Rodzaj ćwiczeń a hormon wzrostu

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Rodzaj ćwiczeń a hormon wzrostu
Wiem, że hormon wzrostu odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój mięśni. Właśnie z tego względu niezwykle istotna w procesie budowania masy mięśniowej jest jego prawidłowa produkcja i wydzielanie. Na podstawie posiadanej przez siebie wiedzy wiem, że systematyczne treningi wpływają na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Stąd też moje pytania. Czy wykonywanie ćwiczeń fizycznych wpływa również na syntezę i wydzielanie hormonu wzrostu? Czy rodzaj realizowanego treningu różnicuje zachodzące zmiany? Czy intensywność treningów wpływa na natężenie tych zmian?
Hormon wzrostu jest hormonem pochodzenia białkowego – w jego skład wchodzi 191 aminokwasów. Oddziałuje na komórki w sposób pośredni i bezpośredni. Działanie pośrednie przejawia się poprzez pobudzanie wytwarzania insulinopodobnych czynników wzrostu IGF-I i IGF-II. Z kolei w sposób bezpośredni hormon wzrostu wpływa na tkankę tłuszczową (zwiększa lipolizę), wątrobę (intensyfikuje wytwarzanie glukozy) oraz na mięśnie szkieletowe (hamuje dokomórkowy transport glukozy). Co jest niezwykle istotne czynnik IGF-I w znacznym stopniu zwiększa transport aminokwasów do mięśni oraz syntezę białek. W trakcie wzrostu organizmu odpowiada on za proces rozwoju chrząstek nasadowych, a w konsekwencji za wzrost szkieletu. Ponadto hormon wzrostu oddziałuje również na wzrost masy mięśniowej. Organizm do wydzielania hormonu wzrostu pobudza hormon uwalniający hormon wzrostu. Z kolei na zmniejszenie jego syntezy wpływa aktualne stężenie hormonu wzrostu IGF-1 oraz somatostatyna.
Ćwiczenia siłowe a hormon wzrostu
Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, iż ćwiczenia siłowe podnoszą poziom hormonu wzrostu nawet kilkakrotnie. Nie stwierdzono jednak, co może być przyczyną tego wzrostu. Ponadto nie wiadomo w jakim celu ludzki organizm syntetyzuje w czasie ćwiczeń siłowych znaczne ilości hormonu wzrostu – wraz ze zwiększeniem stężenie hormonu wzrostu we krwi nie dochodzi do zwiększenia ilości czynnika IGF-I. Zaobserwowano natomiast, iż długotrwały wysiłek mięśniowy (np. ćwiczenia siłowe) prowadzi do wzrostu hormonu wzrostu IGF-I w pracujących mięśniach bez udziału hormonu wzrostu. Najprawdopodobniej jest to jedno ze zjawisk odpowiedzialnych za wzrost mięśni.
Wysiłek aerobowy a hormon wzrostu
Wysiłek fizyczny o niewielkiej intensywności nie wpływa na stężenie hormonu wzrostu we krwi. Przyjmuje się, że wartością graniczną jest wysiłek fizyczny prowadzony z intensywnością większą lub równą 30% VO2 max. Podczas długotrwałego treningu o umiarkowanej intensywności obserwuje się stopniowy wzrost poziomu hormonu wzrostu we krwi. Zaobserwowano również, iż wzrost stężenia hormonu wzrost we krwi w przypadku wysiłku fizycznego o submaksymalnej intensywności jest większy u osób nietrenujących, niż u osób trenujących. Zwiększenie poziomu hormonu wzrostu we krwi najprawdopodobniej intensyfikuje aktywację lipolizy w tkance tłuszczowej.
Wysiłek anaerobowy a hormon wzrostu
Krótkotrwały wysiłek anaerobowy zwiększa stężenie hormonu wzrostu we krwi w znacznie większym stopniu, niż ćwiczenia o charakterze aerobowym (jednak w mniejszym stopniu niż ćwiczenia siłowe). Do podniesienia poziomu hormonu wzrostu we krwi w czasie ćwiczeń anaerobowych dochodzi pod wpływem zwiększonego wydzielania przez organizm noradrenaliny.
Sztuczny hormon wzrostu
Dotychczas przeprowadzone badania nie udowodniły, by przyjmowanie syntetycznego hormonu wzrostu przekłada się na wzrost masy mięśniowej. Ponadto nie zwiększa on również siły mięśni. Należy jednak liczyć się z tym, iż przyjmowanie sztucznych hormonów wiąże się z zaburzeniem prawidłowej gospodarki hormonalnej ustroju. Ponadto nie wiadomo jakie są uboczne skutki nadmiernego zażywania sztucznego hormonu wzrostu.