Pomocna dłoń, czyli partner treningowy

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Pomocna dłoń, czyli partner treningowy
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wykonywanie treningów wspólnie z kolegą, ponieważ zacząłem używać większego obciążenia. Myślę, że partner treningowy mógłby pomóc mi w asekuracji przy złożonych ćwiczeniach. Jednak z drugiej strony, nie chciałbym tracić czasu na zbędne rozmowy i przedłużające się przez to przerwy między seriami. Czy lepiej ćwiczyć samemu, czy z partnerem treningowym?

Zacznijmy od tego, jakie korzyści płyną z posiadania partnera treningowego. Otóż regularne treningi z partnerem dają wiele korzyści płynących z obu stron. Przede wszystkim bezpieczeństwo na treningu. Partner treningowy zawsze jest wstanie odpowiednio cię zaasekurować, na przykład przy wyciskaniu na klatkę dużego ciężaru lub przysiadach ze sztangą. Pomoże ci również odłożyć ciężar na miejsce, czy też wspomoże w ostatnich powtórzeniach. Jest to również bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia. Obecność kogoś, kto może nam pomóc, uspokaja nas i daje możliwość skupieniu się bardziej na ćwiczeniu.

Partner treningowy a technika

Partner poprawi twoja technikę wykonania ćwiczeń.Wykonywanie ćwiczeń na „wolnych ciężarach” wiąże się ze znajomością dobrej techniki ich wykonywania. Niestety nie raz tracimy koncentrację i nie skupiamy się na odpowiedniej technice wykonania danego ćwiczenia. Dlatego też w takim przypadku partner treningowy będzie niezastąpiony.

Partner treningowy a bezpieczeństwo

Bez partnera treningowego niektóre, bardzo intensywne ćwiczenia byłyby nie do wykonania. Również sprawdzenie swoich maksymalnych wyników byłoby dużym problemem, ponieważ zawsze w takiej sytuacji powinniśmy założyć, że możemy nie dać rady, na przykład wycisnąć danego ciężaru.

Partner treningowy a motywacja

Nie raz idąc samemu poćwiczyć, na przykład po ciężkim dniu pracy lub nauki, brak nam motywacji do treningu. Wtedy z pomocą przychodzi nam partner treningowy, który może ma więcej motywacji od nas i to on poprowadzi dobry trening. Razem niejednokrotnie jesteśmy w stanie zrobić więcej, z większą intensywnością, nakręcając się wzajemnie, niż samemu. Jeszcze jedno! Samodzielne umówienie się z „żelastwem” możemy zawsze odwołać. Spotkanie umówienie z partnerem do czegoś zobowiązuje. Przelewając wspólnie litry potu na treningu nabieramy do siebie większego szacunki i zaufania, które mogą przełożyć się na pozytywne relacje w życiu codziennym.

Jednak żeby nie było tak kolorowo przedstawię teraz wady, jakie wynikają z posiadania partnera treningowego.

Partner treningowy a czas trwania treningu

Wyrażenie „czas to pieniądz” może nabrać w tym momencie znaczenia. Otóż posiadanie partnera treningowego może wiązać się z wydłużeniem zaplanowanego treningu. Jak wiadomo czas przerw między określonymi seriami ma znaczenie i dlatego też ćwicząc razem możemy wybiegać poza te ramy czasowe. Oczywiście w tym przypadku może to być spowodowane zarówno tym, że ćwiczymy w dwóch, jak i tym, że tracimy czas na zbędne pogaduchy. Możliwe jest również to, że partner po prostu będzie nam przeszkadzał, ponieważ nie będziemy mogli skupić się na danym ćwiczeniu. Niektórzy nie mają predyspozycji do tego, żeby wykonywać trening wspólnie. Takim sportowcom najlepiej pracuje się samodzielnie, gdy mogą całkowicie skoncentrować się na treningu.

Wybór partnera treningowego

Niezwykle istotną kwestią przy doborze współpartnera jest to, aby był on mniej więcej na takim samym poziomie wytrenowana jak my. Dla wielu osób nieatrakcyjne jest ćwiczenie z partnerem, który ma o wiele większą wiedzę, jest silniejszy lub wygląda lepiej od nas. Jeśli mamy do tego jakieś kompleksy związane z budowa ciała, to może to nie być dobrym motywatorem do ćwiczeń. Oczywiście w innym przypadku taki partner treningowy może być prawdziwym skarbem, ponieważ może nam dużo pomoc i wyjaśnić, ale tę kwestię pozostawiam Wam do oceny.

Cechy dobrego partnera treningowego:

Powinien mieć podobne cele treningowe do naszych
      : osoba przygotowująca się do zawodów raczej nie będzie trenować ze starszym panem, który pragnie utrzymać dobra kondycje i wzmocnić mięśnie.
Zaufanie i szacunek
      : możemy czuć się pewnie, jeżeli wiemy, że nasz partner zawsze pomoże nam w sytuacji krytycznej i zależy mu abyśmy nie nabawili się jakiejś kontuzji.
Dobra znajomość wiedzy z zakresu kulturystyki:
      od takiego partnera możemy nauczyć się czegoś pożytecznego i na pewno pomoże nam on prawidłowo technicznie wykonywać dane ćwiczenie.
Podobne proporcje w budowie:
      partner, który waży 50 kg więcej od nas, posiadający adekwatną do tego siłę raczej nie przeprowadzi z nami dobrego treningu.Będzie on stosował zupełnie inne ciężary i posiadał inne oczekiwania od swojego partnera treningowego. Na takim układzie mogą stracić obie strony.
Potrafi nas dobrze zmotywować:
      taka osoba jest świetnym kompanem do ćwiczeń, ponieważ wyciśnie z nas ostatnie poty i jednocześnie sam da z siebie 100 procent podczas treningu.
Skupiony na treningu:
    za bardzo wyluzowany i zabawny partner treningowy może wybić nas z rytmu, a rozśmieszając nas w czasie wykonywania ćwiczeń doprowadzić do groźnej kontuzji.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj