Wpływ treningów na poziom insuliny

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Wpływ treningów na poziom insuliny
Z racji tego, że cierpię na cukrzycę, a chciałbym rozpocząć systematyczne wykonywanie treningów, zastanawiam się, czy ćwiczenia fizyczne wpływają na poziom insuliny? Czy rodzaj wykonywanych na treningach ćwiczeń może oddziaływać na stężenie insuliny? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na stężenie insuliny we krwi został szczegółowo przebadany. Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano, iż wysiłek fizyczny w istotnym stopniu wpływa na poziom insuliny. Największy wpływ na zmianę stężenia insuliny we krwi po treningu ma czas jego trwania. Szczególne znaczenie w regulacji poziomu tego hormonu ma trening wytrzymałościowy.

Rodzaj ćwiczenia a poziom insuliny

Na podstawie przeprowadzonych badań zaobserwowano, iż każdy rodzaj ćwiczeń fizycznych, w tym również ćwiczenia siłowe, prowadzi do potreningowego zmniejszenia się poziomu insuliny we krwi. W trakcie badań zarejestrowano również, iż treningi wytrzymałościowe obniżają podstawowe stężenie insuliny we krwi. Ponadto redukują one wydzielanie insuliny, która stanowi odpowiedź na wzrost stężenia glukozy we krwi

Czas trwania treningu a poziom insuliny

Przeprowadzone badania pozwoliły zaobserwować, iż jedynie krótkotrwałe wysiłki fizyczne o umiarkowanej intensywności nie prowadzą do zmniejszenia się poziomu insuliny we krwi po zakończonym treningu. W pozostałych przypadkach taki spadek zaobserwowano i to niezależnie od rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej. Należy również podkreślić to, iż wydłużenie czasu trwania treningu prowadzi do stopniowego zmniejszenia stężenia insuliny we krwi.

Intensywność wysiłku fizycznego a poziom insuliny

Dzięki przeprowadzonym badaniom zarejestrowano, iż do spadku poziomu insuliny we krwi dochodzi niezależnie od intensywności, z jaką wykonywany jest trening. Wyjątek stanowią krótkotrwałe ćwiczenia fizyczne wykonywane z niewielką intensywnością. Co ciekawe, wzrost intensywności treningu powyżej 40 procent VO2 max, przy takim samym czasie jego trwania, tylko nieznacznie zwiększa spadek stężenia insuliny we krwi.

Jak jeszcze ćwiczenia wpływają na insulinę?

Warto mieć na uwadze to, iż regularne realizowanie treningów prowadzi do zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Ponadto, wyniki niektórych badań sugerują, iż systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych zmniejsza spadek stężenia insuliny we krwi będący następstwem wysiłku fizycznego. Za hamowanie sekrecji insuliny podczas wysiłku fizycznego odpowiada najprawdopodobniej układ adrenergiczny.

Jak działa insulina?

Insulina ma bardzo wszechstronny wpływ na praktycznie cały ludzki organizm. Jednakże w największym stopniu oddziałuje ona na metabolizm węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Warto podkreślić to, iż insulina jest jedynym hormonem, który zwiększa przyswajanie – ma działanie anaboliczne. Wpływ insuliny na poszczególne składniki odżywcze:

  • Białka – przyśpiesza syntezę białek i zmniejsza ich rozkład,
  • Tłuszcze – zwiększa produkcję ciał tłuszczowych (lipogenezę), zmniejsza aktywność lipazy hormonowrażliwej (w tkance tłuszczowej) oraz ketogenezę (w wątrobie), odpowiada za wzrost aktywności lipazy lipoproteinowej w tkance tłuszczowej,
  • Węglowodany – obniżą poziom węglowodanów we krwi, wpływa na zwiększenie przepływu węglowodanów z krwi do komórek, stymuluje produkcję glikogenu mięśniowego i wątrobowego, hamuje proces glukoneogenezy zmniejszając tym samym produkcję glukozy, odpowiada za transport glukozy w mięśniach i tkance tłuszczowej.

Zdjęcie