Od czego zależy siła?

  • Głosów: 6
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Od czego zależy siła?
W listopadzie zacząłem uczęszczać na siłownie wraz z moim kolegą. Nasze wyniki siłowe na starcie były podobne, wręcz identyczne. Po 3 miesiącach wspólnych treningów (ćwiczymy razem) zauważyłem, że pod względem siłowym zostałem w tyle. Co może być przyczyną? Od czego zależy ludzka siła?
Siła to podstawowa cecha motoryczna, która wykorzystywana jest w każdej czynności ludzkiej tej świadomej (bieg) i mimowolnej (oddychanie). Definicja określa ją jako "zdolność nerwowo - mięśniową organizmu do pokonania oporu zewnętrznego, wewnętrznego lub przeciwdziałania mu kosztem wysiłku mięśniowego. Większość z nas myli siłę z mięśniami. Jest to naturalna rzecz, jednak nie zawsze ilość mięśni idzie w parze z siłą. Niektórzy ludzie, mimo braku muskularnej sylwetki, charakteryzują się niezwykłą mocą, a ich osoby często określa się ich potocznie słowami: "koń", "rolnik" itp. Pojęcie "siła" należy utożsamiać nie z mięśniami, lecz ze skurczami mięśniowymi. Właśnie....źródłem siły są owe skurcze mięśniowe. Aby wyjaśnić, skąd bierze się nasza siła należy zbadać czynniki, które warunkują sprawność i efektywność działania skurczów mięśniowych. Skurcze mięśniowe zależne są od: Czynników osobniczych:
  • płeć (przewaga mężczyzn)
  • wiek (przewaga osób w wieku 20 - 35 lat)
  • masa ciała (przewaga osób z dużą wagą)
  • budowa ciała (przewaga osób o budowie atletycznej)
  • wielkość masy mięśniowej (przewaga osób umięśnionych)
  • uwarunkowania genetyczne (przewaga osób z większym poziomem testosteronu)
Czynników fizjologicznych:
  • budowa morfologiczna mięśnie (przewaga osób, które mają w mięśniach więcej elementów czynnych (włókien mięśniowych) , a mniej elementów biernych (naczynia krwionośne, komórki nerwowe, elementy tkanki łącznej jak ścięgna, namięsna, omięsna wewnętrzna)
  • powierzchnia przekroju fizjologicznego mięśnia (przewaga osób umięśnionych)
  • stopień pobudzenia mięśnia (przewaga osób wytrenowanych umiejących rozgrzać organizm)
  • napięcie i prędkość skracania się mięśnia (przewaga osób, które mają więcej włókien "FT"- szybkokurczliwych)
Czynników biomechanicznych:
  • kąt zgięcia stawowego (przewaga osób, które potrafią techniczne wykonywać ćwiczenia)
  • amplituda ruchu w stawie (przewaga osób rozciągniętych)
  • długość kończyn (przewaga osób o krótszych kończynach i tej samej masie, co osobnik z dłuższymi kończynami i tej samej masie)
  • długość brzuśca mięśniowego (przewaga osób z długim brzuścem - skupiskiem włókien mięśniowych i z krótszym ścięgnem)
Innych czynników:
  • predyspozycja dnia (przewaga osób wytrenowanych)
  • nasłonecznienie (przewaga pory roku -lato)
  • sposób odżywiania (przewaga osób, które odżywiają się wartościowo i racjonalnie)
  • suplementacja (przewaga osób wykorzystujących wspomagacze farmakologiczne)
  • charakter odnowy (przewaga osób, które wykorzystują odnowę biologiczną w regeneracji potreningowej
Jak można zauważyć i wywnioskować, siła jest bardzo zróżnicowaną cechą motoryczną. Kształtowanie siły jest trudne, szczególnie dla młodych stażem siłaczy. Porównywanie się pod względem poziomu siły z innymi osobami w niektórych wypadkach jest niewskazane - może okazać się to demotywujące w treningu. Najważniejsze w kształtowaniu siły jest postęp, jednak tylko i wyłącznie w stosunku do własnych osiągnięć. Gorąco polecam artykuły, jak poprawić siłę, które zawarte są na naszej stronie:
  • Jak stać się silniejszym?
  • Grawitacja - siła, którą możesz wykorzystać w treningu

