Redukcja i budowanie masy mięśniowej jednocześnie – czy to możliwe?
Redukcja i budowanie masy mięśniowej jednocześnie – czy to możliwe? - wprowadzenie
Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. To zdanie w doskonały sposób obrazuje, dlaczego nie ma jednego, uniwersalnego planu treningowego. Należy pamiętać, że osiągnięcie danego celu wymaga zastosowania w procesie treningowym odpowiednio dobranych do jego realizacji metod i środków treningowych. Co więcej, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której treningi ukierunkowane na realizację jednego celu treningowego wykluczają się z innymi, mającymi odmienne założenia (cel treningowy).
Pamiętaj o celu treningowym
Każda osoba, która dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną powinna przed przystąpieniem do regularnego wykonywania ćwiczeń wyznaczyć swój cel treningowy. Dopiero po jego określeniu można rozpocząć planowanie przyszłych treningów. Należy pamiętać, że środki i metody treningowe wykorzystywane w aktualnie stosowanym planie treningowym powinny dążyć do jak najszybszego i najskuteczniejszego osiągnięcia określonego celu treningowego. Właśnie z tego względu wskazane jest, by wyznaczyć tylko jeden aktualny cel treningowy.
Odpowiedni dobór
Aby odpowiedzieć na pytanie postawione przez naszego Czytelnika, należy najpierw wyjaśnić jakie środki treningowe są wykorzystywane do zrealizowania każdego z wymienionych celów treningowych. Do budowania masy mięśniowej wykorzystuje się ćwiczenia siłowe wykonywane z dużym i bardzo dużym obciążeniem zewnętrznym. Z kolei głównym narzędziem treningowym pozwalającym usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z organizmu są ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio). Warto jednak uzupełnić je ćwiczeniami siłowymi wykonywanymi z umiarkowanym obciążeniem zewnętrznym. Ćwiczenia siłowe zastosowane do realizacji każdego z celów treningowych będą różniły się nie tylko zastosowanym obciążeniem zewnętrznym, ale również ilością powtórzeń. W ćwiczeniach ukierunkowanych na przyrost masy mięśniowej będzie ich zdecydowanie mniej niż w ćwiczeniach wspomagających proces redukcji masy ciała.
Nie tylko treningi
Należy pamiętać, że każdy proces treningowy powinien być wspomagany odpowiednio dobranym planem diety. Nie inaczej jest w przypadku redukcji masy ciała oraz budowaniu masy mięśniowej. Warto jednak pamiętać, że diety stosowane w celu zrealizowania każdego z tych celów treningowych diametralnie się od siebie różnią. Dieta wspomagająca redukcję masy ciała charakteryzuje się ujemnym bilansem kalorycznym. Z kolei plan żywienia stosowany w procesie budowania masy mięśniowej cechuje się dodatnią podażą kalorii.
Czy to możliwe?
Czy możliwe jest jednoczesne budowanie masy mięśniowej i redukcja zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie? Aby osiągnąć taki cel treningowy należałoby połączyć nie tylko wykluczające się środki treningowe (w planie treningowym ukierunkowanym stricte na budowanie masy mięśniowej należy unikać ćwiczeń wytrzymałościowych (kardio), ale również całkowicie odmienne plany żywieniowe. Nawet gdyby udało się wypracować jako taki kompromis, to i tak uzyskane efekty byłyby mniejsze od tych, które osiągnęłoby się realizując jednocześnie tylko jeden cel treningowy – najpierw redukcję zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, a dopiero po tym budowanie masy mięśniowej.
10 lat, 1 miesiąc ago