Pozytywne wibracje w sporcie
Przeglądając zagraniczne fora dyskusyjne o tematyce sportowej, wielokrotnie natknąłem się na określenie „trening wibracyjny”. Na czym polega taki rodzaj treningu i czy jest on skuteczny? Jakie są korzyści wynikają z jego stosowania? Czy występują jakieś przeciwwskazania do korzystania z tej formy treningu?
Od wielu lat medycyna pracy zajmuje się badaniami, które mają za zadanie ograniczyć negatywny wpływ wibracji na ciało człowieka. Jednak z drugiej strony sport wyczynowy i fizjoterapia starają się tak dostosować aplikowanie wibracji, aby ograniczyć szkodliwość fal wibracyjnych oraz wywołać dzięki niej w organizmie długotrwałe i pozytywne efekty. Wibracje bardzo silnie oddziałują na układ nerwowo – mięśniowy, kostno – stawowy, krążenia oraz hormonalny.
Wibracje niekontrolowane
Wibracje stosowane w sposób niekontrolowany mogą doprowadzić do wielu negatywnych zjawisk w ludzkim organizmie. Możemy wśród nich wyróżnić zmiany miejscowe powstałe na skutek działania drgań lokalnych. Należą do nich zaburzenia czucia, dotyku, temperatury oraz drętwienie i mrowienie palców. Ponadto prowadzą one także do zniekształcenia szpar stawowych, zwapnienia torebek stawowych, zmian w obrębie okostnej oraz w strukturalnej budowie kości. Natomiast drgania oddziałujące na cały organizm powodują zmiany w:
- układzie kostnym - zmiany chorobowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym
- narządach wewnętrznych - zaburzenia działania układu pokarmowego - zaburzenia równowagi (uszkodzenia działania układu przedsionkowo – ślimakowego) - zaburzenia w działaniu narządów układu rozrodczego kobiet - zaburzenia w działaniu serca, płuc, wątroby - zaburzenia w funkcjonowaniu narządów jamy nosowo – gardłowej
- wydłużenie czasu reakcji ruchowej
- wydłużenia czasu reakcji wzrokowej
- permanentne zmęczenie
- bezsenność
- rozdrażnienie
- problemy z koncentracją
- problemy z pamięcią
- metoda pośrednia – wibracja przenoszona jest z drgającego urządzenia na struktury ciała stykające się bezpośrednio z tym urządzeniem (nogi lub ręce), a następnie rozprzestrzeniania jest do mięśni znajdujących się w innych partiach ciała. Trening, w czasie którego ćwiczący znajduje się na platformie wibracyjnej nazywany jest whole body vibration (WBV). Natomiast w przypadku ćwiczeń siłowych wspieranych wibracjami stosuje się terminologię superimposed vibration.
- metoda bezpośrednia – wibracja stosowana jest bezpośrednio na brzusiec mięśnia lub ścięgna poprzez urządzenie z wibrującą głowicą. Ta metoda określana jest mianem focal vibration
- wzrostem siły mięśniowej
- zwiększeniem gibkości i giętkości
- wzrostem mocy mięśniowej
- wzrostem maksymalnej siły mięśniowej
- zwiększenie izokinetycznego momentu sił
- polepszeniem parametrów biegu
- poprawą wyskoku z przysiadu
- polepszeniem parametrów pływania
- zwiększeniem wydzielania testosteronu i hormonu wzrostu
- polepszeniem wymiany gazowej
- poprawą transportu substancji metabolicznych do i z komórek
- nadciśnienie
- choroba wieńcowa serca
- ciąża
- padaczka
- arytmia serca
- nowotwory
- choroby naczyń krwionośnych
- wstawione implanty (np. endoproteza stawu biodrowego)
- zaawansowana cukrzyca
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 5 miesięcy ago
14 lat, 4 miesiące ago
14 lat, 4 miesiące ago
14 lat, 4 miesiące ago
14 lat, 4 miesiące ago
14 lat, 4 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 3 miesiące ago
14 lat, 2 miesiące ago
14 lat, 2 miesiące ago
14 lat, 1 miesiąc ago
14 lat ago