TRX – trening na linach
Wzrost popularności aktywności fizycznej w Polsce i nierozerwalnie związane z tym zwiększenie się chętnych do jej systematycznego uprawiania sprawiły, iż jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstały nowe siłownie oraz kluby fitness. Z czasem do przetrwania na tym bardzo trudnym i pełnym konkurencji rynku nie wystarczyło już posiadanie tylko kilku atlasów, sztang i hantli oraz trzech różnych rodzajów zajęć fitness. Cały czas konieczne jest poszerzanie swojej oferty o najnowsze i najbardziej popularne zajęcia ruchowe, a także o najnowszy sprzęt treningowy. Jednym z takich wynalazków są wspomniane przez autora pytania taśmy TRX.
TRX – co to jest?
W skrócie TRX to ćwiczenia realizowane w podwieszeniu. Realizuje się je na specjalnie do tego przygotowanych linach – taśmach TRX. Swoim wyglądem przypominają one odwróconą literę „Y”. Pojedynczy koniec montuje się na przykład do sufitu. Z kolei na obu krótszych końcach przymocowane są specjalne uchwyty dla dłoni oraz stóp. TRX wyróżnia się tym, iż wszystkie ćwiczenia wykonywane są jedynie z obciążeniem własnego ciała.
TRX – skąd się wzięło?
Początku taśm TRX należy upatrywać przede wszystkim w gimnastyce sportowej, zwłaszcza w ćwiczeniach na kółkach. Z tego też względu taśm TRX nie należy traktować jako czegoś całkowicie nowego i odkrywczego. Za ich twórcę w obecnej postaci uznaje się byłego komandosa elitarnej amerykańskiej jednostki specjalnej Navy SEALs Randy’ego Hetricka. W czasie swoich pobytów na misjach bojowych nie miał on dostępu do siłowni, a mimo to chciał utrzymać wysoką formę fizyczną. Z racji tego, że potrzeba jest matką wynalazku, to z lin spadochronowych oraz starego pasa od jiu-jitsu stworzył przyrząd treningowy, który niejako stał się protoplastą współczesnych taśm TRX.
TRX – do czego wykorzystać?
Ćwiczenia wykonywane na taśmach TRX prowadzą przede wszystkim do poprawy wytrzymałości siłowej. Ponadto u osób, które miały dłuższą przerwę od aktywności fizycznej, a zwłaszcza od ćwiczeń siłowych, mogą one doprowadzić do wzrostu masy i siły mięśniowej. Pod wpływem systematycznych treningów wykonywanych na taśmach TRX poprawię ulega również gibkość.
TRX a masa mięśniowa
Jednak czy ćwiczenia z wykorzystaniem taśm TRX mogą stanowić podstawowe narzędzie treningowe do budowania masy mięśniowej? Wiele zależy od stażu treningowego i aktualnej siły generowanej przez mięśnie. Z czego to wynika? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że do przyrostu masy mięśniowej dochodzi pod wpływem ćwiczeń siłowych wykonywanych z maksymalnym i submaksymalnym obciążeniem. Z racji tego, że w czasie ćwiczeń wykonywanych na taśmach TRX nie zawsze ten warunek jest spełniony (obciążenie stanowi jedynie ciężar własnego ciała, który nie zawsze jest optymalny), to też nie mogą one stanowić podstawowego narzędzia treningowego ukierunkowanego na budowanie masy mięśniowej.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!