Masaż – regeneracja i odprężenie w jednym
Regeneracja pomiędzy treningami jest niezwykle ważna. Właśnie w tym okresie mięśnie rosną i rozwijają się, organizm usuwa toksyny powstałe podczas treningu (kwas mlekowy), zostają uzupełnione zapasy energetyczne, które zostaną wykorzystane podczas następnego treningu. Owy proces regeneracji może zostać uskuteczniony poprzez masaż, którego historia sięga tysięcy lat i który rozwinął się w każdej kulturze. Za skutecznością masażu, kryję się więc historia i doświadczenie naszych przodków.
Jak masaż wpływa na nasze ciało?
Masaż, czyli dotykanie rękoma odpowiednich części ciała, oddziałuje na receptory zlokalizowane na naszej skórze i w tkankach podskórnych. Dotyk, ucisk, głaskanie to bodźce mechaniczne, które przetwarzane są przez receptory na informację chemiczną, która z kolei przekazywana jest przez nerwy i rdzeń nerwowy aż do mózgu. Odpowiedź mózgu na te informacje dotykowe (zwrotna reakcja układu nerwowego), to powrotny impulsy nerwowy do masowanego miejsca. Ma on za zadanie wywołać pożądane, ze sportowego (fizjologicznego) punktu widzenia zmiany. Do pożądanych zmian, które uzyskuje się wraz z wykonywaniem masażu zalicza się:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- poprawę ukrwienia,
- poprawę metabolizmu,
- zmniejszenie napięcia mięśniowego,
- usprawnienie przepływu płynów mięśniowych.
Wszystkie powyższe walory wpływają na regenerację ciała oraz dodatkowo odprężają i relaksują. Rozszerzone, dzięki masażowi, naczynia krwionośne zwiększają ukrwienie, co przyśpiesza przemianę materii. Poprzez lepsze ukrwienie poprawia się również dopływ do komórek tlenu, substancji budulcowych, energetycznych, a także odpływ zbędnych produktów przemiany materii. To z kolei skutkuje nasilonym przepływem limfy i zmniejszeniem naprężenia tkanek.
O tym trzeba wiedzieć:
- masaż nigdy nie może sprawiać bólu
- nie należy masować intensywnie splotów nerwowych i naczyń krwionośnych
- nie wolno masować krwiaków, żylaków, poparzeń, otwartych ran, odmrożeń
- nie wolno masować osób z cukrzycą, rwą kulszową i chorych na padaczkę
Wniosek:
Na płaszczyźnie sportowej masaż wykorzystywany jest do:
- poprawy ogólnego samopoczucia,
- zoptymalizowania przemiany materii,
- zapobiegania urazom i kontuzjom,
- przyspieszenia regeneracji potreningowej.
12 lat, 8 miesięcy ago
12 lat, 7 miesięcy ago
6 lat, 12 miesięcy ago
5 lat, 11 miesięcy ago