Hm no bardzo ciekawy artykuł. ;) Nie wiedziałem, że to tak działa..:>

spoko daje 4

Siła. Dużo się dowiedziałem czytając ten artykuł, daję 5. Skurcz mięśnia zależy od tylu czynników... Ja osobiście jestem osobą mała, tj. dość chudą, przez co jestem postrzegany jako osoba łamliwa, słaba. Nie dawno miałem okazje dowieść mojej siły na wf. Były zawody w mojej klasie w ciśnięciu na klate. W końcu pokazałem tym 'większym' kto ma pare! Przez to zyskałem sobie postrach w klasie ;P PS. Tigeros ja myślałem, że arty są na 5 pkt, nie na 10?

Dobry artykul :) ale wiele rzeczy juz kazdy kto cwiczy chyba wie

Yes yes yes

jednym słowem genetyka i żarcie :) pozdro

A co sądzicie o foto z artykułu :D ?? Traktorek waży ok 3 ton a gość nie wygląda na strongmena ;D

prawda ! dobrze wiedzieć !

Dobrze wiedzieć:)

koń , rolnik, harpagan :-)

Często też Tór. :P Fajny artykuł.

Jimmy, to jest mały traktorek. Mniej waży raczej ;p poza tym on podnosi jego część, a nie całego. Ja myślę że to dość realne. :D

nie podniósł go poprostu miał co ciężkiego zawieszone z tyłu i wytsarczy nie duża siła i się przód podnosi w traktorze więc to jest nie realne żeby go tak podniósł, nie ni z 4 tony nie waży może ciut mniej a wogule to artykuł jest spoko;)

sorki pomyłka on nie waży 3 tony ale napewno powyżej 1 tony bo widzę że mały jest ten traktor;)

No.. zdecydowanie genetyka. Pudzian wyciskał ponad 160 w wieku 16 lat. a w wieku podstawowki połamał obojczyk jabłkiem dla brata. Jak widać siła wrodzona.

Może i racja.. bo w sumie po nim nawet nie widać, żeby się wysilał czy coś. :P

ja moge podniesc taki traktor jednym palcem........na foto nie widac tyłu ciągnika który moze byc dociązony i sam przud sie wyrywa do góry

taki ciagnik to wazy z 2 tony sam przód najcieższy bo tam jest silnik to z ponad tone wazy

ciekawy artykuł

bardzo dobry art :)

No dokladnie Lukaszello na youtube był filmik jak koleś położył się pod ciągnik i podnosił przednią oś. a widać było jak nawet przy opuszczaniu rwało przód do góry. ;)

Jak napisał lukaszello tył ciągnika musiał obciążony bo to nie realne by podnieść choćby jego sam przód, w dodatku jedną ręką :D

Dooobra fota... artykul calkiem tresciwy i wartosciowy ;)

Fota najlepsza

moze pudzian by dał rade mozna to potraktowac jako martw ciąg

Ostatnio wkurzyłem się bo siła mi nie idze w góre nie wiem od czego to moze zalerzeć robiłem siówki ale to nic nie dalo zalamka :/

w teorii zawsze lepiej większość rzeczy wygląda

dobry,ciekawy art.niewiedziałem ze tyle rzeczy wpływa na siłe,trza sie skupic na tym co da sie zmienic bo genow to raczej nie,bynajmniie mnie niestac i heja....

przewaga z mniejszymi nad większymi kończynami

Jak widać, żeby być najlepszym nie wystarczą same suple i morderczy trening, trzeba mieć też coś w sobie - geny oraz samozaparcie.

