  • mezocykl: podokres, na który składają się kilka mikrocykli.
  • makrocykl: okres skupiający mikrocykle i mezocykle w plan treningowy.
Każdy z powyższych elementów rządzi się swoimi prawami, a dopiero połączenie wszystkich w jedność jest gwarantem sukcesów. Co to są jednostka treningowa? Jednostka treningowa to najmniejszy element struktury treningowej. Inaczej pisząc to pojedynczy trening, który trwa zazwyczaj od 40 do 90 minut. Zawiera ona:
  • cześć początkowa - rozgrzewka (warm up): przygotowuję organizm do wysiłku fizycznego
  • część główna - właściwa część treningu, w której realizowane są podstawowe cele treningowe.
  • część końcowa (cool down) - część mająca na celu wyciszenie i uspokojenie organizmu po znacznym wysiłku fizycznym z części głównej.
Pojedynczy trening zmienia swoje priorytety z upływem czasu. Zmianie ulega cel ćwiczeń oraz intensywność treningu poprzez zmianę obciążeń, liczby serii i powtórzeń oraz czasu odpoczynku. Np. początkowo trening może być nastawiony na poprawę siły, później na przyrost masy mięśniowej, na końcu na rzeźbienie mięśni (poprawę definicji mięśni). Co to jest mikrocykl? Mikrocykl to część procesu treningowego, składający się z kilku lub kilkunastu jednostek treningowych. W całym planie treningowym występują ich zazwyczaj kilka, a jedną z podstawowych zasad budowy jest regularne powtarzanie określonych układów zajęć i ćwiczeń. Budowa i czas trwania mikrocykli zależne są od:
  • liczby jednostek treningowych (liczby treningów w tygodniu),
  • indywidualnych reakcji na obciążenia,
  • miejsca mikrocykli w całej strukturze treningowych.
Np. mikocyklem jest okres przygotowawczy w treningu siłowym, tzw. trening ogólnorozwojowy, który trwa w zależności od 3 do 6 tygodni. Po okresie ogólnorozwojowym przychodzi czas na kolejny mikrocykl, czyli np. budowę masy mięśniowej lub kształtowanie wytrzymałości. Co to są mezocykle? Mezocykl to okres, które zmienia swój cel w zależności od etapu treningu sportowego. Jeden mezocykl zawiera zazwyczaj od 3 do 6 mikrocykli, które w czasie zmieniają swoje założenia i metody treningowe. Celem mezocykli jest zapewnienie szybkiego tempa rozwoju wytrenowania oraz zapobieganie urazom, przesileń (spadkom formy). Np. mezocyklem są trzy mikrocykle: adaptacyjny, właściwy, regeneracyjny Co to jest makrocykl? Największą strukturą jest właśnie makrocykl, który lokuje mezocykle w odpowiednich przedziałach czasowych. Długość makrocykli jest różna począwszy od półrocznego, rocznego kończąc na kilkuletnich. Każdy powyższy element zawiera się w makrocyklu. Np. Makrocykl dla osoby, która pragnie zwiększyć masę mięśniową: I mezocykl: I mikrocykl: okres przygotowawczy (12 treningów) II mikrocykl: okres właściwy I: budowa masy mięśniowej (16 treningów) III mikrocykl:okres właściwy II: budowa masy mięśniowej (16 treningów) IV mikrocykl: okres regeneracyjny I (12 treningów) II mezocykl: V mikrocykl: okres właściwy III: budowa masy mięśniowej (12 trening) VI mikrocykl: okres właściwy IV: budowa masy mięśniowej (12 trening) VII mikrocykl: okres regeneracyjny II (10 treningów) III mezocykl: VIII mikrocykl: okres właściwy V: rzeźbienie ciała (12 trening) IX mikrocykl: okres właściwy VI: rzeźbienie ciała (12 trening) VII mikrocykl: okres regeneracyjny III (10 treningów)

artykuł ciekawy, acz trudny dla szaraka

jasno i wyraźnie napisano art - dla mnie nie jest trudno:()

to poproszę o rozpisanie mi treningu na cały rok.....:)

może i ciekawy ale nic nowego się nie dowiedziałem

lecz gdy ktoś siedzi w tym choć trochę na pewno zna te wszystkie elementy

Artykuł zainteresował mnie zwg na to że jestem laikiem i niewiele wiem jeszce na ten temat. Wiedza z pewnoscia sie przyda ;)

mi się też przyda

pomysły na okres regeneracyjny oprócz zwolnienia obrotów, zmniejszenia ilości treningów? Wiadomo odnowa: baseny, jacuzza, masaże. Może też czas na zmianę diety, aby organizm nie miał ciągle tego samego (bo organizmu nie można przyzwyczajać) ktoś stosuje coś innego?

skromnie ale ciekawie :D fajny

dla mnie zapewne bedzie przydatne

wytycz sobie cel i do niego dąż ,małymi krokami

powoli ale systematycznie

teoria pochłonięta :) teraz tylko wbic to w planowanie i do przodu :)

stosuje i mówię że to dobry artykuł warty uwagi

Teoria , teoria i jeszcze raz teoria , może się przyda ale czy na pewno ???

Pare nowych nowinek zakodowałem

zycia niestarczy zeby wszystko zastosowac;-/

Pierwszy raz się spotykam z tak szczegółowym podziałem. Wszystko w miarę dobrze wytłumaczone.

ciekawe

Bardzo ciekawe i dobrze wytłumaczone

Dobry artykuł przyda się !

Stosować się !!

ciekawe informacje

ciekawe informacje

dobry artykul

Bardzo ciekawe i dobrze wytłumaczone.0 wciaga;D

dobry artykuł ale kto to wszystko zapamięta.

dobry artykuł na pewno sie przyda

dal trenera

dobry artykuł

Przydatne . Znowu się czegos człowiek dowiedział.

Krok po kroku opisane.... i dobrze ;]

nawet interesujace:)

nawet nie wiedziałem że to wszytko jest tak skomplikowane:P bardzo przydatny artykuł:)

Dobry art.

fajne, ale nie dla mnie raczej

ciekawy artykuł

ciezkie

interesujące

ale vixa pdw