Jakie jest obciążenie przy pompkach?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jakie jest obciążenie przy pompkach?
Wielkimi krokami zbliża się mój upragniony i od dawna zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach urlop i związanym z nim wyjazd na wakacje. Wiem już, że miejscu wypoczynku nie będę miał dostępu do siłowni. Stąd też ćwiczenia siłowe wykorzystujące sztangi, hantle i atlasy postanowiłem zastąpić ćwiczeniami z obciążeniem własnego ciała. Z racji tego, że skrupulatnie prowadzę swój dzienniczek treningowy chciałbym nawet na urlopie wprowadzać do niego obciążenia, z jakim wykonywałem poszczególne ćwiczenia. Czy istnieje jakiś prosty sposób na wyliczenie tych wartości? Proszę o pomoc! Jeśli to pomoże, to masa mojego ciała wynosi 75 kilogramów.

Aby wyliczyć obciążenie, z którym wykonywało się na przykład bardzo popularne „pompki”, czy też „brzuszki”, należy znać ciężar części ciała, które de facto stanowią w tych ćwiczeniach obciążenie – są podnoszone. Niestety niezwykle ciężko jest zważyć samą rękę, nogę, czy też tułów. Co prawda w Internecie można się spotkać z różnego rodzaju oszacowaniami stworzonymi dla poszczególnych ćwiczeń, jednakże charakteryzują się one niewielką uniwersalnością. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Co ile waży?

W takiej sytuacji warto skorzystać ze znajdującej się poniżej tabeli. Został w niej podany procentowy udział poszczególnych części ciała w ogólnej masie ciała. Znajdujące się w niej dane opracowano na podstawie specjalistycznych badań laboratoryjnych, a także pomiarze masy wybranych części ciała. Należy jednak podkreślić, iż są ta wartości orientacyjne i mogą się one nieznacznie różnić w przypadku różnych osób.

Część ciałaProcentowy udział w ogólnej masie ciałaGłowa7Tułów43Ramię3Przedramię2Ręka1Udo12Podudzie5Stopa2

Obciążenie w „pompkach”

W oparciu o znajdującą się wyżej tabelę, z łatwością możemy obliczyć jakie obciążenie pokonujemy wykonując tak bardzo popularne „pompki”. Załóżmy, że chcemy obliczyć je dla osoby, która poprosiła nas o pomoc, a więc mężczyzny ważącego 75 kilogramów. W tym celu musimy zsumować masę głowy, tułowia, ramion oraz ud, co stanowi łącznie około 80% masy ciała, a więc 60 kilogramów.

Budowanie masy mięśniowej

Przy wykonywaniu ćwiczeń siłowych z obciążeniem własnego ciała warto pamiętać o tym, iż niekoniecznie stanowią one idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Z czego to wynika? Otóż do wzrostu mięśni dochodzi przede wszystkim pod wpływem wykonywania ćwiczeń siłowych z obciążeniem maksymalnym i submaksmyalnym. Niestety masa całego ciała lub jego poszczególnych elementów nie zawsze pozwala spełnić ten warunek. Właśnie z tego względu ćwiczenia siłowe wykonywane z obciążeniem własnego ciała nie mogą stanowić jedynego środka treningowego wykorzystywanego przez osoby, którym zależy na przyroście masy ciała.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj