Jak poprawić szybkość?
Rozpocząłem regularne treningi w klubie piłkarskim. Trener zalecił mi, abym w okresie przerwy zimowej indywidualnie popracował nad swoją szybkością. Stosowane do tej pory przeze mnie treningi spowodowały tylko nieznaczny przyrost tej cechy. Jak fachowo można zdefiniować szybkość, co się na nią składa oraz dzięki jakim działaniom można ją poprawić?
Szybkość stanowi zdolność motoryczną wykorzystywaną w życiu codziennym przez każdego człowieka. Oczywiście nie każdy jest świadom tego, że przed chwilą posłużył się właśnie tą cechą naszej sprawności. Korzystamy z niej mimowolnie w różnych sytuacjach dnia codziennego, na przykład chwytając w locie strącony przedmiot, czy też goniąc uciekający autobus. Czym więc jest szybkość? Szybkość jest to umiejętność wykonania danej czynności ruchowej w jak najkrótszym czasie z uwzględnieniem panujących warunków. W skład szybkości wchodzą 3 podstawowe elementy: czas reakcji, czas ruchu prostego, a także częstotliwość ruchów prostych. W celu jak najszybszego wykonania danej czynności ruchowej niezbędne jest współdziałanie biorących w niej udział grup mięśniowych, układu nerwowego oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Czas reakcji
Czasem reakcji nazywany jest odcinek czasu, który upłynie od momentu zadziałania bodźca do rozpoczęcia ruchu. Został on podzielony na pięć składowych zlokalizowanych w czasie:
- Powstanie pobudzenia w receptorze – szybkość jego wystąpienia uwarunkowana jest poziomem koncentracji uwagi (wzrokowej, słuchowej) oraz skutecznością widzenia obwodowego.
- Przesłanie pobudzenia do ośrodkowego układu nerwowego – czas trwania tego etapu zależy od szybkości przewodzenia impulsów przez nerwy. Wartość ta jest stała i nie podlega treningowi.
- Przejście pobudzenia przez ośrodki nerwowe i ukształtowanie się impulsu wykonawczego – długość tej fazy jest uzależniona w głównej mierze od szybkości procesów nerwowych. Jest to najdłuższy i najbardziej urozmaicony etap, który w głównej mierze decydujące o czasie reakcji. Na jego wartość wpływa przede wszystkim stopień zautomatyzowania nawyku ruchowego oraz jego modalność. Parametr ten można poprawić poprzez systematyczne treningi.
- Przesłanie impulsu z ośrodkowego układu nerwowego do mięśnia (efektora) – sytuacja analogiczna do opisanej w drugim punkcie.
- Zaktywizowanie mięśnia, zmiana jego napięcia, zapoczątkowanie ruchu – faza ta prowadzi do rozpoczęcia ruchu.
- wielkość pokonywanego oporu zewnętrznego (wody, powietrza, śniegu, itp.),
- współdziałania mięśni biorących udział w wykonywaniu ruchu,
- koordynacji nerwowo-mięśniowej.
- poprawa czasów reakcji,
- właściwy trening szybkości,
- trening wspomagający.
- Maksymalna prędkość wykonywanych ćwiczeń nie może zaburzyć ich prawidłowej techniki.
- Ilość ćwiczeń należy dobrać w taki sposób, aby ich intensywność nie uległa zmniejszeniu pod wpływem narastającego zmęczenia.
13 lat, 10 miesięcy ago
13 lat, 10 miesięcy ago
13 lat, 9 miesięcy ago
13 lat, 9 miesięcy ago