Zlikwiduj trudności z chodzeniem po wypadku
Rok temu miałem ciężki wypadek, przez 8 miesięcy leżałem w łóżku. Obecnie mam problemy ze zwykłym chodzeniem. Moje pytanie tyczy się mięśni, które odpowiedzialne są za chodzenie i utrzymywanie pionowej pozycji. Prosiłbym o poradę na temat mięśni i ćwiczeń związanych z tym problemem.
Ciężkie urazy, szczególnie te związane ze skomplikowanymi i rozległymi obrażeniami ciała, cechują się długim okresem rekonwalescencji. Organizm ludzki potrzebuje dużo czasu na pełną regenerację ubytków po poważnych kontuzjach.
Zazwyczaj okres dochodzenia do pełni sił związany jest z obowiązkiem i przymusem leżenia w łóżku, co z jednej strony pozwala na wykorzystanie funkcji naprawczych ciała, z drugiej jednak wpływa niekorzystnie na strukturę mięśniową. Mięśnie nieużywane słabną i wiotczeją. Efekt - problemy z prostymi, codziennymi czynnościami, do których zalicza się zwykłe chodzenie, czy utrzymywanie pozycji w pionie. Dlatego okres uzdrawiania uszkodzeń powinien zawsze być powiązany z ingerencją bodźcową w stosunku do mięśni. Innymi słowy, rehabilitacja musi łączyć się z ćwiczeniami, które wzmocnią to, co zostało mimo woli osłabione.
Najuciążliwszym skutkiem urazów jest brak możliwości poruszania się w dwunożnej pozycji. Amobilność w postawie pionowej to nic innego jak brak samodzielności - w skrócie – zależność od innych w części lub w całości. Każda potrzeba czy zachcianka pociąga za sobą dyskomfort zarówno dla osoby kontuzjowanej, jak i opiekunów.
Logiczne postępowanie w końcowej fazie powrotu do zdrowia jest proste - należy małymi krokami wpływać na jakość swojego pancerza mięśniowego, szczególnie tego odpowiedzialnego za chodzenie na dwóch dolnych kończynach. W większości mięśnie odpowiedzialne za poruszanie się i pozycje pionową pokrywają się. Poniżej lista mięśni, które związane są z tematem artykułu.
Mięśnie utrzymujące postawę ciała (nazwy pospolite):
- Kaptury
- Lędźwie
- Pośladki
- Uda
- Goleń
- Brzuch
- Mięśnie stabilizujące tułów: mięsień czworoboczny lędźwi i mięśnie brzucha
- Mięsień pośladkowy średni
- Mięsień przywodziciel wielki
- Mięsień piszczelowy
- Mięsień strzałkowy
- Mięsień dwugłowy i czworogłowy uda.
- Grupa tylna mięśni goleni: podeszwowy, brzuchaty, płaszczkowaty
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
14 lat ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago