Jak schudnąć do wakacji?
Tkanka tłuszczowa stanowi niezwykle istotny element ludzkiego organizmu. Warto jednak pamiętać, że wszystko co występuje w nadmiarze jest szkodliwe. Podobnie jest z tkanką tłuszczową – jej duża zawartość w organizmie może doprowadzić do wielu, nawet śmiertelnych chorób. Nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również wpływa na aspekt wizualny sylwetki. Ma to ogromne znacznie, gdyż w dzisiejszych czasach ideałem, zarówno męskiej, jak i damskiej sylwetki jest ciało bez widocznego grama zbędnej tkanki tłuszczowej.
Odchudzaj się kompleksowo
W dążeniu do uzyskania optymalnej masy ciała trzeba działać kompleksowo – nie należy polegać tylko na planie treningowym lub planie diety. Oczywiście nie oznacza to, że stosując tylko odpowiednio dobrany plan treningowy, czy też racjonalny plan diety nie schudnie się. W takiej sytuacji powrót do prawidłowej masy ciała jest jak najbardziej możliwy, jednak będzie trwał dłużej, a uzyskane efekty nie będą tak spektakularne jak w przypadku połączenia planu treningowego z planem diety. Dlatego też, jeśli zależy nam na czasie i końcowym efekcie, to swoje odchudzanie powinniśmy oprzeć zarówno na planie treningowym, jak i planie diety.
Dobierz odpowiednie ćwiczenia
Każdy rodzaj aktywności fizycznej przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu, a co za tym idzie redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto jednak podkreślić, że są ćwiczenia, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do „spalania” zbędnej tkanki tłuszczowej. Zalicza się do nich ćwiczenia kardio (wytrzymałościowe). To właśnie one w największym stopniu wpływają na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak, aby taki trening był skuteczny musi spełniać pewne założenia. Dotyczą one przede wszystkim czasu trwania oraz intensywności.
Optymalne parametry
Parametry ćwiczeń kardio ukierunkowanych na utlenianie zbędnej tkanki tłuszczowej muszą być adekwatne do warunków, w jakich dochodzi do „spalania” tłuszczów w organizmie. Energia pozyskiwana jest z tłuszczów tylko i wyłącznie w warunkach tlenowych. Jest to taki stan organizmu, w którym ilość dostarczanego do niego tlenu przekracza jego zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Takie warunki panują podczas ćwiczeń wytrzymałościowych wykonywanych z umiarkowaną intensywnością. Ważna jest nie tylko intensywność, ale również czas trwania ćwiczenia kardio. Warto pamiętać, że zdecydowana większość wytwarzanej w organizmie energii powstaje na drodze utleniania tłuszczów dopiero po około 20-25 minut od rozpoczęcia ćwiczenia wytrzymałościowego wykonywanego z umiarkowaną intensywnością. Stąd też ćwiczenie kardio mające przede wszystkim „spalać” zbędną tkankę tłuszczową powinno trwać znacznie dłużej niż 20-25 minut.
Nie tylko kardio
Mimo, że to właśnie ćwiczenia kardio stanowią podstawowe narzędzie do walki ze zbędną tkanką tłuszczową, to nie należy zapominać o ćwiczeniach siłowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się one do przyrostu masy mięśniowej. Więcej mięśni potrzebuje do wykonywania swojej pracy więcej energii, która powstaje między innymi na drodze utleniania tłuszczów. Ponadto wykonanie treningu siłowego bezpośrednio przez ćwiczeniem kardio zwiększa jego efektywność. Wynika to z tego, iż ćwiczenia siłowe zmniejszają zapas węglowodanów w organizmie, dzięki czemu podczas ćwiczenia wytrzymałościowego wykonywanego z umiarkowaną intensywnością szybciej dochodzi do utleniania tłuszczów.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
6 lat, 8 miesięcy ago
6 lat, 5 miesięcy ago