Lejkowata klatka piersiowa - trening, ćwiczenia na zapadniętą klatkę piersiową
Lejkowata klatka piersiowa
Szewska klatka piersiowa (łac. pectus excavatum) może być symetryczna lub asymetryczna. W przypadku odmiany niesymetrycznej, mostek przesunięty jest w lewo lub w prawo od linii środkowej. Żebra natomiast są nienaturalnie skierowane ku tyłowi. W ekstremalnych wersjach choroby mostek może stykać się z kręgosłupem. Odmiana symetryczna charakteryzuje się równomiernym zniekształceniem klatki piersiowej.
- Choroba z reguły przebiega bezobjawowo. Może jednak zdarzyć się, że deformacja będzie niosła poważne komplikacje, tj. dolegliwości ze strony układu oddechowego lub serca.
- Przyczyny mogą być różne. Często mówi się o dziedziczeniu genetycznym. Lejkowata klatka piersiowa może również powstać na skutek zaawansowanej krzywicy i zespołów genetycznych, tj. zespół Marfana.
Jak rozpoznać lejkowatą klatkę piersiową?
Zdarza się, że objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
- Wystające łopatki,
- wypukły brzuch,
- nadmiernie wysunięta do przodu głowa,
- okrągłe plecy,
- poszerzona i niesymetryczna klatka piersiowa.
To najczęstsze objawy lejkowatej klatki piersiowej. Co jeszcze powinno wzbudzić szczególną uwagę?
- Wadliwa postawa, apatyczność,
- szybkie męczenie się i zmniejszenie pojemności płuc,
- częsta niewydolność oddechowa,
- nieregularne bicie serca,
- szczególna podatność na zapalenia oskrzeli.
W każdym przypadku należy udać się do lekarza. Objawy mogą być nieoczywiste, ponieważ niska tolerancja na wysiłek fizyczny i częste infekcje górnych dróg oddechowych to symptomy typowe dla wielu chorób, jednak nie należy ich lekceważyć.
Klatka piersiowa lejkowata – leczenie
Istnieje kilka metod leczenia klatki piersiowej lejkowatej.
- Jedną z nich jest nieoperacyjna metoda Eckarta Klobego, polegająca na stosowaniu przez pacjenta specjalnej miseczki próżniowej, która umożliwia uniesienie zapadającej się części klatki piersiowej. Dzięki temu stabilizują się wzmocnienia mięśniowo-więzadłowe. Terapia ta trwa co najmniej rok i zajmuje przynajmniej 15 minut dziennie. Niestety, w Polsce metoda ta nie jest stosowana.
- Kolejny sposób na leczenie klatki piersiowej szewskiej to metoda Ravitcha. Jest to metoda operacyjna, polegająca na wykonaniu długiego nacięcia na przedniej ścianie klatki piersiowej, skróceniu chrząstek żebrowych oraz plastyce mostka. Nie jest to metoda doskonała – pozostawia długą, widoczną bliznę, a mostek może zapaść się ponownie, szczególnie jeśli zabieg wykonany był przed okresem dojrzewania.
- Trzecia metoda, stworzona przez Nussa, polega na wprowadzenie pod mostek metalowych płytek, które wypychają go do przodu. Cięcia są niewielkie i przebiegają w linii pachowej. Płytki wyjmuje się po dwóch latach i z reguły przynoszą bardzo dobry efekt.
Klatka piersiowa lejkowata – ćwiczenia
Ćwiczenia korekcyjne oraz siłowe mogą być bardzo pomocne w leczeniu klatki piersiowej lejkowatej.
- Rehabilitacja jest niezwykle istotna, nie tylko dla zwiększenia estetyki sylwetki, dla też zachowania sprawności ruchowej.
- Największy nacisk kładziony jest na zwiększenie ruchomości w stawach barkowych i wzmacnianie mięśni grzbietu i kręgosłupa.
- Istotne jest także rozciąganie aparatu więzadłowego, który z powodu zniekształcenia jest bardzo napięty.
Szczególnie istotne są ćwiczenia oddechowe, skoncentrowane przede wszystkim na wdechu. Tego rodzaju ćwiczenia mogą zwiększać wydolność płuc i sprawność tlenową organizmu. Niestety, w przypadku lejkowatej klatki piersiowej, zaburzenia oddechowe pojawiają się dość często, dlatego warto już od dziecka wypracować u osoby dotkniętej chorobą, nawyk prawidłowego oddechu.
Wskazania i przeciwwskazania w przypadku lejkowatej klatki piersiowej
Chociaż choroba ta często nie wiąże się z poważnymi komplikacjami, należy przestrzegać kilku zasad. Wśród największych przeciwwskazań znajduje się:
- nurkowanie,
- przewroty,
- skoki,
- długotrwałe przebywanie w niedbałej pozycji, np. przed telewizorem.
Wskazania to z kolei:
- dbałość o podaż odpowiedniej ilości witaminy D oraz odpowiednia ekspozycja na słońce – to właśnie dzięki promieniom słonecznym organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę D,
- utrwalanie nawyku prawidłowej postawy,
- pływanie na plecach,
- stosowanie ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Życie z deformacją klatki piersiowej
Lejkowata klatka piersiowa to z pewnością nieprzyjemna diagnoza, jednak odpowiednia rehabilitacja i stosowanie się do zaleceń sprawi, że codzienne życie z chorobą nie będzie bardzo utrudnione. Tego typu deformację dość łatwo zatuszować, a zwiększanie formy i wydolności tlenowej poprzez odpowiednie ćwiczenia sprawi, że nigdy nie pozostaniesz w tyle.
6 lat, 9 miesięcy ago
6 lat, 7 miesięcy ago
6 lat, 6 miesięcy ago
6 lat, 1 miesiąc ago
5 lat, 10 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 9 miesięcy ago
5 lat, 6 miesięcy ago
4 lata, 8 miesięcy ago