Metoda ciągła, czy interwałowa – odmień swój trening kardio (część I)

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Metoda ciągła, czy interwałowa – odmień swój trening kardio (część I)
Chciałbym rozpocząć treningi kardio ukierunkowane na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. W tym celu zakupiłem już nawet buty do biegania. Muszę jeszcze tylko zdecydować się na wybór jednej z metod realizowania treningu kardio – metody ciągłej lub metody interwałowej. I w tym miejscu zaczynają się przysłowiowe „schody”. Początkowo byłem przekonany ku metodzie ciągłej, jednak zachwalanie przez kolegę interwałów zaburzyło moje postanowienie. W związku z tym nasuwa mi się parę pytań. Czym właściwie jest trening kardio, a także, czym charakteryzują się obie metody jego wykonania?

Każda systematycznie trenująca osoba chce, by wykonywane przez nią treningi były jak najbardziej efektywne. Ludzie różnią się miedzy sobą i to nie tylko pod względem wyglądu fizycznego, ale również uwarunkowaniami morfologicznymi. Dlatego też, nie ma jednej uniwersalnej i sprawdzającej się w przypadku każdego, kto z niej korzysta metody treningowej. Stąd też w celu maksymalizacji efektów wykonywanych treningów powstało wiele różnych metod treningowych. W przypadku treningów kardio wyróżniamy dwie podstawowe metody treningowe – ciągłą i interwałową.

O co chodzi w kardio?

Podstawowym zadaniem treningów kardio jest pobudzenie układów krwionośnego i oddechowego. Udział mięśni oraz pozostałych elementów aparatu ruchu (kości, ścięgien oraz stawów) w realizowanym ćwiczeniu kardio jest niejako efektem ubocznym – stanowi narzędzie, dzięki któremu angażowane są wyżej wymienione układy. Treningi kardio różnią się od treningów siłowych przede wszystkim tym, iż poszczególne ćwiczenia w nich zawarte trwają zdecydowanie dłużej, niż konkretne ćwiczenia siłowe wchodzące w skład treningu siłowego. Należy również podkreślić to, iż ćwiczenia kardio są zazwyczaj realizowane bez obciążenia zewnętrznego. Ćwiczeniami kardio jest między innymi bieganie, jazda na rowerze, pływanie, ergometr wioślarski, a także jazda na rolkach

Przydatny „efekt uboczny”

Spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej wcale nie stanowi najważniejszego celu treningów kardio. Wręcz przeciwnie, utrata zbędnych kilogramów dzięki systematycznemu wykonywaniu treningów kardio jest niejako efektem ubocznym, wynikającym z metabolizmu tłuszczów. Głównym zadaniem treningów kardio jest przede wszystkim zwiększenie wytrzymałości oraz wydolności organizmu.

Charakterystyka metody ciągłej

Cechą szczególną treningów kardio realizowanych metodą ciągłą jest stała intensywność wykonywanych ćwiczeń. W praktyce oznacza to, że dane ćwiczenie od swojego początku do końca wykonywane jest ze stałą, niezmienną intensywnością. Treningi kardio wykonywane metodą ciągłą cechują się tym, że wraz ze wzrostem ich intensywności zmniejsza się ich objętość (czas trwania). Dlatego też, im szybciej biegniemy, tym krócej jesteśmy w stanie ten bieg kontynuować – zachodzi zależność odwrotnie proporcjonalna. Treningi kardio realizowane metodą ciągłą przyczyniają się przede wszystkim do rozwoju wytrzymałości tlenowej (aerobowej).

Charakterystyka metody interwałowej

Metoda interwałowa wykonywania treningów kardio wydaje się być na pierwszy rzut oka dużo bardziej skomplikowana. Jednak nie należy się tym przejmować, gdyż są to tylko pozory. Metoda interwałowa wyróżnia się przede wszystkim zmienna intensywnością wysiłku fizycznego – ćwiczenie jest realizowane na przemian szybko i wolno. Przed i po każdej fazie szybkiej występuje faza wolna, zwana również czynnym wypoczynkiem. Mimo, że w jej nazwie występuje słowo wypoczynek, to ćwiczenie nie jest zatrzymywane – jest cały czas kontynuowane, ale z dużo mniejszą intensywnością. W związku z tym, że czas trwania faz wolnych jest zbyt krótki, by zapewnić pełny wypoczynek, to każda kolejna faza szybka jest wykonywana z coraz bardziej narastającym zmęczeniem. Treningi kardio wykonywane metodą interwałową rozwijają przede wszystkim wytrzymałość beztlenową (anaerobową).

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z kolejną częścią tego artykułu.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj