Poznaj swój organizm (plecy)

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Poznaj swój organizm (plecy)
Od prawie roku regularnie uczęszczam na siłownię. Na początku swojej przygody z systematycznymi treningami ćwiczenia siłowe stanowiły jedynie dodatek wspomagający proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. W związku z tym zbytnio się na nich nie skupiałem. Aktualnie jestem już zadowolony ze swojej masy i zawartości tkanki tłuszczowej w moim organizmie. Dlatego też od przyszłego tygodnia moje treningi będą ukierunkowane na budowanie masy mięśniowej. Chciałbym się skupić na wszystkich partiach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni znajdujących się w obrębie pleców. W związku z tym mam pytanie. Jakie mięśnie wchodzą w skład pleców, gdzie leżą i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają.

Mięśnie znajdujące się w obrębiepleców pełnią wiele niezwykle istotnych funkcji. Poza oczywistą dla mięśni poprzecznie prążkowanych funkcją dynamiczną (wykonywanie ruchów) odpowiadają również za utrzymanie prawidłowej postawy ciała (funkcja statyczna). Ponadto mięśnie pleców osłaniają rdzeń kręgowy przed urazami mechanicznymi. Zaniedbanie mięśni znajdujących się w obrębie pleców może doprowadzić do powstania wad postawy. Należy również zaznaczyć, iż wiele mięśni oddziałujących na inne partie ciała ma swój początek właśnie na plecach. Równie istotne jest to, że niektóre z nich oddziałują na więcej niż jedną partię ciała.

Kręgosłup

Kręgosłup wchodzi w skład szkieletu osiowego człowieka. Zbudowany jest z kręgów (33-34) między którymi znajdują się krążki międzykręgowe potoczne zwane dyskami. Składa się z 5 odcinków:

  1. szyjnego,
  2. piersiowego,
  3. lędźwiowego,
  4. krzyżowego,
  5. guzicznego.

Cechą charakterystyczną ludzkiegokręgosłupa jest to, że nie jest on prosty. Posiada wygięcia do przodu zwane lordozami (odcinki szyjny i lędźwiowy) oraz do tyłu określane mianem kifoz (odcinki piersiowy i krzyżowy). Dzięki takiej budowie kręgosłup jest w stanie wytrzymać obciążenie rzędu 350 kilogramów. Poszczególne kręgi łączą się miedzy sobą poprzez stawy międzykręgowe. Szczyt kręgosłupa łączy się z czaszką poprzez stawy głowy górny i dolny. Z kolei dół kręgosłupa, poprzez kość krzyżową (zrośnięte kręgi krzyżowe), łączy się z miednicą.

Mięśnie pleców

W skład pleców wchodzi wiele mięśni. Niektóre z nich z racji tego, że oddziałują również na inne partie ciała zostały opisane w pozostałych artykułach tej serii. Do najważniejszych mięśni znajdujących się w obrębie pleców zalicza się:

  • Mięsień prostownik grzbietu – najgłębiej leżący mięsień działający na kręgosłup. Rozciąga się od miednicy aż do głowy. Składa się z dwóch pasm mięśniowych, które tworzy duża liczba brzuśców mięśniowych. Najsilniej rozwinięty jest w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Mięsień prostownik grzbietu bierze udział we wszystkich ruchach (z wyjątkiem zginania w przód) wykonywanych przez tułów. Ponadto odpowiada również za wykonywanie wysiłkowego wdechu. Jego głównym antagonistą jest mięsień prosty brzucha.
  • Mięsień najszerszy grzbietu – jest największym pod względem zajmowanej powierzchni mięśnie ludzkiego organizmu. Rozciąga się od wyrostków kolczystych VII-XII kręgu piersiowego, powięzi piersiowo-lędźwiowej, grzebienia biodrowego, X-XII żebra oraz dolnego kąta łopatki do grzebienia guzka mniejszego kości ramiennej. Odpowiada przede wszystkim za przywodzenie, zginanie do tyłu oraz nawracanie ramienia w stawie ramiennym. Bierze również udział w oddychaniu – odpowiada za wysiłkowy wydech i wdech.
  • Mięsień obły większy – tworzy na plecach poniżej łopatki wyraźnie widoczne zgrubienie. Rozpościera się między dolnym kątem łopatki a grzebieniem guzka mniejszego łopatki.Podobnie jak mięsień najszerszy grzbietu odpowiada za zginanie do tyłu,przywodzenie oraz nawracanie ramienia w stawie ramiennym.
  • Mięsień czworoboczny grzbietu – mięsień ten został szczegółowo opisany w artykule dotyczącym obręczy barkowej (barków). Jest on dostępny pod tym linkiem.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj