Muskularna i wysportowana sylwetka to cel i marzenie większości mężczyzn. By to osiągnąć niezbędne są przede wszystkim 2 rzeczy: odpowiedni trening i zbilansowana dieta. Przy racjonalnym podejściu do sprawy z pewnością osiągniesz zadziwiające i satysfakcjonujące efekty.
Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, podczas jednego ze swoich skoków nabawił się kontuzji. Stawiało to pod dużym znakiem zapytania jego dalszą rywalizację w Pucharze Świata. Rezygnacja z dalszych startów w Pucharze Świata wiązałaby się to z odpadnięciem z rywalizacji o Kryształową Kulę. Na szczęście okazało się, że uraz był niegroźny i Kamil Stoch w cuglach wygrał kolejne zawody.
Biegi narciarskie zdecydowanej większości osób kojarzą się z postacią naszej wielokrotnej medalistki Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata Justyną Kowalczyk. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dyscyplina sportu, którą może uprawiać praktycznie każdy. Oczywiście nie każdy, kto wepnie się w narty osiągnie poziom naszej mistrzyni, jednak nawet rekreacyjne bieganie na nartach z pewnością może przynieść sporo satysfakcji.
Niewiele systematycznie ćwiczących osób jest świadomych tego, że są różne rodzaje skurczów mięśni. Rodzaj skurczu występującego w mięśniu zależy od bardzo wielu czynników. Zalicza się do nich między innymi rodzaj wykonywanego ćwiczenia, wielkość zastosowanego obciążenia zewnętrznego oraz miejsce przyłożenia oporu. Najczęściej występującym skurczem mięśniowym jest tak zwany skurcz auksotoniczny.
Kontrola stanowi jeden z ważniejszych elementów procesu treningowego. Wykonywana regularnie pozwala sprawdzić, czy realizowane treningi przynoszą oczekiwane rezultaty – prowadzą do osiągnięcia wyznaczonego celu treningowego. Niewiele osób jest jednak świadomych tego, iż kontrolować można (i należy) również skład ciała. Można tego dokonać samodzielnie w domowym zaciszu, nie wykorzystując żadnego specjalistycznego sprzętu pomiarowego – wystarczy zwykła waga łazienkowa i miara.
Deficyt czasu dotyka również aktywność fizyczną, która jak wiadomo jest niezwykle istotna dla zachowania optymalnego stanu naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Najczęstszą ofiarą „cięć” wynikających z braku czasu zostaje rozgrzewka. Warto jednak pamiętać, że stanowi ona niezwykle istotną część każdego prawidłowo przeprowadzonego treningu.
Początek nowego roku, to czas, w którym bardzo często podejmujemy decyzję o tym, co chcielibyśmy zmienić w rozpoczynającym się roku. Noworoczne postanowienia najczęściej dotyczą stanu zdrowia – zwłaszcza jego poprawy. Jak najłatwiej i najskuteczniej zadbać o swoje zdrowie? Najprostszym i bardzo efektywnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego życia systematycznej aktywności fizycznej. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wybrać optymalny i możliwy do zrealizowana cel treningowy, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Serdecznie zachęcamy do dalszej lektury.
Systematyczne uprawianie aktywności fizycznej przyczynia się do poprawy stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto jednak pamiętać, że każda aktywność ruchowa, nawet taka, która jest związana z codziennym przemieszczaniem się, może doprowadzić do urazu lub kontuzji. Osoby systematycznie uprawiające jakąkolwiek formę aktywności fizycznej są szczególnie narażone na wystąpienie niektórych urazów. Jednym z nich, a do tego niezwykle groźnym jest chondromalacja.
Coraz większymi krokami zbliża się zima – ulubiona pora roku amatorów białego szaleństwa, a zwłaszcza narciarzy i snowboardzistów. Z utęsknieniem czekają oni na pierwsze opady śniegu, które przykryją stoki, tak uwielbianym przez nich białym puchem. Jednak jazda na nartach, czy też snowboardzie, to nie tylko przyjemność, ale również w miarę intensywny wysiłek fizyczny. Dlatego też, przed wyjazdem w góry należy odpowiednio przygotować zarówno sprzęt narciarski, jak i swój organizm. Warto o tym pamiętać, gdyż konsekwencje takiego zaniedbania mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu zimy.
Kontrola efektywności planu treningowego stanowi niezwykle istotny element procesu treningowego. Pozwala sprawdzić, czy aktualnie stosowany plan treningowy przynosi korzyści i jak duże one są. Ponadto, dzięki niej możliwa jest optymalizacja planu treningowego, a więc de facto zwiększenie jego efektywności.