Domowa siłownia

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Domowa siłownia
Ze względów zawodowych musiałem się przeprowadzić do małej miejscowości. Niestety nie ma w niej żadnego klubu fitness lub siłowni. Najbliższa siłownia znajduje się dopiero kilkadziesiąt kilometrów ode mnie, jednak z racji braku czasu nie mam możliwości dojeżdżania do niej. W związku z tym, że nie chciałbym zrezygnować z treningów siłowych oraz posiadam trochę wolnego miejsca w domu, postanowiłem stworzyć swoją własną, domową siłownię. Dlatego też mam parę pytań. Mianowicie, w jaki sprzęt treningowy powinienem się w pierwszej kolejności zaopatrzyć? Czy są przyrządy treningowe, bez których nie można się objeść? Czy poza sprzętem treningowym jest coś, w co warto wyposażyć domową siłownię?

Posiadanie domowej siłowni ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim należy pamiętać, że domowa siłownia nie dorówna pod względem ilości i różnorodności sprzętu treningowego dobrze wyposażonej siłowni „publicznej”. Przekłada się to na ilość możliwych do wykonania ćwiczeń – w domowej siłowni zrealizujemy ich mniej, niż w klubie fitness. Niewątpliwą zaletą domowej siłowni jest to, że nie tracimy czasu na dojazd i powrót z treningu. W efekcie więcej czasu możemy poświęcić na ćwiczenia. Kwestią indywidualną pozostaje motywacja do treningu. Wiele osób motywuje do treningów konieczność udania się do klubu fitness, gdzie znajdują się inni ćwiczący. U takich osób domowa siłownia może nie zdać rezultatu. Jednak z pewnością sprawdzi się ona u osób nastawionych na realizację konkretnego celu treningowego, które nie potrzebują „tłumów”, by wykonać skuteczny trening.

Hantle

Hantle stanowią podstawowy sprzęt treningowy. Są one na tyle uniwersalne, iż umożliwiają bodźcowanie praktycznie wszystkich grup mięśniowych ludzkiego organizmu. Właśnie ze względu na swoją wszechstronność powinny się one znaleźć w każdej domowej siłowni. Warto zainwestować w hantle umożliwiające zmianę obciążenia. Dzięki temu możliwe będzie angażowanie różnych grup mięśniowych oraz wykonywanie zróżnicowanych treningów. Przy zakupie hantli warto zwrócić uwagę na możliwość ich dalszej rozbudowy – dołożenia kolejnych talerzy. Dzięki temu będzie można z nich korzystać nawet po znacznym wzroście siły mięśniowej.

Ławka

Ławka, podobnie jak hantle ze zmiennym obciążeniem, powinna się znaleźć na wyposażeniu każdej domowej siłowni. Mimo, że sama nie stanowi obciążenia, to dzięki jej połączeniu z innym sprzętem treningowym, na przykład wspomnianymi wyżej hantlami, możliwe jest bodźcowanie wielu grup mięśniowych ludzkiego organizmu. Podstawowym modelem jest ławka prosta. Istnieją jednak inne modele ławek, które umożliwiają odchylenie od poziomu w górę (uzyskanie skosu dodatniego – „głową w górę”) oraz w dół (uzyskanie skosu ujemnego – „głową w dół”). Takie rozwiązanie zapewnia większą ilość i różnorodność możliwych do wykonania ćwiczeń, a także pozwala na bodźcowanie wybranych mięśni lub ich części. Fabryczną ławkę prostą można zastąpić sprzętem znajdującym się w domu, na przykład sankami lub dwoma złączonymi pufami. Należy jednak pamiętać, by taka konstrukcja była bezpieczna.

Wyposażenie dodatkowe

Domową siłownię poza typowym sprzętem treningowym, między innymi wspomnianymi wyżej hantlami i ławką prostą, warto wyposażyć również w przyrządy, które ułatwią realizowanie treningów. Jednym z nich będzie lustro ścienne. Pozwala ono kontrolować technikę wykonywanych ćwiczeń, co przyczynia się do zwiększenia efektywności realizowanych treningów. Warto również zadbać o wyłożenie podłogi czymś, co zamortyzuje upadek, na przykład hantli. W końcu nie zawsze będziemy mieli możliwość i siłę delikatnego oraz w pełni kontrolowanego odłożenia wykorzystywanego obciążenia zewnętrznego.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj