Jak prawidłowo trzymać sztangę?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak prawidłowo trzymać sztangę?
Jak trzymać sztangę? Dla osób, które od lat ćwiczą na siłowni takie pytanie wydaje się nie do pomyślenia – przecież to jest oczywiste! Jednak osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi mogą już mieć z tym problem. Warto zadbać o prawidłowy uchwyt, gdyż nie tylko warunkuje on prawidłową techniczne realizację danego ćwiczenia, a co za tym idzie jego efektywność, ale również zapewnia bezpieczeństwo.

Czy warto skupiać się na tak wydawałoby się prozaicznym i banalnym zagadnieniu jakim jest chwyt sprzętu treningowego? Zdecydowanie tak! Warto mieć na uwadze przede wszystkim to, że nawet najbardziej skuteczny plan treningowy i najlepsze ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli będą błędnie wykonywane. Ponadto nieprawidłowe technicznie wykonywanie ćwiczeń w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji lub co gorsze urazu. Dlatego też, przez rozpoczęciem swojej przygody z ćwiczeniami siłowymi należy zapoznać się z prawidłową techniką wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Dotyczy to również osób ze znacznym stażem treningowym, które chcą wprowadzić do swoich treningów nowe ćwiczenia.

Najważniejszy element techniki?

Z racji tego, że nie ma jednej, uniwersalnej techniki, którą można zastosować w każdym ćwiczeniu, praktycznie niemożliwe staje się wyszczególnienie jej najważniejszego elementu. Ponadto, nawet gdyby on istniał, to i tak należy pamiętać o tym, że o efektywności danego ćwiczenia decyduje całokształt jego wykonania, a nie tylko część ruchu. Istnieją jednak elementy techniki ruchu wspólne dla większości ćwiczeń siłowych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim uchwyt. Co więcej jest on na tyle istotną częścią techniki, że błąd w jego wykonaniu może przyczynić się do zaburzenia pozostałych elementów ruchu.

Dlaczego chwyt jest taki ważny?

Za pośrednictwem dłoni sprzęt treningowy niejako ‘łączy się’ z bodźcowaną partią ciała. Niezależnie od tego, czy ćwiczymy z hantlami, sztangą, czy też na atlasie (oczywiście nie każdym), to właśnie dłonie trzymają przyrząd treningowy i to nawet wtedy, gdy bodźcowana jest inna, niekiedy bardzo odległa od nich, część ciała. Stąd też, prawidłowy chwyt sprzętu treningowego jest bardzo ważny. Czym powinien się on charakteryzować? Przede wszystkim powinien być mocny, gdyż musi zapewnić stabilność przyrządowi treningowemu, z którym wykonywane jest dane ćwiczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku ćwiczeń wykorzystujących obciążenie wolne, między innymi hantle i sztangi. Niezwykle ważne jest również to, aby uchwyt zapewniał komfortowe wykonywanie ćwiczenia – nie powinien sprawiać bólu i powodować różnych niedogodności, na przykład skurczów mięśni.

Jak trzymać kciuk?

W oparciu o położenie kciuka wyróżnia się dwa rodzaje uchwytu – otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, iż dłoń nie obejmuje całego gryfu, ‘wieszaka’ atlasu lub innego przyrządu treningowego, który można objąć palcami. Natomiast chwyt zamknięty wyróżnia się tym, iż sprzęt treningowy jest obejmowany przez dłoń – kciuk zamyka uchwyt ‘łącząc’ się z pozostałymi palcami. Bardzo często chwyt otwarty nazywany jest ‘małpim chwytem’. Chwyt zamknięty pozwala lepiej kontrolować sprzęt treningowy. Stąd też, jego stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom początkującym. Z kolei chwyt otwarty mogą stosować osoby, które do perfekcji opanowały technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Zdjęcie