Alkohol jest zabójczy dla rozwoju mięśni i utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji fizycznej. Picie alkoholu w czasie cyklu treningowego obniża formę sportową oraz wpływa na szereg zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, m.in. : na płaszczyźnie funkcjonowania mózgu, serca, wątroby,żołądka oraz co istotne, spowalnia rozwój mięśni.
Prawidłowa regeneracja po intensywnym wysiłku to często jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów prawidłowego treningu. Wielu z nas nie poświęca jej zbyt wiele czasu i uważa za nieistotną. Zupełnie niesłusznie, ponieważ właściwa odnowa organizmu po treningu, znacznie przyspiesza proces odbudowy i wzrostu mięśni. Skutkiem jest zdolność do wykonywania intensywniejszych ćwiczeń, które powodują zwiększenie wytrzymałości, siły oraz wzrost tkanki mięśniowej.
Każdy miłośnik ćwiczeń siłowych zdaje sobie sprawę, jak ważną składową treningu są ćwiczenia wykonywane za pomocą sprzętu wolnego, czyli ćwiczeń ze sztangą prostą oraz hantlami. Efektywność i skuteczność owego sprzętu podstawowego jest udowodniona, przetestowana oraz przebija większość innych urządzeń. Dodatkowy atut to ogromna ilość ćwiczeń, które można wykonać mając gryf i gryfiki ze zmiennym obciążeniem (Liczba ćwiczeń waha się od 100 – 200). Wystarczy posiadać sztangę i hantle, by móc angażować w jednostkę treningową każdą partię mięśniowa, a co za tym idzie móc stworzyć dla siebie ciekawy i różnorodny program treningowy.
Przez lata krążyły opinie, że tylko trening aerobowy o niskiej intensywności, jest najlepszym środkiem w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak ostatnie badania pokazują, że nie wygląda to tak, jak nam cały czas mówiono. Okazuje się, że intensywny trening interwałowy może mieć dużo lepszy wpływ na redukcję tłuszczu, pozbycie się zbędnych kilogramów oraz wyrzeźbienie sylwetki.
Określenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie powinno stać się dla wszystkich czynnością służącą do: określenia własnej atrakcyjności fizycznej oraz kontroli stanu zdrowia. Dlaczego? Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest wartością, która precyzyjnie klasyfikuje ludzi na otyłych lub nie oraz jest czynnikiem, który może pomóc w określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia problemów zdrowotnych związanych właśnie z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Wypadki i kontuzje nierozerwalnie łączą się z uprawianiem sportu i prowadzeniem aktywnego trybu życia. Wiążą się one z reguły z przeciążeniem mięśni i stawów spowodowanym zbyt forsownym treningiem, brakiem przygotowania do aktywności ruchowej (rozgrzewka) lub nieprawidłowym wykorzystaniem sprzętu sportowego. Kiedy już się zdarzą należy szybko działać w odpowiedni sposób, aby móc wrócić do zdrowia i kontynuowania treningu.
Dobieranie obciążeń w treningach na przyrost masy mięśniowej powinno stać się istotną umiejętnością, którą każdy powinien opanować. Nauka tej sztuki wiąże się z dopasowaniem wykorzystywanych ciężarów w jednostce treningowej do założonego celu sportowego (w tym przypadku: rozwój ilościowy struktury mięśniowej) oraz do własnych możliwości siłowych.
Ćwiczenia aerobowe wykonywane są w dużej części przypadków w celu zrzucenia zbędnych kilogramów i wymodelowania struktury mięśniowej. Powyższe cele zawsze powinny wiązać się z dwoma rzeczami, a mianowicie z bezpieczeństwem oraz skutecznością. Aby osiągnąć bezpieczną efektywność podczas wysiłku wytrzymałościowego należy pogłębić wiedzę na temat tętna, a dokładniej pisząc na temat pojęć: maksymalne tętno (max HR) oraz optymalny przedział tętna, który rzutuje na dobre rezultaty potreningowe.
Matka natura wyposażyła rasę ludzką w różne narzędzia pomagające przetrwać trudne warunki bytowe. Trudne warunki bytowe oznaczają tutaj przede wszystkim brak lub niedostateczną ilość pożywienia. Należy wyróżnić trzy mechanizmy skutecznie radzące sobie z małą ilością dostarczanego jedzenia. Zalicza się do nich: mechanizm spowalniający metabolizm, mechanizm napadu głodu, mechanizm szybkiego odkładaniasię tkanki tłuszczowej. Wszystkie powyższe mechanizmy chronią ludzi przed niedożywieniem, a co za tym idzie wpływają także na pożądany i przemyślany proces odchudzania.
Przyrost siły jako cel sportowy deklarowany jest przez wielu ćwiczących, jednak nie tylko na samej sile mięśniowej im zależy. Albo łączą go z premedytacją z przyrostem masy mięśniowej albo ze spalaniem zbędnych kilogramów. Praktycznie już nikt nie wykonuje typowego planu treningowego na przyrost czystej siły maksymalnej. Wykonywanie takich treningów łączy się z oddziaływaniem na włókna szybko – kurczliwe za pomocą submaksymalnych oraz maksymalnych obciążeń.