Ćwiczenie brzucha – jak często trenować brzuch?
Ćwiczenia na brzuch
Trening brzucha nie wymaga wizyt na siłowni - to jego ogromna zaleta. Większość ćwiczeń można wykonać samemu w domu. Można również wykorzystać hantle, kettle, piłkę gimnastyczną czy obciążenie zastępcze (np. dwie butelki wody).
- Najbardziej popularnym ćwiczeniem na mięśnie brzucha są spięcia brzucha tzw. brzuszki. Nie są one jednak najlepsze, ponieważ obciążają kręgosłup - ćwiczenie może prowadzić do kontuzji i bólu kręgosłupa.
- Lepszym zamiennikiem są tzw. półbrzuszki, w których nie należy podnosić całego ciała do góry, a tylko brzuch i górną partię pleców. Dolna część pleców przylega do podłogi.
Mięśnie brzucha są wytrzymałe i szybko się regenerują, dlatego możemy je często trenować.
- Jeśli zaczynamy dopiero swoją przygodę ze sportem, to powinniśmy ćwiczyć brzuch dwa razy w tygodniu.
- Dla osób bardziej zaawansowanych odpowiednią ilością jest od 3 do 5 dni w tygodniu. Te dwa dni należy pozostawić na regenerację mięśni.
Nie ma planu treningowego, po którym uzyskamy dobre efekty w tydzień. Piękny brzuch i ciało to nie kwestia kilku dni czy tygodni. Jest to długotrwały proces, który powinniśmy stopniowo wprowadzić w swoje życie. Pierwsze efekty często możemy już zobaczyć po 1-2 miesiącach ćwiczeń.
Ćwiczenia mięśni brzucha
W dzisiejszych czasach osoby marzące o płaskim brzuchu mają ułatwione zadanie – mogą przebierać w różnych planach treningowych dostępnych w internecie. Mogą także ćwiczyć razem z trenerem personalnym, który prezentuje jak wykonywać poszczególne ćwiczenia. Istnieje kilka takich treningów i każdy z nich skupia się na określonych partiach ciała i grupach mięśniowych. W sieci można znaleźć programy treningowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – często nagrywane są przez profesjonalnych trenerów, warto więc zapoznać się z nimi.
Popularnym treningiem na mięśnie brzucha jest A6W, czyli nic innego jak Aerobiczna Szóstka Weidera.
- Polega to na wykonywaniu sześciu rodzajów ćwiczeń codziennie przez 42 dni.
- Jest to jednak trening dla początkujących.
Kiedy czujemy silne zakwasy po wykonywaniu ćwiczeń warto zrobić sobie jeden albo dwa dni przerwy, aby dać mięśniom czas na regenerację. Warto pamiętać także o rozciąganiu po zakończonym treningu, które zminimalizuje ryzyko wystąpienia zakwasów. Zazwyczaj jednak osoby rozpoczynające ćwiczyć muszą się zmierzyć z potreningowym bólem mięśni, ponieważ nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju wysiłku.
Efektywne ćwiczenia na brzuch
Razem z ćwiczeniem mięśni brzucha powinniśmy też pamiętać o ćwiczeniach aerobowych, które pomogą nam spalić zbędny tłuszcz w tych okolicach, aby wyćwiczone już mięśnie były widoczne, a nie ukrywały się za nieprzyjemną warstwą tłuszczu. Trening aerobowy to czas, podczas którego zachodzi zwiększona wymiana tlenowa, czyli do mięśni jest dostarczana duża ilość tlenu, przez co szybciej spala się w nich tłuszcz. Do treningu aerobowego może posłużyć na przykład skakanka, rowerek stacjonarny czy stepper. Ważne jest, aby podczas takiego treningu zmęczyć się i czuć przyspieszone tętno.
Pamiętajmy o tym, że same ćwiczenia na brzuch nie zagwarantują pięknych mięśni. Równie ważna jest zbilansowana dieta, która jest środkiem sukcesu. Zdrowe odżywianie i trening są sposobem życia do którego szybko można się przyzwyczaić. Trenowanie i jedzenie zdrowych, nieprzetworzonych produktów to nie tylko wysiłek i wyrzeczenia, ale także ciekawa forma spędzania czasu i powód do radości (podczas ćwiczeń wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia).
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!