Crossfit – rewolucja w treningu?
Czym jest crossfit?
Crossfit to program ćwiczeń, który świeci triumfy na międzynarodowej arenie od kilkunastu lat. Oficjalnie istnieje od 2000 roku, kiedy Greg Glassman, jego twórca, zarejestrował nazwę ‘CrossFit’ jako znak zastrzeżony dla konkretnego rodzaju treningu. To plan, który zakłada wszechstronny rozwój czynników odpowiedzialnych za ogólną sprawność fizyczną z uwzględnieniem:
- wytrzymałości krążeniowo-oddechowej,
- sprawności metabolicznej,
- siły,
- elastyczności,
- mocy,
- szybkości,
- zwinności,
- równowagi,
- koordynacji,
- precyzji ruchu.
Crossfit w znacznym stopniu wykorzystuje ruchy funkcjonalne, czyli takie, które przekładają się na codzienne funkcjonowanie: bieganie, przysiady, podnoszenie sztangi. Każda z tych czynności znajduje odzwierciedlenie w życiu codziennym: podbiegnięcie do autobusu, siadanie na krześle, noszenie torby z zakupami. Poprawnie wykonywane ćwiczenia budują nawyk prawidłowych wzorców ruchu. To dlatego podnoszenie z ziemi zgrzewki wody po treningu crossfit odbywa się na prostych plecach. Być może właśnie z tego powodu jest on uznawany za rewolucję w świecie fitness. Jego wykonywanie poprawia nie tylko sylwetkę, ale i jakość życia, chroniąc przed kontuzjami, a przy okazji kształtuje ciało.
Zalety treningu crossfit
Zwolennicy ćwiczeń crossfit wymieniają co najmniej kilka zalet tego treningu. Zwracają uwagę nie tylko na wymiar fizyczny, ale też znaczącą zmianę w dotychczasowym trybie życia.
Zalety treningu crossfit to między innymi:
- niewielka ilość czasu poświęcana na trening – WOD (workout of the day – trening dnia) trwa przeciętnie 20-30 minut. Zajęcia uzupełnione są rozgrzewką, nauką aspektów technicznych wykonywanych ćwiczeń (część skills) i rozluźnieniem po treningu (część cool down).
- sprzęt – do wykonania treningu crossfit nie potrzeba dużego zaplecza sprzętowego. Nieraz zdarza się wręcz, że taki trening może być wykonany bez żadnego wyposażenia. Będzie się wtedy opierał na wykonywaniu podstawowych ćwiczeń: padnij-powstań, brzuszków, pompek, przysiadów czy wykroków (szczególnie w przypadku osób początkujących). Jeżeli w grę będzie wchodzić WOD ze sprzętem, z pewnością nie będziemy potrzebować więcej niż sztangę, skakankę, odważnik kulowy, piłkę lekarską, drążek czy skrzynię do wskakiwania. Znalezienie tego wyposażenia na standardowej siłowni nie powinno stanowić problemu.
- stosunkowo szybkie efekty – w postaci poprawy kondycji i siły. Osoby początkujące szybko zauważają spadek dodatkowych kilogramów i zbudowanie masy mięśniowej.
- popularność – z popularnością treningu crossfit wiąże się dostępność poświęconych mu materiałów. Mowa m.in. o programowaniu crossfit, czy rozpisce WOD-ów. W sieci dostępne są nawet witryny generujące przykładowe WOD-y i materiały wideo przedstawiające prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń. Popularność objawia się również szeroką ofertą treningu, dostępną na siłowniach w całej Polsce.
- zmiana trybu życia – osoby uprawiające crossfit zwracają uwagę, że do efektywnego wykonania ciężkich treningów niezbędna jest m.in. odpowiednia dieta. Dlatego część osób trenujących crossfit skłania się ku diecie paleo, opartej w głównej mierze na zdrowych tłuszczach, mięsie, warzywach i nasionach, z wyłączeniem nabiału.
Trening crossfit – dla kogo?
Trening crossfit skierowany jest do każdego, niezależnie od wieku, płci i dotychczasowego doświadczenia ze sportem. Z założenia, trening skupia się na poprawie ogólnej sprawności fizycznej, dlatego uprawiają go osoby, które doświadczyły wcześniej kontuzji (w tym wypadku należy pamiętać o wyjątkowej dbałości o aspekty techniczne wykonywanych ćwiczeń), początkujący klienci siłowni, ale także utytułowani sportowcy (jako uzupełnienie treningu). Zanim jednak wybierzemy ten rodzaj aktywności musimy pamiętać, że ćwiczenia crossfit nie zbudują typowo kulturystycznej sylwetki ukierunkowanej na konkretne proporcje. Może to stanowić wskazówkę przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju treningu.
Dlaczego crossfit jest tak skuteczny?
Na skuteczność crossfitu wskazują osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły z nim przygodę. Duża intensywność stanowi dla organizmu nie lada wyzwanie, co przy odpowiednim odżywianiu przynosi szybkie efekty sylwetkowe. Skuteczność opiera się także na przemyślanym programowaniu treningów, które obejmują aspekty siłowe, wydolnościowe i gimnastyczne, rozwijając w efekcie całe ciało. Na efektywność treningu składa się też częstotliwość jego wykonywania – w przypadku ćwiczeń crossfit trenerzy zachęcają do odbywania 3-5 treningów w tygodniu, czyli podjęcia regularnej aktywności fizycznej.
Rewolucyjność crossfitu - podumowanie
Trening crossfit zrewolucjonizował w wielu przypadkach podejście do uprawiania sportu. Przede wszystkim dlatego, że nie stawia jedynie na poprawę wyglądu. Zmiana sylwetki jest “efektem ubocznym” zwiększonej dbałości o rozwój swojego ciała. Sam trening może być też wykonywany poza siłownią, np. w domu i z wykorzystaniem niewielkiego zaplecza sprzętowego. To faktycznie istotna zmiana w świetle dotychczasowego, tradycyjnego modelu treningu, który zakładał wykorzystanie dużej liczby maszyn.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!