Poznaj swój organizm (uda) – część I

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Poznaj swój organizm (uda) – część I
Niedawno w jednym z serwisów internetowych przedstawiających najświeższe doniesienia z odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające uda kolarza torowego. Nie będę ukrywał, że ich wielkość zaskoczyła mnie, mimo iż sam mogę poszczycić się solidnymi udami. Dzięki wspomnianemu zdjęciu uświadomiłem sobie, że do tej pory, a systematycznie ćwiczę już na siłowni od ponad 3 lat, nie wiem jakie dokładnie mięśnie znajdują się w obrębie ud i za jakie ruchy odpowiadają. Ciekawi mnie również jakie kości wchodzą w skład ud i poprzez jakie stawy się ze sobą łączą. Będę wdzięczny za wspomniane wyżej informacje.

Uda stanowią części kończyn dolnych rozciągające się od stawów kolanowych do stawów biodrowych. W terminologii anatomicznej jest to odcinek bliższy kończyny dolnej. Na drodze ewolucji człowiek stał się istotą dwunożną. W związku z tym kończyny dolne przejęły funkcje, które do tej pory pełniły razem z kończynami górnymi. Statyczna i masywna budowa nóg przejawiająca się w grubych oraz mocnych kościach wynika z funkcji, które pełnią. Zalicza się do nich przede wszystkim funkcję lokomocyjno-napędową, podporową, a także stabilizacyjną – odpowiadają między innymi za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Właśnie dlatego kończyny dolne stanowią niejako kolumny podporowe dla tułowia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż łączą się one z tułowiem za pośrednictwem zamkniętego, kostnego pierścienia – miednicy.

Budowa miednicy

Obręcz kończyny dolnej potocznie zwaną obręczą biodrową lub po prostu miedniczną zbudowana jest z parzystych kości miedniczych oraz kości krzyżowej. Te trzy elementy razem tworzą silny pierścień kostny – miednicę. W początkowym okresie ontogenezy kość miedniczna zbudowana jest z trzech części rozdzielonych chrząstką. Zalicza się do nich kość biodrową, kość łonową, a także kość kulszową. Do całkowitego zrośnięcia kości miednicznej dochodzi dopiero w wieku 16-18 lat. Z kolei kość krzyżowa zbudowana jest najczęściej z pięciu kręgów krzyżowych. Zrastają się one w jedną całość na przestrzeni 5 lat, od 20 do około 25 roku życia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż miednica wykazuje znaczne zróżnicowanie płciowe. Wynika to przede wszystkim z dostosowania kobiecej miednicy do funkcji porodowych – przejścia płodu podczas porodu.

Stawy miednicy

Kości miedniczne łączą się z kością krzyżową poprzez parzysty staw krzyżowo-biodrowy. Tworzą go stawowe powierzchnie uchowate kości krzyżowej i kości biodrowej. Staw krzyżowo-biodrowy bezpośrednio wzmacniają następujące więzadła: krzyżowo-biodrowe brzuszne i grzbietowe oraz krzyżowo-biodrowe międzykostne. Ponadto w sposób pośredni umacniają go takie więzadła jak biodrowo-lędźwiowe, krzyżowo-guzowe, a także krzyżowo-kolcowe. Obie kości miedniczne łączą się ze sobą poprzez spojenie łonowe utworzone przez powierzchnie stawowe kości łonowych, między którymi znajduje się krążek międzyłonowy. Również ten staw wzmacniają więzadła. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć więzadło łonowe górne oraz więzadło łukowate łonowe.

Staw biodrowy

Kość udowa będąca najsilniejszą i najdłuższą kością ludzkiego organizmu łączy się z tułowiem poprzez obręcz biodrową. Bezpośrednie połączenie kości udowej z miednicą nazywane jest stawem biodrowym. Panewkę stawu biodrowego stanowi panewka kości miednicznej. Ma ona kształt półkuli, a jej dolny brzeg przerywa wcięcie panewki. Za pogłębienie panewki odpowiada obrąbek panewkowy tworzący więzadło poprzeczne panewki. Głowę stawu biodrowego tworzy głowa kości udowej będąca ¾ powierzchni kuli. Staw ten wzmacniają liczne więzadła, wśród których możemy wyróżnić więzadło biodrowo-udowe, więzadło łonowo-udowe oraz więzadło kulszowo-udowe.


Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj