Beta-alanina a opóźnienie zmęczenia mięśni - beta-alanina w syntezie karnozyny
Karnozyna na co dzień produkowana jest w wątrobie m.in. dzięki rozpadowi uracylu.
Niestety zwiększenie jej poziomu poprzez bezpośrednią suplementację, jest niemożliwe, bo suplement rozpadłby się w żołądku, nie przynosząc korzyści. W tym celu wybieramy drogę pośrednią – suplementację beta-alaniną, wzmagającą ilość wyprodukowanej karnozyny. Wraz z histydyną, tworzą związek o unikatowym, cennym zwłaszcza na siłowni działaniu. Co da Ci podniesiony poziom karnozyny?
Korzyści z podniesionego poziomu karnozyny:
- obniża pH- redukuje ilość kwasu mlekowego w mięśniach, co pozwala na kontynuowanie ćwiczeń bez spadku formy- poprawia kurczliwość mięśni- poprawia wyniki krótkiego, intensywnego wysiłku- poprawia możliwości wykonywania długiego treningu
Beta-alanina a opóźnienie zmęczenia mięśni - czy karnozyna jest obecna tylko w mięśniach?
Karnozyna jest obecna nie tylko w mięśniach, toteż możliwy jest też jej hipotetyczny wpływ na wiele innych elementów naszego ciała. Karnozyna powszechnie występuje w mięśniach szkieletowych o typie szybkokurczliwym, które wykorzystywane są podczas krótkich, ale intensywnych epizodów wysiłkowych. Oprócz tego, obecna jest także w sercu, mózgu, nerkach, a nawet żołądku.
Beta-alanina a opóźnienie zmęczenia mięśni – sposób działania
W jaki sposób beta-alanina opóźnia zmęczenia mięśni? Beta-alanina wpływa przede wszystkim na produkcję wyżej opisanej karnozyny. Korzyści płynące ze zwiększenia ilości karnozyny to jednak nie wszystko. Badania wykazały, że długotrwałe przyjmowanie beta-alaniny, warunkuje poprawę jakości wiązań peptydowych w mięśniach. Całość efektu przekłada się na możliwość utrzymania takiej samej efektywności podczas dłuższego bądź intensywniejszego treningu.
Beta-alanina z kreatyną – recepta na suchą masę mięśniową
Co jest receptą na suchą masę mięśniową?
Kreatyna jest najpopularniejszym, najbardziej cenionym suplementem, pomagającym w budowie suchej masy mięśniowej. Jej działanie przyśpiesza także proces regeneracji cząstek energetycznych (ATP), co podczas samego treningu powoduje zmniejszenie zmęczenia. Ostatnie z wymienionych działań jest zbliżone do skutków suplementacji beta-alaniną. Intuicyjnie możemy więc przypuszczać, że środki będą się uzupełniać.
Badania wykazały, że równoczesne przyjmowanie beta-alaniny i kreatyny prowadzi do znacznego przyrostu masy mięśniowej oraz utraty tkanki tłuszczowej. Suplementacja środkami wpływa na ich wzajemną aktywność, zapewniając jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie dostarczonych substancji. Określa się, że beta-alanina w znaczy sposób wspiera mięśnie uzyskane podczas przyjmowania
kreatyny.
Beta-alanina a opóźnienie zmęczenia mięśni – czy beta-alanina jest dla kobiet?
Panie zazwyczaj z przymrużeniem oka podchodzą do
odżywek. Niewiele jest także samych badań, potwierdzających skuteczność u kobiet. Mimo to, prowadzone testy, wykazały, że
beta-alanina może być z pozytywnym skutkiem przyjmowana także przez kobiety. Wykaże takie same działanie, jak u mężczyzn. Kwestią dyskusyjną jest jedynie przyjmowana dawka, którą określono na 2 – 6 gramów na dobę. W większości przypadków, przyjmuje się jednak, że 3 g co 24 h są optymalną (zmniejszoną zgodnie z niższą wagą kobiet) porcją beta-alaniny.
Beta-alanina a opóźnienie zmęczenia mięśni – skutki uboczne stosowania beta-alaniny
Beta-alanina jest naturalnym związkiem niezbędnym do syntezy karnozyny. Nie jest to produkt otrzymany w laboratorium, toteż skutki uboczne są niegroźne i krótkotrwałe. Bezpośrednie odczucia po przyjęciu beta-alaniny dotyczą uczucia mrowienia, pieczenia bądź lekkiego odrętwienia w okolicy uszu, twarzy i dłoni. Może pojawić się podwyższona temperatura ciała, związana z podniesieniem procesów termicznych w organizmie. Całość obserwowanych skutków ubocznych mija do dwóch godzin od przyjęcia suplementu i nie powoduje żadnych długofalowych nieprzyjemności.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!