Kawa przed bieganiem
Kawa a bieganie – potencjalne korzyści
Kawa przed bieganiem może przyczynić się do osiągania jeszcze lepszych rezultatów.
- Najlepsza okaże się ta czarna – mielona, parzona, bez mleka.
- Kawa rozpuszczalna, m.in. ze względu na stopień przetworzenia, nie posiada już takich właściwości.
Wypicie kawy na około 30-45 minut przed treningiem biegowym:
- przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi (co daje chwilowy, silny zastrzyk energii);
- potęguje wytrzymałość na dłuższym dystansie;
- sprawi, że nieco wolniej będziemy się męczyć;
- potrafi dać także komfort psychiczny, który przekona nas samych do tego, że możemy wykrzesać z siebie jeszcze więcej niż dotychczas i zwiększy motywację do dalszego wysiłku.
Badania wykazały, że organizm po suplementacji kofeiną, wykazuje lepszą odpowiedź immunologiczną, co może uchronić nas przed drobnoustrojami. Kawa przed bieganiem polecana jest przy wysiłku trwającym nie dłużej niż 1,5 h. Utrata stymulującego działania zawartej w niej kofeiny powoduje nagły spadek energii, który przy dłuższym wysiłku mógłby więcej zaszkodzić niż pomóc.
Kawa przed bieganiem na czczo
Kawa przed bieganiem pita na czczo przynosi bardzo zróżnicowane efekty – jednym znacznie pomaga, innym jeszcze bardziej szkodzi. By dowiedzieć się, jak będzie w twoim przypadku, musisz przetestować ten sposób samodzielnie. Zaletą picia kawy na czczo jest fakt, że:
- pomaga przebudzić się po przespanej nocy, gdy organizm nie jest jeszcze gotowy do działania;
- pozwala zmobilizować się do pracy;
- pomaga skupić na zadaniu.
- dla wielu biegaczy jest sposobem na wykonanie szybkiego, intensywnego treningu rano, gdy nie mają czasu na spożycie posiłku.
Niestety, kawa wypita na czczo może powodować bóle żołądka, a także przyśpieszyć wizytę w toalecie. Nie jest też dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy dłuższy i intensywny trening – tu niezastąpione jest spożycie śniadania.
Kawa przed maratonem
Kawa wypita przed maratonem może okazać się zgubnym pomysłem. Przede wszystkim nie powinny pić jej osoby, które przed swoimi treningami dotychczas jej nie używały. Maraton ma prostą zasadę – wszystko, co sprawdzone i skuteczne. Jeśli więc zawsze pijesz filiżankę kawy przed bieganiem, nie musisz z niej rezygnować.
Musisz mieć jednak świadomość, że kawa pobudza, ale później przyczynia się do spadku energii. Tym samym po minięciu połowy dystansu, twoje zmęczenie może zostać spotęgowane zakończeniem działania stymulanta.
Dużą wadą stosowania kawy przed maratonem jest odwodnienie, do którego się przyczynia. Bez zwiększenia wydalania wody biegacze muszą dbać o uzupełnianie płynów – po kawie będzie to jeszcze trudniejsze. Do tego dodatkowy przystanek na trasie spowodowany potrzebą fizjologiczną, może pogorszyć końcowy czas o kilka minut.
Kto nie powinien pić kawy przed bieganiem?
Kawa przed bieganiem jest jednym z zabronionych produktów przede wszystkim dla osób, które mają problemy z nadciśnieniem krwi. Jak wiadomo, kawa je podnosi, co w połączeniu z intensywnym wysiłkiem, który również przyspiesza przepływ krwi, może okazać się mieszanką wybuchową. Kawa przed bieganiem nie jest zalecana także osobom, które dostarczyły sobie kofeinę z innego źródła – np. odżywki przedtreningowej. Nie ma także potrzeby ryzykowania nadmiernym pobudzeniem po wypiciu kawy w przypadku, gdy w ciągu dnia czujemy się pełni energii. Absolutnie nie warto pić kawy przed ważnym startem jeśli nie robiliśmy tego wcześniej. Na testowanie ubioru oraz produktów żywnościowych jest czas w warunkach treningowych, nie startowych.
5 lat, 4 miesiące ago
4 lata, 6 miesięcy ago
4 lata, 6 miesięcy ago
4 lata, 6 miesięcy ago
4 lata, 5 miesięcy ago
4 lata, 5 miesięcy ago
4 lata, 3 miesiące ago
4 lata, 2 miesiące ago
4 lata, 1 miesiąc ago
3 lata, 3 miesiące ago