Jak prosto i skutecznie doładować akumulatory?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak prosto i skutecznie doładować akumulatory?
Od niedawna rozpocząłem regularne treningi. Do tej pory nie myślałem jednak o regeneracji po wysiłku. Czy naprawdę jest ona taka ważna i ma wpływ na budowę mięśni? Jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Regeneracja – klucz do sukcesu

Prawidłowa regeneracja po intensywnym wysiłku to często jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów prawidłowego treningu. Wielu z nas nie poświęca jej zbyt wiele czasu i uważa za nieistotną. Zupełnie niesłusznie, ponieważ właściwa odnowa organizmu po treningu, znacznie przyspiesza proces odbudowy i wzrostu mięśni. Skutkiem jest zdolność do wykonywania intensywniejszych ćwiczeń, które powodują zwiększenie wytrzymałości, siły oraz wzrost tkanki mięśniowej.

Prosto, szybko i skutecznie!

Spośród bardzo wielu metod regeneracji, wybrane zostały te, które są najłatwiejsze do zastosowania i jednocześnie polecane przez ekspertów. Tak oto powstała lista 7 sposobów na szybką regenerację, która przedstawiają się następująco:

1. Odpoczynek

Intensywny wysiłek fizyczny powoduje uszkodzenia w tkance mięśniowej oraz wyczerpuje zasoby energetyczne (glikogen mięśniowy) organizmu. Na szczęście nasze ciało samo potrafi odbudowaćpowstałe negatywne skutki ćwiczeń, jednak potrzebuje w tym celu odpowiedniej ilości czasu. Brak wystarczającego odpoczynku prowadzi do zaburzeń równowagi w mięśniach i jest częstą przyczyna przetrenowania.

2. Nawodnienie

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, nasze ciało traci dużo wody. W związku z czym istotne jest uzupełnienie jej zapasów. Woda uczestniczy we wielu procesach metabolicznych. Dlatego natychmiastowe wyeliminowanie jej niedoborów zaraz po treningu, sprzyja szybkiemu uzupełnieniu substancji odżywczych oraz usunięciu toksycznych produktów przemiany materii, powstających w czasie intensywnego wysiłku.

3. Odżywienie

Uzupełnienie niezbędnych substancji odżywczych, których zapasy zostały wyczerpane na skutek intensywnych wysiłków, pomaga w szybkiej odbudowie glikogenu i tkanki mięśniowej. Szczególnie ważne jest to dla osób budujących masę mięśniową. Dlatego najlepiej już w ciągu 60 minut po zakończeniu treningu spożyć posiłek zawierający węglowodany i białka, który odpowiednio zregeneruje nasz organizm.

4. Sen

Najnowsze badania potwierdzają, że za mała ilość snu ogranicza odbudowę glikogenu w tkance mięśniowej i wątrobie, który jest głównym źródłem energii podczas intensywnego wysiłku. Ponadto zwiększa się poziom kortyzolu ograniczającego odbudowę i wzrost mięśni. Natomiast długi ponad 8 godzinny sen sprzyja wydzielaniu się hormonu wzrostu i odpowiednio regeneruje.

5. Rozciąganie

Poprzez ćwiczenia rozciągające obniżamy napięcie mięśni oraz sztywność stawów, zwiększając rozluźnienie naszego ciała. W związku z tym transport substancji odżywczych i odbudowa tkanki mięśniowej następuje bez przeszkód.

6. Przemienny prysznic

Kąpiel metodą przemiennego polewania się zimną i ciepłą wodą, powoduje kurczenie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych i dzięki temu wypompowuje z mięśni szkodliwe produkty przemiany materii. Najlepiej powtarzać kilka razy podczas kąpieli cykl, 2 minuty ciepłego prysznica na przemian z 30 sekundowym zimnym.

7. Odnowa biologiczna

Korzystanie z masaży, sauny czy innych zabiegów szeroko pojętej odnowy biologicznej, znacznie przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Dlatego wskazane jest, aby osoby aktywne fizycznie w celu lepszego odpoczynku fizycznego i psychicznego korzystały z takiego wspomagania 1-2 razy na tydzień.

Używanie tych paru skutecznych i prostych w użyciu metod spowoduje, że łatwiej i przyjemniej będzie następował nasz rozwoju fizyczny, a satysfakcja z uprawianego sportu rosła.


Artykuł ciekawy, wiele osób przywiązuje wagę tylko i wyłącznie do treningu, zaniedbując regenerację co nie sprzyja rozbudowie mięśni, artykuł szczególnie dobry dla osób które zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami i często nie wiedzą jak się odpowiednio zregenerować i jakie jest to ważne w perspektywie rozwoju mięśni.

Zgadzam się z CuleBarca ;)

o przemiennym prysznicu nie słyszałam, więc do wprowadzenia, ciekawy artykuł !

Ciekawy Artykuł :) ... Ooo Przemiennym prysznicu Pierwszy Raz Słysze :pxD ... Zastosujemy :P

wszystkie cechy do regeneracji ,które są opisane uważam za prawidłowe...dodał bym jeszcze unikanie stresu ! On ma duży czynnik negatywny na trening...pozdrawiam !

lubię posiedzieć i pokopać w piłkę (fifa 11) a tak poza tym spokojna jazda rowerkiem z rodzinką

fajny temat, info na 4

Artykuł jasny i przejrzysty

O tym prysznicu, też nie słyszałem. Spróbuje. Ale jakoś nie lubie bardzo zimnej wody. Ojjj.... Bardzo przystępny i dobry artykuł. Dziękuję za niego. :)