Guarana – działanie, stosowanie i dawkowanie
Guarana – co to właściwie jest?
Guarana znana jest pod różnymi nazwami, tj. osmęta, cierniopląt. Roślina ta pochodzi z Brazylii.
- Najczęściej występuje w postaci pomarańczowego proszku.
- Nie ma zapachu, w smaku jest odrobinę kwaśna i cierpka.
- Smak ten jest jednak bardzo orzeźwiający, dlatego sprawdzi się jako dodatek do koktajli w ciągu dnia.
Guarana jest rośliną, która posiada największą możliwą syntezę kofeiny – zawiera jej aż cztery razy więcej, niż ziarna kawowca. To właśnie z uwagi na swoje nadzwyczajne właściwości pobudzające, szturmem zdobywa popularność na całym świecie.
Działanie guarany
Guarana powszechnie traktowana jest jako źródło kofeiny. Czy jednak nim właściwie jest?
- Jest bogata w guaraninę, która wykazuje właściwości podobne do kofeiny.
- Dodatkowo guarana to bogate źródło wielu innych substancji aktywnych, m.in. teobrominy i teofiliny. Te wspomagają działanie kofeiny, poprzez dotlenienie organizmu i zwiększenie jego wydajności.
- Guarana świetnie sprawdzi się jako dodatek do śniadań, np. do koktajli i jogurtów.
- Z powodzeniem zastąpi poranną kawę, dając efekt pobudzenia. To największa przewaga guarany nad kawą.
- Guarana działa równie intensywnie, ale o wiele dłużej i łagodniej dla żołądka. Po zaledwie łyżeczce tego pomarańczowego proszku, dodanego do posiłku, efekt pobudzenia utrzyma się około sześciu godzin. W przypadku kawy są to zaledwie dwie-trzy godziny. Ta też może działać drażniąco na żołądek i powodować nagły spadek formy w momencie, gdy przestaje działać.
- Pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy.
- Wzmaga koncentrację i poprawia pamięć. Może także przyczyniać się do niwelowania uciążliwych zaparć.
Guarana a odchudzanie
Niejednokrotnie zdarza się, że guarana traktowana jest jako skuteczna metoda na zrzucenie zbędnych kilogramów.
- Wywołuje efekt termogeniczny, dzięki czemu organizm wydatkuje więcej energii, a tkanka tłuszczowa jest redukowana w szybszym tempie.
- Ponadto guarana pozwala zachować dobry, stabilny nastrój i pomaga uniknąć chęci na sięgnięcie po słodkie przekąski w ciągu dnia.
- Z pewnością wprowadzenie guarany do codziennej diety może pozytywnie przyczynić się do odchudzania – będzie tu doskonałym sprzymierzeńcem. Dla tych, co dbają o dietę i trening, działanie odchudzające guarany pozwoli na szybsze rozprawienie się ze zbędną tkanką tłuszczową.
Guarana przed treningiem
Wśród osób aktywnych fizycznie bardzo popularne jest picie kawy, bądź stosowanie odżywek przedtreningowych, bezpośrednio przed treningiem. Pozwala to na wzmożenie koncentracji oraz większą efektywność w trakcie ćwiczeń.
- Warto zastąpić kawę i przedtreningówki, właśnie guaraną.
- Ta pozwala utrzymać wysokie skupienie i pobudzenie - nawet podczas bardzo długich i intensywnych treningów.
Guarana – stosowanie i dawkowanie
Guarana ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzy się z napojami energetycznymi – niestety, większość z nich nie należy do najzdrowszych, z uwagi na dużą zawartość cukru i chemicznych substancji. Zamiast sięgać po kolejną puszkę z energetykiem, przygotuj sobie zdrowy koktajl warzywny lub owocowy z guaraną. Możesz także pokusić się o zrobienie zdrowych, domowych ciastek. Dodatek guarany sprawi, że będziesz miał świetną, energetyzującą przekąskę, po którą można sięgnąć w ciągu dnia. Guarana dostępna jest w postaci proszku lub tabletek.
- Jeśli to początek przygody z tą substancją, zdecyduj się na formę proszku. W ten sposób wykorzystasz ją na więcej sposobów.
- Jeżeli zależy Ci na pobudzeniu i chcesz zastąpić guaraną kawę, dodaj pół łyżeczki do koktajlu lub napoju – nie zmieni on smaku. Zyska się dzięki temu m.in. pobudzenie na treningu i dobrą energię na cały dzień.
Zaleca się stosowanie maksymalnie 100mg guarany na dzień. Choć to tak naprawdę zależy od indywidualnych możliwości każdego ćwiczącego.
5 lat, 8 miesięcy ago
5 lat, 5 miesięcy ago
5 lat, 4 miesiące ago
5 lat, 3 miesiące ago
4 lata, 9 miesięcy ago