Artykuł całkiem wporządku. Ale raczej oczywiste jest to że siła to w 80% genetyka.

dobry artykul duzo mnie nauczyl

to już wiem skąd się bierze moja mizerna siła w porównaniu do masy mięśniowej która rozwija się dość szybko :) po prostu rozwijam inny rodzaj mięśni niż trzeba :P

bardzo fajnie opisane.

bardzo dobry artykuł fajnie rozpisany ;d

dzieki

dzięki za ciekawy artykuł pozdrawiam wszystkich

wlasnie mialem zamiar zaczac cwiczyc na sile bardzo ciekawy artykul napewno sie nad tym zastanowie

Wartościowy artykuł.

ciekawy artykuł

Fajny artykuł, ale wiadomo Ł.Grabowski pisał hehe. ;)

Może być xD

fajne potraktowanie tematu ;-) Niejako rozwiniecie dla czesto stawianego pytania: "co chcesz wlasciwie trenowac, zwiekszyc sile czy ksztaltowac sylwetke, a moze wytrzymalosc / wydolnosc? To poniekad idzie w parze ale najpozniej dla troche bardziej zaawansowanych drogi sie "troszeczke" rozchodza;-)

Artykuł jest ciekawy ale jak dla mnie mało praktyczny. Z czynników które wymieniliście moge mieć wpływ na niektóre, kolejnych w ogóle nie rozumiem (czynniki fizjologiczne). Więc potraktować to można - wydaje mi sie - tylko jako ciekawostkę.

Nie spodziewalem sie ze az od tylu czynnikow zalezy nasza sila. Niestety malo zalezne od nas. Wiec pozostaje tylko wytrwalosc w treningach.

az tak dużo czynników... uh wiec dużo pracy przede mną

sporo czynników;) o niektórych nie wiedziałam

Ciekawy artykuł

Bardzo pouczajacy artykuł kazdy musi sie okreslic na czym mu bardziej zalezy siła czy masa? A predyspozycje jakimi dysponujemy daja nam wieksze mozliwosci lub mniejsze w dazeniu do celu!!!

bardzo ciekawy artykuł, i dał mi wiele do myślenia:)

ciekawy artykuł

Artykół bardzo pouczajacy:)Moze wiele pomoc w dokonywaniu wyborów na siłowni

dzięki niej możemy zbudować naprawde mocną sylwetkę

jeden z lepszych artykułow tutaj:)wiele o samym sobie idzie sie dowiedzieci jak to wspoldziala z sila . Teraz wszyscy na tym napewno skozystamy i sily nabierzemy!!!

Za bardzo merytoryczny artykul. ale mozna cos z niego wyciagnac.

nazywanie silnego rolnikiem mnie specjalnie nie dziwi, dużo ludzi na wsi ma taką siłę, nie wiem skąd się bierze

żaden paradoks, jeśli pracujesz fizycznie, a na roli mimo maszyn coś tam się robi jednak, to siła rośnie w naturalny sposób. Tu zresztą wielka ściema kultywowana w niektórych szkołach sztuk walki, mit: nie róbmy ćwiczeń siłowych, bo w Chinach, czy w Japonii tego nie robili, nie robili faktycznie, bo na trening szli wieczorem, a cały dzień zapier...lali na polu ;) jeśli przenosimy to na polskie warunki, gdzie na trening kungfu idziemy na przykład po 8 godzinach pracy za biurkiem, a potem suprise, czemu nie wyrobiliśmy sparingu z bokserem, przecież nasza sztuka jest lepsza, bo starożytna, a nie siłowa ;)

Wiecia jaki slysze najczęstszy komplement?ALE JESTEŚ SILNA..dla minie to brzmi jak obelga.

Fajny artykuł. Niby krótki, ale bardzo ciekawy i dający do myślenia. Ja nie odznaczam się jakąś specjalną muskulaturą a mówią mi znajomi i koledzy, że mam dużo siły. Coś w tym artykule jest godnego uwagi!!!

Ciekawy artykuł :) Polecam!

moze sie przydac ten artykul