O której godzinie ćwiczyć?

  • Głosów: 2
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
O której godzinie ćwiczyć?
O której godzinie wykonywać treningi? Wiele systematycznie ćwiczących osób zadaje sobie to pytanie. Jednak, czy pora dnia, o której wykonuje się treningi ma znaczenie?

Każdy, kto poświęca swój czas i energię na systematyczne wykonywanie treningów dąży do tego, aby realizowane przez niego ćwiczenia charakteryzowały się jak największą efektywnością. Z tego też względu regularnie ćwiczące osoby poszukują coraz to nowych rozwiązań pozwalających zwiększyć skuteczność wykonywanych treningów. Takim zabiegiem jest między innymi realizowanie treningów o takiej porze dnia, w czasie której wykonywane ćwiczenia charakteryzują się największą efektywnością. Jednak, czy pora dnia, o której realizowany jest trening wpływ na jego efektywność?

Czy godzina ma znaczenie?

Pora dnia, o której wykonywany jest trening ma bardzo duży wpływ na jego efektywność. Wynika to przede wszystkim z tego, iż czynniki, które warunkują skuteczność realizowanych ćwiczeń, między innymi stężenie niektórych hormonów, osiągają optymalne parametry o konkretnej porze dnia. Właśnie z tego względu godzina, o której rozpoczyna się trening ma tak duży wpływ na jego efektywność. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż zdecydowanie lepiej jest ćwiczyć o nieoptymalnej porze dnia, niż nie ćwiczyć wcale. O której godzinie najlepiej jest wykonywać treningi?

Najlepsza pora na trening

Aby trening charakteryzował się jak największą efektywnością należy wykonywać go między godziną 9 a 12 rano. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, iż to właśnie w tym czasie ludzki organizm przejawia największą aktywność psychomotoryczną. Stad też, to właśnie o tej porze dnia najlepiej jest wykonywać intensywny wysiłek fizyczny, a także uczyć się. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy o tej porze dnia nie można ćwiczyć, gdyż na przykład jesteśmy w pracy lub w szkole?

Bądź systematyczny

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam zdolność ludzkiego organizmu do adaptowania się do zmieniających się warunków. Jednakże, aby ją wykorzystać, należy treningi wykonywać systematycznie o stałej porze dnia. Dzięki temu organizm ‘przestawi’ porę swojej największej aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że dojdzie do tego jedynie dzięki systematyczności i stałej porze realizowania treningów.

Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć rano?

Zaletą wykonywania treningów między godziną 9 a 12 rano jest również to, iż w tym czasie na ogół jesteśmy wypoczęci i mamy dużo energii po przespanej nocy. W efekcie, wykonywane w tym czasie ćwiczenia charakteryzują się większą efektywnością, niż te, które są realizowane po całym dniu spędzonym w pracy, w szkole lub na uczelni.

Wady porannego wykonywania treningów

Z racji tego, że nie jest wskazane wykonywanie treningów na czczo, to przed porannym treningiem należy zjeść śniadanie. Warto przy tym pamiętać, że bezpośrednio po posiłku nie powinno się ćwiczyć – niezbędne jest odczekanie 2-3 godzin zanim rozpocznie się trening. Prowadzi to do tego, że trzeba wstać dużo wcześniej przed treningiem, aby zjeść śniadanie. Ponadto większość osób o tej porze dnia – między godziną 9 a 12 rano, jest w pracy lub w szkole.


Ja jestem rannym ptaszkiem i choć pracuje w domu wstaję wcześnie, a dzień zaczynam od treningu z książką Natalii Gackiej :) Nie wiedziałam jednak, że pora treningu ma znaczenie, dobrze wiedzieć, że rano jest efektywniej :)