O czym należy pamiętać, planując treningi?
O czym należy pamiętać, planując treningi? - wprowadzenie
Przed podjęciem decyzji o samodzielnym planowaniu swoich treningów należy uświadomić sobie, że ludzki organizm jest bardzo złożoną strukturą. Stąd też, aby nie zrobić sobie krzywdy nieprawidłowo ułożonymi treningami należy posiadać bardzo szeroką wiedzę. Powinna ona obejmować takie działy nauki jak: anatomię, fizjologię, teorię sportu, medycynę sportu, psychologię sportu oraz wiele innych. Właśnie z tego względu układanie planu treningowego najlepiej jest powierzyć profesjonaliście – kompetentnemu trenerowi. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu i musimy samodzielnie stworzyć swój plan treningowy, to szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na różnorodność stosowanych metod i środków treningowych.
Niezbędne planowanie
Chyba każdy spotkał się ze stwierdzeniem, że nie jest ważne to, co się robi na treningach, tylko to, że człowiek w ogóle się rusza. Poniekąd jest w tym trochę prawdy, należy jednak pamiętać, że treningi i wykonywane na nich ćwiczenia powinny dążyć do realizacji wyznaczonego celu treningowego. Co więcej, nieprawidłowo dobrane ćwiczenia fizyczne są równie szkodliwe jak ich całkowity brak. Planowanie treningów nie tylko zwiększa efektywność wykonywanych ćwiczeń, ale również pozwala szybciej uzyskać pierwsze efekty. Warto także podkreślić to, że są one większe i dłużej się utrzymują. Niezwykle istotne jest również to, iż przestrzeganie prawidłowo ułożonego, optymalnego planu treningowego w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji lub urazu.
Czy warto powtarzać?
Praktycznie każda systematycznie ćwicząca osoba ma swoje ulubione ćwiczenie lub ćwiczenia. W efekcie to właśnie ono najczęściej pojawia się w poszczególnych treningach. Co więcej, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której ulubione ćwiczenie znajduje się w każdym lub prawie każdym treningu. Czy jest to dobre rozwiązanie? Z punktu widzenia, teorii sportu, fizjologii, a nawet psychologii sportu zdecydowanie nie! Dlaczego?
Różnorodność – klucz do sukcesu
W takim planie treningowy brakuje przede wszystkim zróżnicowania zastosowanych w poszczególnych treningach środków treningowych (ćwiczeń). Nasuwa się więc pytanie, dlaczego różnorodność jest taka ważna? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty przynosi plan treningowy, który we wszechstronny i kompleksowy sposób angażuje cały organizm. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest zjawisko adaptacji. Pod wpływem systematycznego wykonywania danego ćwiczenia organizm z czasem się do niego ‘przyzwyczaja’. W przypadku, gdy jest ono wykonywane praktycznie na każdym treningu, to jego oddziaływanie na organizm, a więc de facto efektywność, w znacznym stopniu maleje.
Nie tylko ćwiczenia
Należy pamiętać, że zróżnicowanie powinno dotyczyć nie tylko stosowanych środków treningowych (realizowanych na poszczególnych treningach ćwiczeń,), ale również wykorzystywanych metod treningowych (na przykład metod wykonywania ćwiczeń kardio). Przestrzeganie tej zasady przy układaniu planu treningowego przyczyni się do tego, że wykonywane treningi będą charakteryzowały się dużo większą efektywnością. Co więcej, zróżnicowanie metod i środków treningowych wykorzystywanych w procesie treningowym sprawi, że nie wystąpi zjawisko tak zwanej nudy treningowej.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!