Zbuduj domową siłownię

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Zbuduj domową siłownię
Z racji braku czasu na dojeżdżanie na siłownię postanowiłem zbudować swoją małą, domową siłownię. Zastanawia mnie jednak, jaki sprzęt treningowy powinien się w niej obowiązkowo znaleźć? Czy poza niezbędnym sprzętem treningowym warto zainwestować również w jakieś dodatkowe wyposażenie? Czym się kierować wybierając pomieszczenie przeznaczone na domową siłownię?

Mogłoby się wydawać, że domowe siłownie lata swojej świetności mają już za sobą. Gwałtowny wzrost popularności szeroko pojętej aktywności fizycznej sprawił, że jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” powstały liczne siłownie i klubu fitness. Dziś już nikogo nie dziwi, że w większych centrach handlowy poza sklepami, czy też kinem można znaleźć klub fitness. Jednak wiele osób wciąż preferuje treningi w domowym zaciszu. Ponadto nie każdy ma dostęp do siłowni, czy też klubu fitness. Z tego też względu domowe siłownie jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Od czego zacząć?

Budowę domowej siłowni należy rozpocząć od wybrania pomieszczenia przeznaczonego na miejsce do ćwiczeń. Czym się należy kierować przy tym wyborze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wentylację pokoju. Nikt nie lubi ćwiczyć w duchocie i skwarze, bez dostępu świeżego powietrza. Warto również wybrać ogrzewane pomieszczenie. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy ćwiczyć przez cały rok, również zimą. Ponadto pokój, w którym chcemy zbudować domową siłownię powinien być na tyle przestronny, by możliwe było swobodne wykonywanie różnych ćwiczeń, także tych, do których realizacji niezbędne jest dużo wolnego miejsca nad głową, na przykład podciągania lub rwania. Warto również zadbać o komfort otocznia – sąsiadów i innych mieszkańców domu.

Hantle

Zalicza się je do podstawowego sprzętu treningowego. Hantle są bardzo uniwersalnym sprzętem treningowym, gdyż przy ich pomocy możliwe jest bodźcowanie praktycznie wszystkich grup mięśniowych organizmu. Właśnie z tego względu muszą się one znaleźć w domowej siłowni. Warto zainwestować w hantle umożliwiające zmianę obciążenia. Dzięki temu możliwe będzie angażowanie różnych grup mięśniowych oraz wykonywanie zróżnicowanych treningów. Kupując hantle należy szczególnie zwrócić uwagę na możliwość ich dalszej rozbudowy – dołożenia kolejnych/cięższych talerzy. Pozwoli to na ich dłuższe eksploatowanie, na przykład po znacznym wzroście siły mięśniowej.

Ławeczka

Podobnie jak hantle, powinna się znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej siłowni. Dzięki połączeniu ławeczki i hantli ze zmiennym obciążeniem możliwe jest bodźcowanie praktycznie wszystkich grup mięśniowych ludzkiego organizmu. Istnieją różne modele ławeczek treningowych. Najbardziej podstawowym modelem jest ławeczka prosta, jednak przy jej pomocy można ćwiczyć jedynie leżąc poziomo. Modyfikacją ławeczki prostej jest ławeczka, która umożliwia regulację w górę (skos dodatni – „głową w górę”) i/lub w dół (skos ujemny – „głową w dół”). Powyższe rozwiązania zwiększają ilość i różnorodność możliwych do wykonania ćwiczeń, co pozwala bodźcować wybrane mięśnie lub ich części. Ławeczkę prostą można zastąpić sprzętem domowym, na przykład dwoma złączonymi pufami lub sankami. Należy jednak przy tym pamiętać, że taka „konstrukcja” musi być bezpieczna.

Dodatkowe akcesoria

Swoją domową siłownie warto wyposażyć nie tylko w sprzęt wykorzystywany bezpośrednio w wykonywanych ćwiczeniach, ale również w wyposażenie dodatkowe. Takim elementem może być na przykład lustro. Dzięki niemu możliwa będzie samodzielna kontrola techniki wykonywanych ćwiczeń i jej ewentualne korygowanie. Warto także rozejrzeć się za matami, które pozwolą na bezpieczne odkładanie obciążenia zewnętrznego na ziemię, czy też stojaki na hantle. Te elementy mimo, że nie są niezbędne, to jednak w istotnym stopniu zwiększają komfort z jakim realizuje się treningi.


Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj