Sposób na odciski
Jak tworzą się odciski?
Niezależnie od tego, czy odciski pojawiają się na stopach, czy też dłoniach, zawsze tworzą się w miejscu gdzie mamy do czynienia z nadmiernym tarciem bądź uciskiem. Delikatna, nieprzystosowana do przyjmowania obciążeń skóra broni się przed uszkodzeniami głębiej położonych tkanek. Obserwujemy tworzące się pęcherze, wypełnione płynem bądź uciążliwe zgrubienia, które niejednokrotnie odrywają się podczas dalszych ćwiczeń. Jedna i druga forma odcisku stanowi uszkodzoną, martwą tkankę, która umożliwia nowym komórkom nadbudowanie uszkodzonych fragmentów. W przypadku gdy zaprzestajemy ćwiczeń, skóra ma czas na regenerację. Odcisk zostaje usunięty dopiero wtedy, gdy nowy naskórek gotowy jest do pełnienia swoich funkcji. Niestety, zazwyczaj kontynuujemy treningi, co prowadzi do pękania pęcherzy i odsłaniania ran - zwłaszcza na dłoniach.
Powstawaniu odcisków sprzyja nie tylko tarcie i ucisk. Dolegliwości potęgowane są przez przesuszenie skóry (np. przy stosowaniu magnezji), wilgoć (pot obecny podczas ćwiczeń), a także szorstkie faktury zwiększające tarcie (gryfy mające na celu zwiększenie stabilności chwytu).
Sposób na odciski na dłoniach
Odciski na dłoniach pojawiają się nie tylko u osób rozpoczynających swoją przygodę z siłownią. Oczywiście, wraz ze wzrostem ilości podniesionych ciężarów, skóra na rękach robi się nieco twardsza i nie jest tak podatna na ich powstawanie. Jednak nie znaczy to, że całkowicie je wyeliminujemy. W większości przypadków pęcherze wypełnione płynem zastępowane są przez zgrubienia w okolicy kości środręcza, pod palcami, gdzie skóra dociskana jest do twardej struktury. Pojawiają się one podczas ciężkich ruchów siłowych i należy z nimi walczyć.
Jak walczyć z odciskami na dłoniach?
- Profilaktyka i ochrona skóry – zadbaj o odpowiednie nawilżenie dłoni, stosuj rękawiczki do ćwiczeń, nie nadużywaj magnezji.
- Wypracuj odpowiedni chwyt, który nie będzie powodował ocierania się skóry o gryf.
- Ścieraj twardy naskórek (namocz ręce w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie zetrzyj zrogowaciały naskórek przy pomocy pumeksu bądź specjalnej tarki; można także używać peelingu kawowego bądź cukrowego, które sprawdzają się przy mniejszych zmianach).
- Stosuj specjalne plastry na pęcherze, zapobiegające dalszym naruszeniom skóry.
Preparaty na odciski
Gdy odciski już się pojawią, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by przyspieszyć i ułatwić proces regeneracji skóry. W tym celu możemy stosować apteczne preparaty na odciski w postaci sprayu bądź maści. Zazwyczaj są one wzbogacone o substancje odkażające, działające antybakteryjnie i antygrzybiczo, co przyspiesza proces gojenia się ran. Dodatkowo, decydując się na zakup preparatu z witaminą A i E, wspomagamy skórę, zwiększając jej elastyczność. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie całych dłoni.
Domowe sposoby na odciski
Domowe sposoby na odciski zazwyczaj wymagają długotrwałego stosowania, zaś ciągłe nadwyrężanie miejsca z odciskami może przesądzić o ich skuteczności. Warto jednak spróbować domowych sposobów na odciski, tj. :
- namaczania w ciepłej wodzie - po wymoczeniu rąk w ciepłej wodzie np. z dodatkiem soli kąpielowej, która zmiękczy skórę, powinniśmy przystąpić do lekkiego ścierania pumeksem;
- plasterków skórki z cytryny – na odcisk przykładamy niewielki plasterek skórki z cytryny, tak by do skóry skierowana była jej biała, wewnętrzna część. Plasterek unieruchamiamy np. bandażem i nosimy przez kilka godzin - dobrze wykonać opatrunek na noc. Odcisk powinniśmy “odkleić” bez większych problemów;
- silnego nawilżania i natłuszczania - przez użycie aloesu oraz różnorakich maseł do ciała, co sprzyja regeneracji naskórka i wpływa na szybsze wygojenie miejsca odcisku;
- namaczania w naparze z kory dębu z dodatkiem wódki - kontrowersyjny sposób, polegający na zagotowaniu kory dębu i wykonaniu wywaru, do którego, gdy będzie ciepły, wlewa się kieliszek wódki. Dopiero wtedy przystępuje się do moczenia dłoni;
okładów z cebuli - gotujemy cebulę w occie aż do momentu zmięknięcia. Sporządzamy papkę, którą nakładamy na odcisk i zabezpieczamy bandażem. Stosujemy do zmięknięcia odcisku.
Odciski po siłowni
Niezależnie od zastosowanej metody, zawsze regeneracja skóry po powstaniu odcisku musi potrwać kilka dni. Z tego powodu najlepiej jest dbać o dłonie i zapobiegać ich powstawaniu. Gdy poczujemy, że nasz naskórek buntuje się przeciwko podnoszonej sztandze, warto zabezpieczyć dłoń np. plastrem żelowym, który zapobiegnie dalszej degradacji tkanek w tym miejscu.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!