Masaż – dobroczynny dotyk dla mięśni
Masaż wywodzi się ze starożytnych Chin oraz Indii. W swojej pierwotnej postaci wchodził w skład obrzędów religijnych mających na celu przywrócenie zdrowia chorej osobie. Pierwszą wzmiankę o masażu można znaleźć w dziele o Kung-Fu. Natomiast pierwszy opis sposobu wykonania masażu pojawił się w hinduskiej księdze mądrości Weda z 1080r. p.n.e.. Wraz z upływem lat masaż w sposób naturalny odłączył się od obrzędów religijnych stając się jedną z metod walki z wieloma ówczesnymi chorobami. Także starożytni Rzymianie i Grecy stosowali różnego rodzaju masaże. W starożytnej Grecji zabiegom masażu poddawania byli zawodnicy startujący w różnego rodzaju zawodach, w tym również w Igrzyskach odbywających się w Olimpii. Ponadto stosowali oni masaże do wcierania w ciało oliwy z oliwek. W średniowieczu nastąpiło gwałtowne zahamowanie rozwoju masażu, jako działu medycyny. Dopiero w XVI wieku za sprawą francuskiego lekarza Ambrożego Pare, masaż został oficjalnie uznany za metodę leczenia. Aktualnie obowiązujące zasady masażu klasycznego zostały sformowane w drugiej połowie XIX wieku przez Johana Mezgera z Amsterdamu.
Wpływ masażu na organizm
Masaż wywiera szeroki wpływ na ludzki organizm. Jednakże ze względu na jego specyfikę w sposób bezpośredni oddziałuje on jedynie na tkanki miękkie (tkankę łączną, tkankę mięśniową oraz skórę). Ponadto w sposób pośredni masaż wpływa również na układ krwionośny oraz komfort psychiczny. W zależności od rodzaju tkanki miękkiej masaż wywiera różne efekty.
Tkanka mięśniowa – tworzy aparat ruchu (wraz z mięśniami, kośćmi oraz stawami). W jej skład wchodzą włókna mięśniowe, które kurcząc się umożliwiają wykonywanie ruchów. Ponadto odpowiada ona również za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także pełni funkcję ochronną wobec narządów wewnętrznych. Masaż mięśni wywołuje w nich następujące efekty:
- rozgrzewa,
- zwiększa elastyczność,
- poprawia natlenowanie mięśni,
- zwiększa wytrzymałość mięśni,
- poprawia ukrwienie i odżywianie,
- przyśpiesza proces przyrostu masy mięśniowej,
- poprawia zdolności do kurczenia się i rozkurczania,
- zmniejsza spoczynkowe napięcie mięśniowe (tonus),
- przyśpiesza proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii (kwasu mlekowego).
Tkanka łączna – stanowi najbardziej „popularną” tkankę w ludzkim organizmie. Jest odpowiedzialna w ustroju za odżywianie, podtrzymywanie oraz ochronę. Do podstawowych zadań masażu stosowanego na tkankę łączną należy:
- pobudzenie,
- rozluźnianie,
- uelastycznienie,
- poprawa ukrwienia i odżywiania,
- niwelowanie zmian zwyrodnieniowych,
- zapobieganie procesom zwyrodnieniowym,
- przyśpieszenie procesów przyrostu i kostnienia,
- poprawa przemiany materii i odporności organizmu,
- przyśpieszenie procesów syntezy składników morfologicznych krwi.
Skóra – tworzy zewnętrzną pokrywę ciała. Odpowiada przede wszystkim za ochronę narządów wewnętrznych. Dzięki licznym receptorom odpowiada także za komunikację między ustrojem a środowiskiem zewnętrznym. Masaż wywołuje w skórze następujące zmiany:
- pobudza,
- rozluźnia,
- poprawia odżywianie,
- zwiększa elastyczność,
- poprawia natlenienie i ukrwienie,
- przyśpiesza procesy regeneracyjne.
Masaż – skuteczna regeneracja mięśni
Masaż w niezwykle pozytywny sposób wpływa na tkankę mięśniową. Dlatego też warto uwzględnić go w odnowie biologicznej po treningu siłowym i nie tylko. Jednakże, by jego zastosowanie przyniosło pożądane efekty musi on spełniać pewne założenia. Niezwykle istotna jest pora wykonania masażu. Masaż należy przeprowadzić bezpośrednio po skończonym treningu siłowym. Jeśli w skład potreningowej odnowy biologicznej wchodzi również seans w saunie, to masaż powinno wykonać się po nim. Nie należy również wykonywać masażu na partie ciała, w których odczuwalny jest znaczny potreningowy ból mięśni.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!